Numer VIN – gdzie go znaleźć i jakie informacje o samochodzie zawiera?

Chcesz kupić nowy samochód i nie dać się oszukać sprzedawcy? Może ci się przydać znajomość numeru VIN.

Numer VIN (Vehicle Identification Numer) to inaczej numer nadwozia, który umożliwia nam identyfikację i służy określeniu konkretnego egzemplarza. Składa się on z 17 cyfr i jest podzielony na 3 sekcje. Pierwsza sekcja o nazwie WMI składa się z pierwszych trzech znaków i pozwala określić kraj oraz producenta. Druga sekcja nazywa się VDS i składa się z kolejnych sześciu znaków. Jest w niej zwarta charakterystyka samochodu. Ostatnia sekcja VIS składa się z ośmiu symboli i oznacza m.in. rok produkcji  i fabrykę, w której powstało auto. Liczba informacji znajdujących się w numerze jest uzależniona od producenta samochodu. W numerze VIN mogą występować wszystkie litery i cyfry, oprócz I, O i Q.

Numer VIN – jak go znaleźć?

Najprostszym sposobem znalezienia numeru VIN jest zajrzenie do dowodu rejestracyjnego – numer umieszczony jest w polu E. Jednak jeśli nie mamy dostępu do dowodu rejestracyjnego pozostają nam jeszcze tabliczki z numerem, które montowane są w samochodzie. Położenie takiej tabliczki uzależnione jest od marki, ale można je znaleźć np. na progach, podszybiu oraz wzmocnieniach pod maską samochodu. Jeśli jednak mamy problem ze znalezieniem tabliczki z numerem, to informacje o lokalizacji można z  łatwością sprawdzić w internecie. W tabliczce umieszczonej w samochodzie poszczególne sekcje mogą zostać rozdzielone specjalnymi znakami, ale w dokumentach jest to nieprzerwany ciąg liter i cyfr.

Numer VIN – jakie informacje zawiera?

Umożliwia nam sprawdzenie podstawowych informacji o samochodzie, takich jak marka, rok  produkcji, model, typ silnika i napędu. Możemy również sprawdzić historię pojazdu. W dobie przekrętów związanych z cofaniem liczników, to właśnie on pomoże nam ustalić prawdziwość przebiegu. Dowiemy się kiedy i ile razy był robiony przegląd w autoryzowanym serwisie oraz o ewentualnych wypadkach, naprawach i kradzieżach samochodu. Możemy nawet sprawdzić na jakich aukcjach samochód się znajdował.

Najłatwiejszym sposobem na poznanie historii auta jest podanie numeru w specjalnych serwisach, które się tym zajmują odpłatnie, ale możemy się też udać do ASO. Takie inforamcje zazwyczaj są darmowe, ale jeśli chcemy się dowiedzieć bardziej szczegółowych informacji o samochodzie, będziemy musieli za nie zapłacić.

Uwaga! Trzeba pamiętać, że numer VIN może nam nie przekazać 100% historii pojazdu. Mogą zdarzyć się przypadki, w których wypadki lub naprawy nie były nigdzie zapisywane.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze