Karina Konys

Na czym polega badanie techniczne?

Wykonanie badania technicznego pojazdu w Polsce jest obowiązkowe i musi być wykonane co najmniej raz w roku. Na czym polega badanie techniczne? Co jest sprawdzane podczas badania technicznego?

Badanie techniczne często jest nazywane przeglądem technicznym. Niestety są to dwa różne pojęcia. Badanie techniczne – czasem nazywane przeglądem rejestracyjnym – jest przeprowadzane w stacjach diagnostycznych. Na czym polega badanie techniczne? Jego celem jest dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. W dodatku jest obowiązkowe, a za brak aktualnego badania grozi mandat w wysokości 500 złotych. Z kolei przegląd techniczny przeprowadza się w autoryzowanych serwisach obsługi i nie jest obowiązkowy. Przegląd służy skontrowaniu stanu technicznego pojazdu i zalecany jest przez producenta lub dealera. Jego przeprowadzenie służy zachowaniu gwarancji.

Badanie techniczne pojazdu – co ile?

Badanie techniczne przeprowadza się raz w roku. Wyjątek stanowią nowe pojazdy, które przez pierwsze lata eksploatacji nie muszą być tak często sprawdzane. Pierwsze badanie techniczne nowego pojazdu przeprowadza się dopiero po 3 latach od pierwszej rejestracji. Po tej wizycie pojazd jest dopuszczony do ruchu na kolejne dwa lata. Z kolei po upływie dwóch lat każde kolejne już badanie musi występować co roku.

Jednak są nowe pojazdy, które odbiegają od tej reguły. Są to m.in. pojazdy z instalacją gazową LPG/CNG, taksówki osobowe, samochody konstrukcyjnie przystosowane do przewozu 5-9 osób i wykorzystywane do zarobkowego transportu ludzi, pojazdy uprzywilejowane oraz pojazdy używane do nauki jazdy i egzaminów na prawo jazdy.

Czasami zdarza się, że zostaniemy skierowani na dodatkowe badanie techniczne przez starostę lub organ kontroli ruchu drogowego. Dzieje się tak, kiedy występuje podejrzenie o zagrożeniu bezpieczeństwa ruchu lub naruszeniu wymagań ochrony środowiska oraz po kolizji. W przypadku zabrania dowodu przez policję, dowód zostanie nam zwrócony dopiero po pozytywnym zaliczeniu badania technicznego. W przypadku badania wykonanego po kolizji lub wypadku trzeba zapłacić 94 złotych. Natomiast jeśli przeprowadzenie badania zostało nam zlecone podczas kontroli drogowej to za sprawdzenie każdego układu zapłacimy 20 złotych.

Jakie badania wykonuje podstawowa stacja kontroli pojazdów?

Podczas badania technicznego pojazd sprawdza się pod kątem bezpieczeństwa i przestrzegania norm ochrony środowiska. Badania obejmują: identyfikację pojazdu (sprawdzenie numeru VIN z dowodem rejestracyjnym); sprawdzenie dodatkowego wyposażenia (np. instalację LPG); sprawdzenie stanu technicznego podzespołów i układów, w które wyposażony jest pojazd (np. układ kierowniczy, oświetlenie, emisja spalin, hamulce, zawieszenie). Podczas badania sprawdza się również czy samochód jest wyposażony w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Opłata za badanie techniczne

Standardowe badanie samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton, które używane są prywatnie kosztuje 99 złotych. Natomiast, jeśli samochód ma instalację gazową to dodatkowo musimy zapłacić 63 zł. Więcej zapłacimy również wtedy, kiedy samochód ma służyć jako taksówka – wtedy dodatkowo zapłacimy 42 złotych. Z kolei badanie jednośladów jest znacznie tańsze – za motorower zapłacimy 51 złotych, a za motocykl 63 zł.

Ile trwa badanie techniczne pojazdu?

Podczas badania technicznego, które trwa ok. 30 minut, diagnosta może wykryć trzy rodzaje usterek. Pierwsza grupa to tzw. usterki drobne. Po ich wykryciu, diagnosta tylko informuje właściciela pojazdu o problemach, po czym zalicza badanie.

Drugą grupą są tzw. usterki istotne, które trzeba naprawić w ciągu 14 dni. Po ich naprawie ponownie przeprowadza się badanie i jeśli wszystko jest w porządku diagnosta wstawia pieczątkę w dowodzie, która pozwala nam poruszać się po drodze.

Najgorsza i ostatnia grupa to tzw. usterki stwarzające zagrożenie. Jeżeli diagnosta wykryje ten typ usterki to nie zaliczy nam badania i zatrzyma dowód, co wiąże się z koniecznością wezwania lawety. Dowód rejestracyjny dostaniemy z powrotem dopiero po usunięciu usterki i pomyślnym zaliczeniu badania technicznego.

Spóźnione badanie techniczne

Obecnie za spóźnienie się ze skierowaniem auta na badanie techniczne nie wiążą się żadne konsekwencje. Nieważne czy na badaniu pojawimy się po miesiącu czy nawet roku, nie zostaniemy w żaden sposób ukarani. Jednak są plany, aby od nowego roku ten stan się zmienił. Mianowicie, jeśli nie wykonamy badania technicznego w ciągu 30 dni po upłynięciu ważności poprzedniego badania, to będziemy musieli zapłacić dwa razy więcej niż normalnie, czyli zamiast zapłacić 99 zł, zapłacimy 198 złotych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze