Paula Lazarek

Koronawirus w samochodzie. Jak porządnie zdezynfekować wnętrze?

Od kilku tygodni cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Głównym zaleceniem jest oczywiście pozostanie w domu i izolacja, choć część z nas nadal musi dojeżdżać do pracy albo zrobić zakupy. Unikamy komunikacji miejskiej w trosce o nasze zdrowie, wybieramy najczęściej najszybszy środek transportu, czyli samochód. Jak zatem się zabezpieczyć przed bakteriami i drobnoustrojami w naszym samochodzie tak, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na koronawirusa? Podpowiemy wam w naszym poradniku o skutecznej dezynfekcji wnętrza samochodu.

Koronawirus panoszy się nie tylko w skupiskach ludzkich, ale osiada również na elementach samochodu. O tym, ile czasu przetrwa na samochodych elementach wirus, co może skutkować zarażeniem 2019-ncov, przeczytasz tu. Maseczki ochronne na twarz chronią nas niestety w niewielkim stopniu. Zdecydowana większość osób już wie, jak należy myć i dezynfekować ręce, żeby zapobiec zakażeniu się koronawirusem. Podobne zasady należy zastosować w przypadku jazdy samochodem. 

W tym trudnym czasie warto przed wejściem do samochodu zdezynfekować najważniejsze elementy – koniecznie zróbmy to w rękawiczkach, czy to jednorazowych czy silikonowych. Dezynfekujemy kluczyk, ramy drzwi, zewnętrzne klamki oraz klamkę pokrywy bagażnika. We wnętrzu niezbędne jest, abyśmy zadbali o zdezynfekowanie kierownicy, dźwigni zmiany biegów, hamulca ręcznego, wewnętrznych klamek drzwi, ekranu systemu infotainment oraz pozostałych przycisków i pokręteł umieszczonych na panelu środkowym.

Zanim wybuchła pandemia koronawirusa z pewnością wielu z nas nie myślało o tym, aby regularnie czyścić elementy, których dotykamy nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Teraz jest to jedna z ważniejszych czynności zanim wyjedziemy w drogę. 

Koronawirus w samochodzie. Jak porządnie zdezynfekować wnętrze?

Przeczytaj też: Kierownica brudniejsza, niż… sedes w publicznej toalecie? Czytaj o tym tu.

Czym dezynfekować samochód?
Do dezynfekcji wnętrza samochodu możemy używać środków zawierających co najmniej 70 proc. roztwór alkoholu izopropylowego (to zapobiegnie zarażeniu sars-cov-2) i znanych z kuchni ściereczek z mikrofibry lub chusteczek dezynfekujących, które najczęściej są namoczone właśnie w powyższym roztworze – pozostawiają przyjemny zapach. Do odkażania samochodu nie stosujmy chlorowych wybielaczy czy wody utlenionej, ponieważ grozi to poważnym uszkodzeniem plastików czy elementów skórzanych. Warto pamietać o tym, że nie jest zalecane używanie środków czyszczących na bazie amoniaku do ekranów dotykowych, ponieważ te mogą uszkodzić całą powłokę panelu. Najbardziej neutralny, bezpieczny dla rąk i tworzyw sztucznych jest roztwór alkoholu etylowego, czyli spirytus – można go oczywiście lekko rozcieńczyć

Wielu kierowców przyznaje się, że zapomina o tym, aby dbać o filtr kabinowy i klimatyzację. Mechanicy szacują, że nawet 50% polskich kierowców odstawia samochody do warsztatów właśnie z usterkami tego układu. Brak serwisowania klimatyzacji to zdecydowanie krótsza trwałość urządzenia. Awaria schładzacza będzie nas kosztować nawet 2-3 tysiące złotych.

Przeczytaj też: Czy filtr samochodowy chroni przed koronawirusem?

Jak wiadomo, głównym zadaniem filtra kabinowego jest zbieranie zanieczyszczeń z powietrza i filtrowanie ich, aby nie trafiły do płuc kierowcy i pasażerów. Zaniedbując czystość układu klimatyzacji narażamy się na szkodliwe działanie bakterii i grzybów w naszych płucach. A teraz jakiekolwiek choroby układu oddechowego są nam jeszcze bardziej niepotrzebne niż kiedykolwiek. 

Wiele osób często bagatelizuje serwis filtra kabinowego. Jest to element, który służy do oczyszczania powietrza wlatującego do środka auta z zewnątrz. Taki filtr zaleca się wymieniać co 20 000 kilometrów lub raz do roku. Jeśli filtr nie przekroczył tych limitów, warto od czasu do czasu go wyczyścić, szczególnie że nie jest to skomplikowany proces do wykonania samodzielnie. Warto również zadbać o czystą klimatyzację. Obecnie oczywiście najlepiej zrobić to samemu za pomocą specjalnych preparatów do odgrzybiania.

Przeczytaj też: Sprzątasz wnętrze samochodu? Uważaj na drobnoustroje! Czytaj o tym tutaj.

Nie zapominajmy również o wietrzeniu samochodu, tuż przed wyjazdem warto otworzyć drzwi i dostarczyć trochę powietrza. Efekty poczujecie od razu. Z pewnością nie będzie miało to wpływu tak dużego jak porządna dezynfekcja, ale oczyścimy i odświeżymy powietrze. Specjaliści od klimatyzacji zalecają kierowcom także ozonowanie układu wentylacyjnego. Można to również zrobić metodą ultradźwiękową. 

Koronawirus a ozonowanie wnętrza samochodu
Ozonowanie to prosta, ale wymagająca działania specjalisty czynność, polegająca na umieszczeniu generatora ozonu we wnętrzu. Uruchamiamy silnik i układ klimatyzacji na obiegu zamkniętym – oczywiście musimy zamknąć wszystkie drzwi i okna. Całość trwa około kilkudziesięciu minut. Ozon dociera do najgłębszych zakamarków wentylacji samochodu i skutecznie zabija wszystkie bakterie, grzyby i wirusy, a także pleśń. Neutralizuje nieprzyjemny zapach. 

Podsumowując, warto zwracać uwagę na zalecenia dotyczące ochrony przed zarażeniem wirusem COVID-19. Należy dbać o higienę osobistą, często myć ręce, a przebywając poza domem korzystać z płynów do dezynfekcji. Zaniedbując swoje auto możemy wystawić nasz organizm na atak bakterii, które osłabią naszą odporność, co potencjalnie może zwiększyć ryzyko zarażenia koronawirusem.

Jazda z pasażerem
Dezynfekcja oczywiście nie dotyczy tylko samochodu, ale i kierowcy oraz każdego, kto będzie podróżował w samochodzie. Najlepiej oczywiście jeździć samemu lub tylko z osobami z bliskiego otoczenia. Jeśli jednak musimy kogoś przewieźć, to taka osoba powinna mieć założone rękawiczki oraz maseczkę. Możemy opakowanie takich rękawiczek i maseczek jednorazowych zostawić z tyłu, jeśli pasażer nie ma swoich. Po podróży zużyte maseczki i rękawiczki należy natychmiast wyrzucić. Dodatkowo pasażer powinien zawsze siedzieć na tylnej kanapie, od strony pasażera, żeby maksymalnie zwiększyć odległość od kierowcy. Po podróży konieczne jest zdezynfekowanie wszystkich elementów, których dotykał pasażer bez rękawiczek (klamka zewnętrzna, drzwi, fotel itp.). Warto ze sobą wozić żel do dezynfekcji rąk. Zakażenie wirusem to ostatnie czego chcemy dla naszej rodziny czy przyjaciół.

Covid-2019 a tankowanie samochodu
Przed wyjściem samochodu i rozpoczęciem tankowania należy założyć rękawiczki jednorazowe. Na stacjach benzynowych takie rękawiczki są dostępne przy każdym dystrybutorze, jednak najlepiej mieć je ze sobą w aucie i założyć jeszcze przed wyjściem z auta. Podczas płacenia używajmy karty płatniczej (najlepiej zbliżeniowo lub BLIK) lub aplikacji na stacjach, które oferują taką możliwość. Takie rękawiczki wyrzucamy jeszcze przed dotknięciem klamki samochodu. Po wejściu do auta najlepiej zdezynfekować jeszcze raz ręce przed rozpoczęciem jazdy.  Przeczytaj też: Koronawirus – jak bezpiecznie tankować paliwo?

Sprawdź najważniejsze informacje dla kierowców, dotyczące koronawirusa

Przeczytaj też:
Ksiądz stoi w jadącym aucie i przepędza koronawirusa
Drogi opustoszały, a w polskich miastach nadal jest smog! Czyżby aktywiści nie mieli racji?

Nasze raporty o koronawirusie:
Koronawirus coraz bardziej uderza w przemysł motoryzacyjny – którym markom grozi bankructwo?
Koronawirus: kiedy odbędą się wyścigi, rajdy i zawody w sportach motorowych?
Bolt reaguje na koronawirusa, ale dyskryminuje polskich kierowców
Koronawirus diametralnie zmienia pracę firm transportowych. Mapa z informacjami o kontrolach sanitarnych
Koronawirus spowodował ogromne korki na granicach. Zobaczcie nagranie
W ramach walki z koronawirusem państwo może zabrać ci auto!
Koronawirus w drive-thru? Na świecie można, a w Polsce?
Koronawirus zlikwidował korki? Nie wszędzie
Gwałtowne spadki cen ropy naftowej – czy paliwo na stacjach będzie tańsze?
Volkswagen wstrzymuje produkcję! Również w Polsce

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Ozonowanie skutecznie zabija wirusy? Macie na to jakieś badania? W stanach zakazują a u nas polecają bo pandemia.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze