Paliwo nadal będzie tanieć – w Polsce wolniej niż zakładano

Spadki cen paliw odczuł z ulgą w portfelu chyba każdy kierowca. Wysyłane w Internecie zdjęcia cen benzyny i oleju napędowego na stacjach z różnych części Polski potwierdzają, że tankujemy taniej już w całym kraju. Dlaczego się tak dzieje i jak długo utrzyma się taka tendencja?

Z dzisiejszego oświadczenia Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego dowiadujemy się, że spadek cen paliw nastapił na skutek wprowadzonych ograniczeń w poruszaniu się mieszkańców Polski. Po prostu ruch samochodowy uległ znacznemu obniżeniu. Szczególnie dotyczy to ruchu pasażerskiego i  pojazdów osobowych. Ruch pojazdów ciężarowych zmalał w mniejszym stopniu. Obserwowane spadki sprzedaży paliw są mniejsze niż zakładano, ale nadal ten trend jest widoczny w prognozach. Ceny paliw spadają praktycznie codziennie, co jest konsekwencją sytuacji na międzynarodowym rynku ropy oraz wpływu ograniczeń epidemiologicznych na rynek polski. Światowa nadprodukcja paliw i ograniczenie popytu determinują spadki cen, choć na rynku polskim ten trend jest nieco hamowany poprzez obniżenie wartości złotego w stosunku do amerykańskiego dolara. Niemniej, należy oczekiwać dalszych obniżek cen – szczególnie benzyn silnikowych. Nie ma obaw o zaopatrzenie stacji paliw i firm transportowych. Paliwo jest na bieżąco dostarczane do stacji paliw i do odbiorców hurtowych. Zabezpieczeniem dla rynku są też rezerwy państwowe i paliwo zgromadzone w pojemnościach na zapasy obowiązkowe i handlowe w firmach paliwowych.

Przeczytaj też: Braki płynu do dezynfekcji na Orlenie to efekt spekulacji?

Paliwa nie zabraknie – ciągłość dostaw
Większość z nas zastanawia się, czy w związku z rozszerzająca się pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz budzi niepokój o kondycję gospodarczą w kraju i na świecie – prozaicznie – nie zabraknie nam paliwa w dystrybutorach. POPiHN uspokaja. Niezakłócone dostawy i sprzedaż paliw są niezbędne dla funkcjonowania gospodarki i zapewnienia bezpieczeństwa ludności. W związku z nadzwyczajną sytuacją związaną z epidemią Covid-19, POPiHN w imieniu swoich członków  zapewnia, że sprzedaż paliw w Polsce nie jest zagrożona. Krajowe rafinerie funkcjonują bez zakłóceń, a logistyka i dystrybucja paliw działa efektywnie. Członkowie organizacji – największe firmy paliwowe w Polsce – dokładają starań, aby zapewnienie dystrybucji było połączone z działaniami skoncentrowanymi na bezpieczeństwie pracowników i klientów stacji paliw. Produkcja krajowa i transport paliw przez granice państwa odbywa się  w zmienionych warunkach, ale nadal w sposób ciągły. Na stacje paliw regularnie trafiają także dostawy środków dezynfekujących oraz rękawiczki jednorazowe do tankowania pojazdów.

Ważne: Znamy prognozowaną datę szczytu pandemii – kiedy wróci normalność na drogach?

Nowe procedury bezpieczeństwa
Stacje paliw podjęły też wiele działań, dzięki którym zwiększono poziom bezpieczeństwa pracowników i klientów. Wprowadzono procedury ograniczające liczbę osób przebywających w sklepie, zachęty do płatności bezgotówkowych i utrzymywania bezpiecznego dystansu pomiędzy klientami. Koncerny wprowadziły zabezpieczenia stref kasowych, pracę w rękawiczkach, zapewniono foliowe rękawiczki również dla klientów oraz zwiększone ilości płynów dezynfekujących. Wprowadzono procedury odkażania dystrybutorów paliwowych i infrastruktury sklepu oraz myjni. W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia sprzedaż produktów w stacyjnych punktach gastronomicznych ograniczona została do produktów na wynos w odpowiednio do tego przygotowanych opakowaniach. Prawie każdego dnia wprowadzane są kolejne działania usprawniające pracę w tych trudnych warunkach. Zachęcamy do śledzenia komunikatów związanych ze zmienionym trybem funkcjonowania stacji, wydawanych przez poszczególne firmy.

Przeczytaj też: Środki dezynfekujące i odkażające – teraz kupisz je na stacji benzynowej

#dbajmyosiebie
W tej sytuacji powstaje przestrzeń do działań społecznych. Jest wiele akcji społecznych, w które włączają się duże firmy paliwowe. Wprowadzono bezkolejkową obsługę służb biorących udział w walce z epidemią, zaoferowano darmową kawę dla kierowców ciężarówek, służb medycznych czy mundurowych. Firmy wspierają polskie szpitale, zwłaszcza placówki jednoimienne, dotacjami i darmowym paliwem. Współpracują w różnych obszarach z licznymi partnerami społecznymi, którzy zaangażowani są w udzielanie pomocy w obecnej sytuacji.

Pandemia koronawirusa to wyzwanie dla wszystkich. Życzymy wam jak najmniejszej liczby koniecznych podróży! Z pewnością trzeba się do nich odpowiednio przygotować i zwrócić uwagę na następujące kwestie:
– dezynfekcja samochodu;
– tankowanie samochodu – jak zrobić to bezpiecznie?
– jak długo wirus utrzymuje się na poszczególnych elementach w samochodzie?
– wyjazd za granicę Polski podczas epidemii koronawirusa;
– kiedy Państwo może zabrać ci auto?

Warto przeczytać: Koronawirus – publikujemy najważniejsze informacje dla kierowców

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze