Motocyklowa pomoc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2

Każdy może pomóc w tym, by seniorzy zostali w domach. To oni są bardziej narażeni na powikłania przy zachorowaniu na Covid-19. Motocykliści już pomagają!

W czasach, gdy najbardziej wskazana jest izolacja, nie można zapomnieć o osobach, które mogą potrzebować pomocy. W stanie zagrożenia epidemiologicznego bardzo ważne jest to, by osoby objęte kwarantanną, seniorzy, a także osoby z obniżoną odpornością i chore – pozostały odizolowane. Do tego celu trzeba zapewnić im: pożywienie, leki, środki higieniczne i inne rzeczy, które są niezbędne do ich funkcjonowania. Taka pomoc może też dotyczyć zwierząt, dokarmiania ich i wyprowadzania na spacer.

Do akcji pomocy takim osobom zgłaszają się pierwsi motocykliści, ponieważ motocykl jest bardzo dobrym środkiem przemieszczania się w czasach, gdy zbiorowe formy transportu zwiększają ryzyko zarażenia się koronawirusem. Pełny strój motocyklowy i przebywanie na otwartej przestrzeni, też zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania.

Jak pomagać i się nie zarazić koronawirusem SARS-CoV-2?

Najlepszą formą pomocy jest tzw. „pomoc sąsiedzka”, czyli kontakt z potrzebującymi osobami z najbliższego otoczenia. Według obecnej wiedzy, koronawirusem SARS-CoV-2 można zarazić się bezpośrednio (od innej osoby poprzez kontakt z jej wydzielinami) i pośrednio (np. poprzez kontakt z przedmiotami na których ta wydzielina może się znajdować). Mając to na uwadze, należy wprowadzić pewne środki ochrony przed wirusem.

Do najważniejszych należy bezpieczna odległość od drugiej osoby (1-1,5 metra), unikanie bezpośredniego kontaktu z przedmiotami, których ona dotykała (lepiej kontaktować się np. na klatce schodowej). Wskazane jest używanie jednorazowych rękawiczek. Dokładne mycie i dezynfekcja rąk po takim spotkaniu to także podstawa, a również unikanie dotykania okolic własnej twarzy. Najlepsze będzie rozliczenie bezgotówkowe, a przy gotówkowym wskazana jest dodatkowa dezynfekcja. Podobne zasady należy stosować przy robieniu zakupów w sklepie.

Infografika: Koronawirus - informacja dla seniorów

Buduje to w pewnym stopniu atmosferę podejrzeń i dystansu między ludźmi, jednak nosiciel wirusa też nie jest tego świadomy, przez kilka pierwszych dni od zarażenia, więc jest to zachowanie w pełni uzasadnione. Ocieplić relację można, a nawet trzeba, własnym uśmiechem i słowami wsparcia.

Koronawirus – publikujemy najważniejsze informacje dla kierowców!

Gdzie się zgłosić, by pomagać?

Duże miasta coraz częściej uruchamiają swoje formy kontaktu osób potrzebujących z wolontariuszami, są to np. specjalne infolinie, akcje z ulotkami. Na stronach rządowych są wykazy miejsc, gdzie potrzebni są wolontariusze: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat

Nadzorowane akcje społeczne zapewniają bezpieczeństwo seniorom, ponieważ są oni uprzedzani o wizycie wolontariusza, informowani o jego danych osobowych oraz otrzymują telefonicznie wskazówki, jak bezpiecznie sfinalizować odbiór zakupów.

Być może ta wyjątkowa sytuacja stanie się nowym sposobem na oszukiwanie starszych osób, dlatego warto apelować, by nie wpuszczały obcych osób do domu, ani nie płaciły za zakupy z góry, a rozliczały się na podstawie paragonu.

Infografika: Koronawirus - pomoc sąsiedzka

Na Facebook’u powstają grupy np. „Widzialna Ręka”, „Pomoc Sąsiedzka” – gdzie można zostawić swoją ofertę pomocy lub zgłosić potrzebującą osobę (#pomoge, #potrzebuje). Niestety seniorzy rzadko kiedy korzystają z takiej formy komunikacji. Chcąc im pomóc lepiej zapukać do drzwi i zapytać, czy pomocy potrzebują lub na klatce zostawić karteczkę ze swoim numerem telefonu i notatką o swojej dyspozycyjności w razie potrzeby.

Przeczytaj także:

Polscy przewoźnicy a pandemia koronawirusa. Czy są powody do paniki?

Koronawirus zlikwidował korki? Nie wszędzie

Gwałtowne spadki cen ropy naftowej – czy paliwo na stacjach będzie tańsze?

Sprzątasz wnętrze samochodu? Uważaj na drobnoustroje! Czytaj o tym tutaj.

Kierownica brudniejsza, niż… sedes w publicznej toalecie? Czytaj o tym tu.
 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze