Optymalna temperatura wewnątrz auta – jak zadbać o klimatyzację?

Gorące dni sprawiają, że coraz częściej korzystamy z klimatyzacji w samochodzie. Może się jednak zdarzyć, że zamiast przyjemnego chłodu poczujemy zaduch, wilgoć i nieprzyjemny zapach. To efekt niewłaściwego dbania o układ klimatyzacji. Jak temu zapobiec?

 

Klimatyzacja niegdyś kojarzyła się z luksusem, dziś jest w nią wyposażone niemal każde auto. Ten prosty układ składający się z kilku elementów – sprężarki, skraplacza i wentylatora, filtra, zaworu rozprężnego, przewodów oraz parownika i dmuchawy – zapewnia nam komfort w trakcie jazdy samochodem. Pod warunkiem, że działa sprawnie.

Jak działa układ klimatyzacji?
Układ klimatyzacji dzieli się na dwie części — wysoko- i niskociśnieniową. To dzięki drugiej z nich możemy w upalne dni czuć przyjemny, zimny powiew. Aby powietrze mogło zostać schłodzone czynnik znajdujący się w zamkniętym układzie klimatyzacji, musi zostać sprężony przez kompresor. Następnie przewodami dociera do osuszacza. Zostaje tam oczyszczony, a w dalszej kolejności trafia do skraplacza, gdzie zmienia swoją postać z gazowej w ciekłą. Następnie przewodami trafia do parownika, gdzie w wyniku gwałtownego rozprężania zmienia swą postać z ciekłej w gazową. W wyniku tego procesu temperatura czynnika mocno się obniża, a my możemy cieszyć się chłodnym powietrzem wydobywającym się z kanałów wentylacyjnych.

Jak widać, wszystkie elementy układu mają do odegrania bardzo ważną rolę, a każda drobna awaria może wpłynąć negatywnie na działanie klimatyzacji.

Dlaczego czystość klimatyzacji ma znaczenie?|
Warto także pamiętać, że przez cały rok, nie tylko w okresie jesienno-zimowym, w klimatyzacji gromadzą się bakterie, grzyby oraz zanieczyszczenia. Zapchana i zagrzybiona klimatyzacja sprawia, że powietrze dostające się do wnętrza kabiny może powodować poważne problemy zdrowotne u kierowcy i pasażerów auta. Między innymi mogą wystąpić: podrażnienia skóry, zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie spojówek czy zapalenie płuc. Aby układ klimatyzacji, który miał nam dostarczyć komfortu, nie przerodził się w zdrowotną pułapkę, należy o niego odpowiednio dbać.

Koniecznie należy odgrzybiać klimatyzację, nie tylko samodzielnie np. za pomocą pianki dezynfekującej, ale również w serwisie, gdzie dodatkowo eksperci zadbają o takie elementy jak wymiana filtra kabinowego czy uzupełnienie czynnika chłodzącego.

Układ klimatyzacji przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwa razy – przed sezonem letnim i zimowym – powinien zostać oddany w ręce specjalistów i przejść proces odgrzybiania w serwisie. Odgrzybianie można przeprowadzić za pomocą kilku metod.

Pierwszą z nich jest ozonowanie klimatyzacji. Dzięki użyciu ozonu klimatyzacja staje się w pełni sterylna: zostają z niej usunięte grzyby i bakterie, a w efekcie znika nieprzyjemny zapach. Inną, równie skuteczną metodą odgrzybiania, jest rozpylanie środka chemicznego w układzie klimatyzacji, np. za pomocą ultradźwięków. Oba te zabiegi należy przeprowadzać w serwisie.

Dodatkowo warto co jakiś czas przeprowadzić samodzielne odświeżenie układu za pomocą środka dezynfekującego, który wprowadza się do nawiewów klimatyzacji.

Prawidłowe serwisowanie klimatyzacji
Warto jednak pamiętać, że czyszczenie klimatyzacji nie uchroni właściciela auta przed niektórymi problemami z tym układem. Każdy z jego elementów może bowiem zużyć się lub ulec awarii. Dlatego też odpowiednie serwisowanie klimatyzacji i napełnianie jej czynnikiem chłodzącym jest niezbędne. Choć w ciągu roku samoistnie ubywa jedynie około 15% czynnika, to problem pojawia się, gdy nastąpiło gdzieś rozszczelnienie. Wizyty w serwisie mogą nas przed tym uchronić, a także zapobiec usterkom wynikającym z zanieczyszczenia elementów np. chłodnicy. Niewłaściwe serwisowanie lub jego brak może doprowadzić także do bardzo kosztowej i problematycznej awarii np. uszkodzenia kompresora.

Klimatyzacja na co dzień
Również sposób używania klimatyzacji wpływa na jej lepsze i dłuższe działanie. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby uruchamiać klimatyzację przez cały rok, a nie tylko w upalne dni. Tak jak latem klimatyzacja pomaga w obniżeniu temperatury wewnątrz auta, tak zimą jest idealnym sposobem na osuszenie powietrza, dzięki czemu zaparowane szyby szybko odzyskują przejrzystość. Dodatkowo włączenie klimatyzacji o różnych porach roku sprawi, że czynnik znajdujący się w układzie wymieszany z olejem będzie odpowiednio konserwował cały układ.

Podczas używania klimatyzacji latem również należy przestrzegać kilku zasad. Gdy wsiadamy do nagrzanego auta, często mamy ochotę jak najszybciej uruchomić klimatyzację. To jednak błąd, ponieważ chłodzenie mocno nagrzanego powietrza bardzo silnie obciąża sprężarkę. Zamiast więc od razu po uruchomieniu silnika naciskać przycisk A/C, lepiej początek trasy przejechać z otwartymi oknami. Pozwoli to na wyrównanie temperatury wewnątrz auta z tą na zewnątrz, dzięki czemu sprężarka będzie miała do wykonania mniejszą pracę.

Ponadto nie należy zbytnio ochładzać powietrza w samochodzie. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko przeziębienia pasażerów. Optymalnie powinno się ustawiać temperaturę o 7°C niższą niż temperatura powietrza za zewnątrz.

Dzięki przestrzeganiu wszystkich tych zasad – od właściwego korzystania z klimatyzacji, przez jej regularne czyszczenie, po serwisowanie – chłodne i czyste powietrze uprzyjemni Ci każdą podróż!

Żródło: Norauto. 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Zrobić przegląd przed latem i tyle, jak się nie znasz to do znajomego. Kolega przy opkazji filtr kabinowy z delfi mi włożył, bo już zalatywało nieprzyjemnym zapachem.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze