Do czego uprawnia prawo jazdy kat. B? Samochód osobowy i motocykl to nie wszystkie możliwości!

Zdając egzamin na prawo jazdy kat. B mamy więcej uprawnień niż mogłoby się wydawać. Możemy prowadzić nie tylko samochód osobowy, ale także jednoślad, pojazd dostawczy, a nawet traktor.

Prawo jazdy kat. B uprawnia przede wszystkim do kierowania samochodami osobowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.  Jednak niewiele osób wie lub pamięta z kursu na prawo jazdy, że zdając egzamin na kat. B otrzymujemy więcej uprawnień, m.in. możemy prowadzić jednoślad bez zdawania egzaminu na kat. A lub traktor bez zdawania egzaminu na kat. T. Oczywiście korzystanie z nich wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jakimi?

Czy posiadając prawo jazdy kat. B mogę prowadzić pojazd dostawczy?

Prawo jazdy kat. B daje nam uprawnienia do kierowania pojazdami dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony. DMC to nic innego jak łączna masa pojazdu lub zespołu pojazdów wraz z masą ładunku i pasażerami. Informację o masie całkowitej naszego pojazdu znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym w rubryce „F”.

Wbrew pozorom 3,5 ton to naprawdę dużo i nie ogranicza nas tylko do kombivanów. W tym limicie mieszczą się nawet auta klasy Mercedes-Benz Sprinter czy VW Crafter. Ponadto w granicy do 3,5 ton mieści się znaczna część pickupów, małe busy, vany oraz kampery. W dodatku są plany, aby limit DMC podwyższyć do 4,25 tony. Jednak jest w tym pewien haczyk.

Mianowicie granica DMC wzrośnie tylko w przypadku pojazdów, które będą zasilane paliwami alternatywnymi. Oznacza to, że prawo jazdy kat. B będzie pozwalało kierować nam pojazdami o masie całkowitej do 4,25 ton, ale tyko wtedy, kiedy pojazd będzie wyposażony w napęd elektryczny, wodorowy, albo będzie zasilany gazem CNG. Jest jeszcze jeden warunek, który musimy spełnić, aby prowadzić cięższy pojazd – musimy posiadać prawko od co najmniej dwóch lat.

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Kategoria B pozwala nam również ciągnąć przyczepy lekkie, czyli takie, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Zespół  pojazdów (pojazdu i przyczepy) nie może przekraczać wtedy 4,25 ton. Natomiast w przypadku cięższych przyczep wyposażonych w hamulec masa zespołu pojazdów nie może przekraczać 3,5 ton. Warto pamiętać jeszcze o maksymalnym stosunku masy samochodu i przyczepy, który wynosi 1,33:1. Wylicza się go poprzez podzielenie DMC pojazdu przez 1,33 – wynik, który otrzymamy oznacza maksymalną masę przyczepy, którą możemy holować.

Czy kat. B uprawnia do kierowania jednośladem lub trójkołowcem?

Prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania jednośladem oraz trójkołowcem. W przypadku jednośladów przez pierwsze 3 lata od otrzymania prawa jazdy możemy kierować motorowery o pojemności skokowej silnika 50 cm3. Natomiast po trzech latach bez jakiegokolwiek uczestniczenia w szkoleniach możemy wsiąść na pojazd o pojemności skokowej nieprzekraczającej 125 cm3. Motocykle o tej pojemności rozpędzają się maksymalnie do ok. 130 km/h, dzięki czemu możemy bez problemu poruszać się nimi w mieście jak i poza nim.

W przypadku trójkołowców sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ muszą one mieć homologację L5e. Ponadto, odległość między kołami znajdującymi się na jednej osi nie może być mniejsza niż 460 mm oraz muszą być wyposażone w hamulec postojowy. Dopiero, jeśli trójkołowiec spełnia wszystkie te kryteria możemy legalnie go prowadzić posiadając prawo jazdy kat. B.

Prawo jazdy kat. B a quady

Posiadając prawo jazdy kat. B możemy korzystać z czterokołowców lekkich. Prędkość maksymalna takich pojazdów wynosi 45 km/h, a masa całkowita nie przekracza 350 kilogramów. Do tego typu pojazdów zaliczają się mikrosamochody oraz quady. Jeżeli chcemy przewozić dzieci do lat siedmiu na quadzie, to nie możemy przekroczyć prędkości 40 km/h.

Czy z kategorią B można prowadzić traktor?

Kategoria B uprawnia nas do kierowania ciągnikiem rolniczym oraz pojazdem wolnobieżnym. Dlatego, aby prowadzić ciągnik rolniczy nie musimy zdawać egzaminu na kategorię T – chyba, że chcemy holować maszyny rolnicze. W takiej sytuacji potrzebne nam będą uprawnienia, które daje kategoria T, ponieważ prawo jazdy kat. B nie pozwala nam na holowanie ciężkich maszyn rolniczych wyposażonych we własne koła.

Komentarze:

Darek - 23 września 2021

Prawo jazdy kat. B mam już od kilku ładnych lat, ale jakoś nie interesowałem się wcześniej czym jeszcze oprócz mojego piaggio i auta osobowego mogę śmigać.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze