Karolina Chojnacka

Ponad 7 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym jeździ po polskich drogach

Według danych z końca lipca 2020 roku, w Polsce było zarejestrowanych łącznie 13 057 samochodów osobowych z napędem elektrycznym oraz hybrydowym typu plug-in. To oznacza, że przez pierwsze siedem miesięcy 2020 roku przybyło ich 4061 sztuk – o 78% więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PSPA oraz PZPM.

Pod koniec lipca 2020 roku po polskich drogach jeździło 7231 elektrycznych samochodów osobowych oraz 5826 sztuk aut z napędem hybrydowym plug-in.

Park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w analizowanym okresie zwiększył się do 621 sztuk. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec lipca osiągnęła liczbę 7748 sztuk.

Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce liczył 335 sztuk. Przez pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku flota elektrobusów powiększyła się o 106 zeroemisyjnych pojazdów. W porówananiu do analogicznego okresu 2019 roku oznacza to zmianę aż o 172% r/r.

Ponad 13 tysięcy samochodów osobowych z napędem elektrycznym jeździ po polskich drogach

Przeczytaj też: Czy właściciele samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in mogą zasilać swoje auta energią elektryczną ze źródeł odnawialnych?

Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA, wyznał:

Lipiec był – obiektywnie oceniając – miesiącem bez precedensu w historii polskiej elektrombilności. Po pierwsze, wdrożono program dopłat – pilotażowy i wymagający korekt, lecz sam fakt jego uruchomienia jest dla branży niezwykle istotny. Po drugie – Tesla udostępniła konfigurator swoich pojazdów w języku polskim oraz otworzyła oficjalny salon w Warszawie. Tymczasowy, lecz znów to ważny sygnał dla rynku. Po trzecie – zaprezentowano prototypy samochodów elektrycznych polskiej marki Izera. Niezależnie od potencjału biznesowego tego projektu, trzeba docenić jego wagę dla zwiększenia zainteresowania Polaków elektromobilnością. Oprócz tego, odnotowujemy stały rozwój infrastruktury ładowania oraz wzrost liczby rejestracji samochodów zelektryfikowanych – i to wszystko w trudnym okresie trwającej pandemii.

Ponad 13 tysięcy samochodów osobowych z napędem elektrycznym jeździ po polskich drogach

Jakub Faryś, Prezes PZPM dodaje: 

Z perspektywy kilkumiesięcznego spowolnienia w  branży motoryzacyjnej wywołanego okresem pandemii, cieszy rosnące  zainteresowanie pojazdami z alternatywnymi napędami. Pozostaje mieć nadzieję, że ten trend utrzyma się i samochodów elektrycznych  będzie przybywać, choć  dotychczasowa  liczba wniosków o dopłaty w ramach programów:   „Zielony samochód”, „eVAN” i  „Koliber”   pokazuje, że założenia kolejnych programów wsparcia elektromobilności powinny być w znacznym stopniu  zmodyfikowane.  To ważne szczególnie wobec kolejnego programu skierowanego do przedsiębiorców, bo w Polsce rejestracje nowych samochodów osobowych  do firm stanowią ok. 75 proc. rynku. Niezwykle budujący jest tak wysoki wzrost rejestracji nowych elektrycznych autobusów miejskich. Co prawda jest to segment, który z uwagi na planowość zakupów okazał się najmniej wrażliwy na skutki pandemii, to niestety może ucierpieć w efekcie oszczędności wdrażanych obecnie przez samorządy.

Przeczytaj też: Autostrada elektryczna otwarta w Niemczech

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec lipca w Polsce funkcjonowały 1224 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2319 punktów). 33% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W lipcu uruchomiono 30 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (61 punktów).

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

To ja widziałam na ulicach 10 z tych 13 tysięcy 😉

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze