Kierowca ciężarówki – najtrudniejszy zawód świata?

Z jednej strony postrzegani są jako pogromcy osobówek, wymuszający pierwszeństwo czy spychający z drogi. Z drugiej strony praca kierowcy ciężarówki jest marzeniem niejednego nastolatka. Ta wolność na drodze od lat przecież przyciąga reżyserów amerykańskich filmów.

Rzeczywistość nie jest jednak ani tak różowa, ani kierowcy ciężarówek tak bezwzględni jak nam się wydaje. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wykonują ciężki zawód, wymagający wielu wyrzeczeń, zaradności i odwagi.

Podczas ciągłej rozłąki z najbliższymi, kabina ciągnika siodłowego jest drugim – a może pierwszym – domem kierowców. To w niej pracują, gotują, jedzą i śpią. Muszą nauczyć się odpoczywać w mało komfortowych warunkach, w hałasie i stresie.

Przeczytaj nasz test Renault Trucks serii T-Range 520 High sleeper cab i T-Range 460 sleeper cab

W upale, mrozie, ulewnym deszczu pokonują kolejne kilometry. Wszystko, aby dostarczyć towar na czas. Bo czas liczy się w tej branży najbardziej. Ładunek musi być dostarczony na miejsce w zakontraktowanym terminie. Zegar tyka też w kabinie, gdy czasu pracy pilnuje tachograf.

Praca kierowcy cięzarówki to nie zwiedzanie Europy dla przyjemności.  To oczekiwanie: w kolejce na przejściu granicznym, w bazie na załadunek, w korku na autostradzie. Wszystko w ciągłym deficycie czasowym.

Kobiety w tej branży należą do nielicznych. No bo jak tu pogodzić życie rodzinne z życiem w drodze? Jednak coraz więcej pań zasiada za dużym kołem kierownicy pojazdu ciężarowego, lub autobusowego, o czym pisałyśmy m.in. w poniższych artykułach.

https://www.motocaina.pl/artykul/iwona-trucking-girl-blecharczyk-zyciowa-droga-zawiodla-mnie-za-kierownice-ciezarowki-wywiad-9661.html
https://www.motocaina.pl/artykul/ciezarowka-jest-jej-azylem-motocykl-lekarstwem-na-nude-9114.html
https://www.motocaina.pl/artykul/olga-chrabaszcz-drobna-kobieta-za-kierownica-wielkich-samochodow-18317.html
https://www.motocaina.pl/artykul/dwie-blizniaczki-jako-bohaterki-polskich-truckersow-19816.html
https://www.motocaina.pl/artykul/ania-czubak-ciezarowka-przez-swiat-5566.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobiecy-charakter-renault-magnum-3814.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobieta-za-kierownica-ciezarowki-volvo-pink-lady-3795.html
https://www.motocaina.pl/artykul/lisa-kelly-z-ice-road-truckers-twarza-worldtrucker-5151.html
https://www.motocaina.pl/artykul/steffi-halm-kierowca-wyscigowy-w-ciezarowce-6385.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobiety-za-kierownica-cystern-film-2134.html
https://www.motocaina.pl/artykul/mercedes-actros-poddaje-sie-kobiecie-608.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobieta-za-kierownica-autobusu-1000.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobiety-za-kierownica-autobusow-mobilis-26405.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobieta-w-ciezarowce-na-dakarze-1198.html

https://www.motocaina.pl/artykul/kobieta-za-kierownica-autobusu-1000.html
https://www.motocaina.pl/artykul/po-co-kobiecie-ciezarowka-2886.html
https://www.motocaina.pl/artykul/beata-sadowska-podbije-maroko-ciezarowka-3389.html

Najnowsze

Hostessy wrócą na tor podczas Grand Prix F1 w Monako

Dwa miesiące temu szefowie Liberty Media, właściciela praw do Formuły 1, podjęli decyzję o wycofaniu tzw. grid girls. Okazuje się, że piękne hostessy powrócą podczas wyścigu o Grand Prix Formuły 1 na torze w Monako.

Kilka dni temu takie informacje potwierdził Michel Boeri, prezydent Automobile Club of Monaco. W rozmowie z mediami zdradził, że po długich rozmowach udał się przekonać zarządzających Liberty Media, że piękne kobiety były zawsze wizytówką tego wyścigu – przyciągają kibiców, a do tego podgrzewają atmosferę. 

Nie dalej, jak na początku lutego właściciele Liberty Media zadecydowali o usunięciu hostess z toru. Zamiast tego, wzorem piłki nożnej, chcieli promować dzieci. Do tej pory były to młode kobiety, ubrane w gustowne mundurki. Stojąc przy samochodach prezentowały na tablicach numery startowe. 

Zdaniem władz Formuły 1, młodzi ludzie na torze będą mogli uczestniczyć w elicie sportów motorowych. Być może będzie to inspiracja do treningów i realizowania marzeń. Być może uda się wychować następną generację kierowców. 

Libery Media przejęła pakiet większościowy F1 na początku ubiegłego roku. Prezesem jest Chasey Carey, jeden z kierujących 21st Century Fox, znanej na całym świecie firmy  z branży medialnej i telewizyjnej.

Najnowsze

Wielkie „cmentarzyska” Volkswagenów w USA

Afera Dieselgate pochłonęła wiele miliardów dolarów, a przy okazji z dróg na całym świecie zniknęły setki tysięcy samochodów wyprodukowanych przez niemiecki koncern. W sieci pojawił się film prezentujący miejsca, gdzie przechowywane są pojazdy odkupione od właścicieli w ramach akcji.

Koszty afery Dieselgate cały czas rosną, a samochody, w których doszło do manipulacji przy oprogramowaniu sterującym mają być naprawione lub zniszczone. Zanim rozstrzygnie się los wielu z tych pojazdów, gdzieś trzeba nimi zaparkować. 

Niemiecki koncern znalazł 37 obiektów na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie są przechowywane samochody przed operacją zmiany oprogramowania. Wśród tych miejsc jest m.in. stadion futbolowy, fabryka papieru czy po prostu pusty plac na środku pustyni. Operacja odkupienia wadliwych samochodów kosztowała Volkswagena prawie 7,5 mld dolarów. Akcją objęto 335 tys. pojazdów. Do tej pory sprzedano 13 tys., zniszczono 28 tys., a z pozostałe stoją i czekają.

Volkswagen ma czas do czerwca przyszłego roku, żeby odkupić lub zniszczyć 85 proc. wadliwych egzemplarzy. W innym wypadku firma zapłaci srogie kary. Jak dotąd udało się zrealizować 83 proc. celu.

Zobaczcie, jak wygląda takie miejsce.

 

Najnowsze

Jest nowy znak drogowy. Za złamanie przepisu grozi 500 zł mandatu

Już niebawem w miastach pojawią się strefy czystego transportu, które będą oznaczone nowymi znakami drogowymi. Za darmo wjadą do nich tylko auta ekologiczne, a brak opłaty będzie skutkować wysokim mandatem.

Polski rząd wprowadza, wzorem innych państw, ograniczenia dla samochodów wjeżdżających do centrów miast. Celem jest zmniejszenie ruchu, a także promowanie ekologicznych rozwiązań. Wraz z nowelizacją ustawy o elektromobilności samorządy otrzymają możliwość tworzenia stref czystego transportu.

Za darmo wjadą do nich pojazdy elektryczne, wodorowe i napędzane CNG lub LNG. Za to problem będą mieć właściciele samochodów z silnikami benzynowymi (nawet z LPG) i wysokoprężnymi – będą musieli uiścić opłatę w wysokości 2,5 zł za godzinę lub 25 zł za dobę. 

Na drogach pojawią się znaki D-54 i D-55 oznaczające o wjeździe i opuszczeniu strefy z ograniczeniem ruchu. Za złamanie przepisu – wjazd do ekostrefy autem spalinowym bez opłaty – grozi mandat w wysokości 500 zł.

W tej chwili samochody elektryczne mogą poruszać się po buspasach, ale nadal jest problem z identyfikacją takich pojazdów. Od 1 lipca 2018 roku ekologiczne samochody będą oznaczone specjalnymi naklejkami. Tymczasowe rozwiązanie będzie obowiązywać do końca 2019 roku, ale od początku 2020 roku będą wydawane specjalne, zielone tablice rejestracyjne. 

Najnowsze

Goodc

Wypadek Valerie Thomson przy prędkości ok. 552 km/h (video)

Celem Valerie było pobicie rekordu prędkości w jeździe motocyklem, wszystko potoczyło się jednak inaczej…

Valerie Thomson to najszybsza motocyklistka na świecie, która swoje rekordy bije w specjalnie do tego celu skonstruowanym, karbonowym pojeździe o mocy 500 KM. W marcu Valerie udała się na wyschnięte jezioro Gairdner w Australii, by przekroczyć prędkość 605 km/h i pobić rekord ustanowiony przez Rocky Robinsona.

Jednak chwilę po starcie pojazd przewrócił się, koziołkował i jeszcze przez kilometr wytracał prędkość, po odpaleniu hamującego spadochronu. Wszystko wyglądało bardzo groźnie, jednak sama Valerie wyszła z wypadku bez szwanku, dzięki mocnej konstrukcji „7 Streamliner”. Zobaczcie to na filmie:

– Mogłam poruszać palcami u nóg i rękami, więc wiedziałam, że wszystko jest w porządku. Próbowałam wyjść samodzielnie, ale było to trudne. W końcu przyjechała ekipa ratownicza i mi pomogła – wspomina Valerie.

Utrata stabilności nastąpiła prawdopodobnie w wyniku lekkiej korekty toru jazdy, którą chciała wykonać Valerie, żeby ominąć miejsce o miękkiej nawierzchni, gdzie niedawno usunięty został korzeń drzewa. Na zewnątrz pojazdu były kamery, jednak żadna z nich nie przetrwała wypadku.

Najnowsze