Karolina Chojnacka

10 powodów, dla których warto wybrać samochód elektryczny

Obok neutralnej pod względem emisji CO2 produkcji i bezemisyjnej eksploatacji, wśród zalet aut elektrycznych wymienia się niskie koszty użytkowania, wysoki komfort i znakomite osiągi. Za wyborem samochodu elektrycznego przemawiają również przywileje w miastach, szybko rosnący wybór zróżnicowanych modeli oraz bezpieczeństwo.

W Polsce szybko przybywa samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in. Według stanu na lipiec 2020 roku pierwszych jeździ po naszych drogach 7231 egzemplarzy, drugich – 5826. Samochody zasilane energią elektryczną przestają być niszowe, stale powiększa się ich oferta.

Przeczytaj też: Ponad 7 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym jeździ po polskich drogach

W okresie od stycznia do końca sierpnia tego roku zarejestrowano w Polsce 1728 nowych osobowych aut elektrycznych. To o 58 procent więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. Warto dodać, że wzrost ten zanotowano w czasie, kiedy liczba rejestracji nowych samochodów w Polsce zdecydowanie się zmniejszyła z powodu pandemii. Dzieje się tak, gdyż samochody elektryczne mają wiele zalet i oferują dużo korzyści.

Oto 10 powodów dla, których warto wybrać samochód elektryczny:

1. Środowisko

Zespoły napędowe składające się z akumulatorów i silników elektrycznych są najmniej uciążliwe dla środowiska spośród wszystkich rodzajów napędu, także w Polsce – taki wniosek wynika z wielu badań naukowych, między innymi organizacji Transport & Environment. W podsumowaniu tego najnowszego badania można przeczytać:

Wzięliśmy pod uwagę wszystkie możliwe kryteria, takie jak ilość CO2 emitowanego podczas produkcji energii elektrycznej, czy spalania paliwa, a także ślad węglowy powstający podczas wydobycia pierwiastków potrzebnych do produkcji akumulatorów. Z badań wynika, że samochody elektryczne w Europie emitują średnio prawie 3 razy mniej CO2 niż porównywalne samochody napędzane benzyną i olejem napędowym. W najgorszym przypadku samochód elektryczny z akumulatorem produkowanym w Chinach i użytkowany w Polsce nadal emituje 22% mniej CO2 niż auto zasilane olejem napędowym i 28% mniej niż samochód benzynowy. W najlepszym przypadku samochód elektryczny z akumulatorem wyprodukowanym w Szwecji i używany w Szwecji może emitować 80% mniej CO2 niż samochód z silnikiem Diesla i 81% mniej niż benzynowy. Przewidujemy także, że samochody elektryczne zmniejszą emisję CO2 czterokrotnie do 2030 roku, dzięki rosnącemu udziałowi energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Na stornie internetowej organizacji udostępniono narzędzie, które pozwala porównać samochody elektryczne i spalinowe pod względem emisji CO2 definiując kilka parametrów, takich jak kraj produkcji akumulatorów, kraj eksploatacji oraz wielkość samochodu. Możecie je wypróbować TUTAJ.

10 powodów, dla których warto wybrać samochód elektryczny

2. Koszty

Na elektrycznej mobilności korzysta rodzinny budżet. Przykładowo koszt przejechania 100 km Volkswagenem ID.3 wynosi ok. 9 zł., a w przypadku tak dużego samochodu, jak np. Audi e-tron należy liczyć się z wydatkiem około 12 zł. To zaledwie 30% kosztu paliwa potrzebnego do pokonania takiego samego dystansu porównywalnym samochodem spalinowym.

Co więcej, ładowanie akumulatora w domu może nic nie kosztować. Oczywiście, do tego są potrzebne panele fotowoltaiczne na dachu. Średniej wielkości instalacja o mocy 6 kWp produkuje latem w ciągu jednego miesiąca energię pozwalającą na przejechanie ok. 6000 km miejskim autem elektrycznym.

Przeczytaj też: Czy właściciele samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in mogą zasilać swoje auta energią elektryczną ze źródeł odnawialnych?

Zdecydowanie tańsze są także okresowe przeglądy serwisowe, w silniku nie wymienia się oleju, a klocki i tarcze hamulcowe zużywają się o wiele wolniej, gdyż auta elektryczne hamują silnikiem odzyskując energię.

3. Czas

Kierowcy nie mający doświadczenia z jazdy autami elektrycznymi mają wiele obaw związanych z czasem ładowania. Całkowicie niepotrzebnie. Zdecydowana większość procesów ładowania odbywa się w domach lub w zakładach pracy. W sytuacji kiedy auto ładuje się w nocy, gdy samochód stoi w garażu lub w ciągu dnia pracy na firmowym parkingu, kierowca poświęca na ładowanie zaledwie 10 sekund – tyle zajmuje podpięcie auta do ładowarki. Po 8 godzinach auto zawsze będzie gotowe do jazdy.

4. Infrastruktura

Podczas wakacyjnych czy służbowych wyjazdów konieczne jest korzystanie z szybkich ładowarek przy głównych drogach. Dzięki nim czas ładowania akumulatora zdecydowanie się skraca, w ciągu ok. 30 minut można zwiększyć zasięg auta nawet o 300 km. Bądźmy szczerzy, często postój na odpoczynek czy posiłek i przysłowiową kawę trwa dłużej.

Według „Licznika Elektromobilności” opracowanego przez PSPA oraz PZPM, w Polsce na koniec lipca 2020 roku było dostępnych 1224 stacji ładowania, co przekłada się na 2319 ogólnodostępnych punktów ładowania. Ich liczba nieustannie rośnie. Na koniec 2019 roku było w naszym kraju 1815 punktów ładowania, rok wcześniej 845. Najwięcej z nich jest zlokalizowanych w Warszawie, ale co szczególnie ważne wiele nowych stacji pojawia się przy głównych drogach i autostradach. Na trasie z Warszawy do Poznania szybkie ładowarki zlokalizowane są w 6 miejscach, z Warszawy do Trójmiasta – w 12. Wielu operatorów zapowiada duże inwestycje w nadchodzących latach. PSPA szacuje, że do 2022 roku będzie w Polsce około 5900 punktów ładowania.

10 powodów, dla których warto wybrać samochód elektryczny

5. Zasięg

Oprócz czasu ładowania, obawy kierowców budzi często zasięg samochodów elektrycznych. Ten jednak nawet w wypadku miejskiej Skody CITIGOe iV wynosi nawet do 260 km, czyli 5 razy więcej niż statystyczny kierowca w Polsce pokonuje w ciągu dnia. Większe auta dysponują zasięgiem 400 a nawet 500 km.

6. Komfort

Osoby pierwszy raz jadące autem elektrycznym są zaskoczone ciszą jaka panuje we wnętrzu podczas jazdy. Niemal bezgłośny napęd, brak wibracji i płynność przyspieszania powodują, ze komfort podróży autem elektrycznym naprawdę zachwyca zarówno podczas krótkich przejażdżek po mieście, jak i długiej podróży. Na komfort wpływa także większa przestrzeń w aucie, niekiedy nawet dwa bagażniki, gdyż układ napędowy ma znacznie mniejsze wymiary.

7. Przyjemność z jazdy

Niemal każdy przekonuje się do samochodów elektrycznych po krótkiej przejażdżce dzięki niesamowitej dynamice, jaką te auta oferują. Porsche Taycan Turbo S, od 0 do 100 km/h potrafi rozpędzić się w 2,8 s, ale dynamiką zachwyca także najmniejszy z samochodów elektrycznych Grupy Volkswagen – Skoda CITIGOe iV do 50 km/h przyspiesza niemal jak Golf GTI! Jest to możliwe, gdyż maksymalny moment obrotowy silnika dostępny jest od razu po wciśnięciu pedału gazu.

8. Przywileje

Z użytkowaniem samochodów elektrycznych wiążą się również liczne przywileje – m.in. możliwość korzystania z pasa zarezerwowanego dla autobusów czy parkowanie w centrum miast za darmo. Nie ulega wątpliwości, że to oszczędność czasu i pieniędzy niemal każdego dnia.

10 powodów, dla których warto wybrać samochód elektryczny

9. Bezpieczeństwo

Środek ciężkości w samochodach elektrycznych znajduje się bardzo nisko, to wpływa na ich bezpieczeństwo. Auta te wyposażone są również w najbardziej zaawansowane systemy asystujące. Dzięki temu zdobywają najwyższe noty w testach zderzeniowych.

10. Wybór

W polskiej ofercie już dziś znajdują się samochody elektryczne w niemal wszystkich segmentach rynku. Wśród nich dostępne są miejskie (Volkswagen e-up!, Skoda CITIGOe iV), kompaktowe (e-Golf oraz ID.3), SUV-y (Audi e-tron oraz e-tron Sportback), sportowe (Porsche Taycan), a także auta dostawcze (Volkswageny e-Crafter i e-Transporter). Oprócz grupy Volkswagen, elektryczne samochody oferują także Tesla, Renault, Mazda oraz BMW.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Po przeczytaniu „neutralnej pod względem emisji CO2 produkcji” przestałem czytać. W cuda nie wierzę. Warto też może byłoby napisać, co się dzeje z bateriami po zakończeniu ich eksploatacji.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Volkswagen e-up!, Skoda CITIGOe iV nie są dostępne. Rynek niemiecki wygenerował tyle zamówień, że auta wyleciały z konfiguratorów. Produkcja zapełniona na rok do przodu. Mocy produkcyjnych firmy niż zwiększą, ponieważ obecny poziom produkcji wystarczy producentowi do spełnienia norm unijnych w tym roku.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze