Jak dezynfekować motocykl i ubranie motocyklisty? Podajemy przepis na płyn do dezynfekcji

Jak dezynfekować motocykl i ubranie motocyklisty? Podajemy przepis na płyn do dezynfekcji

30 marca 2020
1
Ochrona własnej osoby przed koronawirusem dotyczy także motocyklistek / -ów. Jak się skutecznie przed nim zabezpieczyć i co zrobić z motocyklowym ubraniem, gdy było narażone na kontakt z wirusem?

O czym należy pamiętać, jeżdżąc motocyklem w czasie pandemii Covid-19?
Podczas wyjazdu motocyklowego, podobnie jak podczas każdego wyjścia z domu, gdy trwa pandemia - należy unikać skupisk ludzkich oraz miejsc, z których korzysta wiele osób (np. publiczna toaleta), a także zachowywać odległość od innej osoby 1-1,5 metra. Na stacji benzynowej zawsze używać udostępnionych, jednorazowych rękawiczek i płacić bezdotykowo kartą lub aplikacją.

Jeżeli Twój motocykl stoi odizolowany w garażu, to nie masz się czym martwić. Jednak, gdy zostawiasz go na otwartej przestrzeni, większym parkingu i wszędzie tam, gdzie dostęp mają inne osoby – to zanim z niego skorzystasz, zdezynfekuj miejsca, z którymi będziesz miał kontakt (np. manetki, bak). Ponieważ przechodząca obok motocykla osoba chora na Covid-19, która kicha lub kaszle, może rozpylić wirusa na powierzchni dookoła.

Chociaż nadal trwają badania nad tym, jak długo koronawirus może przetrwać poza żywicielem, to jest pewne, że na powierzchniach płaskich, przedmiotach, a także ubraniach - przetrwa nawet kilkanaście godzin! Przy czyszczeniu powierzchni warto wziąć pod uwagę największe siedliska bakterii i wirusów, czyli własny telefon komórkowy i wszystkie, używane klucze.

Warto wiedzieć: Samotna przejażdżka motocyklem w czasie epidemii - co na to prawo?

Jak usunąć koronawirusa na powierzchni przedmiotów?
Według specjalistów, pozbyć się koronawirusa z powierzchni można na dwa sposoby: przy użyciu płynu dezynfekcyjnego o stężeniu alkoholu powyżej 60% lub przy użyciu detergentów. Koronawirus jest wirusem w tłuszczowej osłonce, dlatego zostaje zniszczony przez najprostsze detergenty (np. mydło, płyn do naczyń) i podwyższoną temperaturę.

W związku z powyższym, wskazane jest mycie motocykla z użyciem detergentu lub środka dezynfekcyjnego przed (gdy parking jest publiczny) i po motocyklowej przejażdżce, jeżeli wystąpiły czynniki zwiększające ryzyko zarażenia się koronawirusem. Należy się wcześniej upewnić, że działanie alkoholu lub detergentu nie będzie miało negatywnego wpływu na powierzchnię, która jest poddana zabiegowi oczyszczenia.

Przeczytaj także: 

Czy można jeździć motocyklem w dobie zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2?

Motocyklowa pomoc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2

Jak zdezynfekować ubranie motocyklisty / -tki?
Mówi się, że motocyklista/ka w pełnym stroju motocyklowym i z zamkniętą szybką kasku jest chroniony/a przed koronawirusem od stóp do głów. W takim razie później, takie ubranie trzeba potraktować, jak potencjalne źródło zakażenia się chorobą Covid-19.

Niestety w domowych warunkach trudno jest zdezynfekować całe ubranie. Dlatego po powrocie z motocyklowej przejażdżki, im większe było ryzyko związane z kontaktem z innymi osobami, tym większe należy podjąć środki zabezpieczenia się przed zarażeniem. Warto, jak najszybciej zdjąć wierzchnie ubranie i np. zostawić je na balkonie lub od razu wyprać oraz dokładnie umyć ręce i twarz. 

Pranie odzieży powinno się odbywać w zgodzie z wytycznymi producenta, których należy szukać na metce wewnątrz ubrania. Pranie wszystkiego w temperaturze powyżej 60 stopni, może się skończyć zniszczeniem, odbarwieniem lub skurczeniem się tkaniny. Do prania rzeczy, które dobrze znoszą wyższe temperatury, można użyć dezynfekującego proszku do prania np. Clovin II Septon. 

Powierzchnię i szybę kasku można dokładnie umyć, a co z czyszczeniem skórzanych rękawic motocyklowych, które podobnie jak ręce, podatne są na gromadzenie drobnoustrojów? Tutaj każde działanie wysoką temperaturą czy silnym detergentem - może doprowadzić do zniszczenia skóry rękawic. Jedyną, bezpieczną możliwością ich prania są specjalne, delikatne detergenty przeznaczone do odzieży skórzanej.

Następny krok to osuszenie skóry w sposób naturalny, bez użycia wirówki, grzejnika czy suszarki. A następne pokrycie jej ochronną warstwą wosku/pasty do skór, która przywróci pierwotną elastyczność, zadziała pielęgnacyjnie i ochronnie.

Te same kroki można wykonać z pełnym strojem motocyklowym ze skóry, choć lepiej się w tym przypadku sprawdza powierzchowne przecieranie zwilżoną gąbką z detergentem, a następnie wilgotną szmatką.

Jak zrobić płyn dezynfekcyjny do rąk i do powierzchni przeciwko koronawirusowi?
Dostępność płynów dezynfekcyjnych na rynku jest mocno ograniczona, a także wciąż wzrasta ich cena. Rozwiązaniem może być stworzenie własnego roztworu na bazie spirytusu lub alkoholu izopropylowego do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Poniżej podajemy sprawdzone przepisy na domowe płyny, jeden służy do dezynfekcji powierzchni, a dwa kolejne są bardziej ochronne - do dezynfekcji rąk. Najlepiej się z nich korzysta, gdy są przelane do pojemnika z atomizerem.
 

Najprostszy płyn dezynfekcyjny/przeciwwirusowy do powierzchni:

- 80 ml alkoholu izopropylowego lub spirytusu

- 20 ml wody, najlepiej destylowanej lub przegotowanej


Najprostszy płyn dezynfekcyjny/przeciwwirusowy do rąk:

- 80 ml alkoholu izopropylowego lub spirytusu

- 20 ml żelu aloesowego, bambusowego (dostępne w drogerii) lub 5 ml gliceryny w płynie + 15 ml wody przegotowanej, dodanej na końcu mieszania.
 

Płyn dezynfekcyjny/przeciwwirusowy do rąk, polecany przez WHO:

- 833 ml 96% alkoholu izopropylowego lub spirytusu

- 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej)

- 42 ml 3% wody utlenionej

- 15 ml 98% gliceryny

Wstrząsnąć i wymieszać w zakręcanym pojemniku o pojemności, nieco powyżej 1 litra. Odstawić na 72 godziny.
 


Pandemia koronawirusa to wyzwanie dla wszystkich. Życzymy wam jak najmniejszej liczby koniecznych podróży, także tych samochodowych! Z pewnością trzeba się do nich odpowiednio przygotować i zwrócić uwagę na następujące kwestie:
dezynfekcja samochodu;
tankowanie samochodu - jak zrobić to bezpiecznie?
jak długo wirus utrzymuje się na poszczególnych elementach w samochodzie?
wyjazd za granicę Polski podczas epidemii koronawirusa;
kiedy Państwo może zabrać ci auto?


Warto przeczytać: Koronawirus - publikujemy najważniejsze informacje dla kierowców

Komentarze

Hanna
31 marca 2020 19:50
Konkretnie i na temat bardzo mi się podoba