Katarzyna Frendl

Wyjazdy na Święta 2021 – TOP 10 zasad, o których warto pamiętać

Wybierając się w świąteczną podróż warto pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują nam komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Szczególny okres dla wszystkich, także dla kierowców. Do szybko zapadającego zmroku i trudniejszych warunków jazdy dochodzi wiele czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy sprawić, że podróżowanie w tym czasie będzie komfortowe i bezpieczne.

  1. Przebywanie wśród tłumów jest jednym z istotnych czynników stresogennych. Może wzbudzać w nas irytację i poczucie zagrożenia. Zagrożenie zaś zwiększa tendencję do bardziej agresywnych i nieoczekiwanych zachowań, także na drodze. Dlatego nie odkładajmy świątecznych zakupów na ostatnią chwilę.
  2. Stres ograniczymy także, gdy w świąteczną podróż wyruszymy z wyprzedzeniem, planując ją tak, by uniknąć wzmożonego ruchu na drogach. A jeśli nawet wyjedziemy za późno, to nie próbujmy nadrabiać czasu prędkością. Lepiej się spóźnić, niż nie dojechać wcale.
  3. Do wyjazdu przygotowany musi być zarówno kierowca, jak i auto. Przed planowaną podróżą trzeba zadbać o stan techniczny samochodu. Należy sprawdzić: prawidłowe ciśnienie w ogumieniu i dostosować je do obciążenia samochodu, skontrolować stan zużycia bieżnika (prawo wymaga by nie był on mniejszy niż 1,6 mm), poziom płynów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy oraz przede wszystkim zimowego płynu do spryskiwaczy).
  4. Lusterka i lampy powinny być dobrze ustawione (z uwzględnieniem obciążenia samochodu), sprawne i czyste. Ważne jest również sprawdzenie działania wszystkich świateł oraz kierunkowskazów w samochodzie.
  5. Bagaż oraz luźne przedmioty powinny być zabezpieczone na czas podróży. Niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy!
  6. Po zmroku pamiętajmy o większej ostrożności podczas manewrów: skrętu, omijania i przede wszystkim wyprzedzania. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze.
  7. Kierowca powinien być wypoczęty przed podróżą, a w trakcie jazdy powinien robić kilkunastominutowe przerwy co 2-3 godziny, nawet jeśli nie odczuwa zmęczenia.
  8. Zamiast napojów energetycznych lepiej jest zabrać wodę i tabliczkę gorzkiej czekolady. Taka energia jest zdecydowania korzystniejsza dla organizmu.
  9. Temperatura w pojeździe ma wpływ na sprawność motoryczną kierowcy – jej optymalna wartość w samochodzie to 20-22°C.
  10. Skupienie uwagi kierowcy na drodze to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznej jazdy – nic  i  nikt nie powinno rozpraszać kierującego pojazdem.

Źródło: ITS

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze