Planujesz świąteczny wyjazd? Sprawdź samochód i jego wyposażenie

Choć w tym roku zalecane jest spędzanie okresu świątecznego w małym gronie, dla wielu nie oznacza to rezygnacji z wyjazdu w tym czasie. Jak przygotować się do podróży, by zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze?

W nadchodzące święta urządzanie dużych rodzinnych spotkań będzie niemożliwe, ale wciąż wiele osób, np. tych pracujących z dala od najbliższych, planuje podróżować w tym okresie do domu. Większe natężenie ruchu, pośpiech, stres, trudne warunki atmosferyczne – to wszystko nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Co zrobić, żeby bez problemu dojechać do celu?

Mandat czy awaria samochodu w drodze na wigilijną kolację – tego każdy wolałby uniknąć, zwłaszcza że zły stan techniczny samochodu może stać się przyczyną wypadku drogowego. Z tego powodu przed podróżą powinniśmy sprawdzić działanie świateł, akumulatora, ciśnienie w oponach czy poziom płynów. Ważne jest również odpowiednie wyposażenie pojazdu, na które w zimie składają się skrobaczka do szyb czy szczotka do odśnieżania. O tej porze roku oczywistością powinny być również zimowe opony oraz stosowanie płynu do spryskiwaczy odpornego na niskie temperatury.

Pośpiech jest wrogiem bezpiecznej jazdy, dlatego wyjazd należy zaplanować, przyjmując realistyczne założenia. Do czasu podróży trzeba wliczyć postoje – absolutne minimum pozwalające kierowcy zachować koncentrację w czasie jazdy to kilkanaście minut odpoczynku raz na 2-3 godziny. Jeżeli czeka nas dłuższa droga, powinniśmy też uwzględnić przerwy na jedzenie, ponieważ spożywanie posiłków podczas prowadzenia auta powoduje niebezpieczne rozproszenie uwagi – mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W przedświątecznym zabieganiu często trudno o odpowiedni odpoczynek, ale jest on kluczowy do bezpiecznego prowadzenia samochodu. Dorosła osoba potrzebuje zwykle 7-9 godzin snu i należy o to zadbać przed podróżą. W przeciwnym razie grozi nam poirytowanie, problemy z koncentracją i spowolnienie czasu reakcji, a w skrajnym przypadku – zaśnięcie za kierownicą.

Pakując bagaże i prezenty, starajmy się równomiernie rozłożyć ciężar w bagażniku, pamiętając, żeby najcięższe i największe elementy układać jak najbliżej oparcia tylnej kanapy. Nie należy przewozić żadnych przedmiotów luzem w kabinie, ponieważ w razie nagłego hamowania mogą one z dużą siłą uderzyć kierowcę czy pasażerów. Dodatkowe zagrożenie wiąże się z umieszczaniem rzeczy na półce za tylną kanapą, ponieważ w ten sposób widoczność kierowcy staje się ograniczona.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze