Karolina Chojnacka

Parlament Europejski chce zaostrzenia przepisów dla kierowców. Plan jest radykalny

Celem Parlamentu Europejskiego jest zerowa liczba ofiar śmiertelnych na drogach UE w 2050 roku. By ten szczytny cel osiągnąć, politycy planują radykalne zmiany dotyczące prowadzenia po alkoholu i prędkości w terenie zabudowanym.

W środę 6 października 2021 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą bezpieczeństwa na drogach.

W 2010 roku Unia Europejska założyła, że do 2020 roku liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych spadnie o 50%. Tak się nie stało, liczba ta spadła o 36%. I choć spadek liczby ofiar śmiertelnych w ostatnim czasie wyhamował i Parlament Europejski uważa, że należy podjąć działania, które pozwoliłyby ponownie przyspieszyć redukcję. Zdaniem pracujących w Brukseli urzędników czas na radykalne środki. Kluczem do sukcesu mają być zmiany dotyczące dwóch kwestii – prowadzenia po alkoholu i prędkości w terenie zabudowanym.

Mniejsza prędkość w terenie zabudowanym

Parlament Europejski zaleca rozszerzanie obszarów, w których maksymalna dozwolona prędkość wynosi nie więcej niż 30 km/h. Maksymalna prędkość 30 km/h powinna obowiązywać w obszarach mieszkalnych oraz obszarach, gdzie jest duża liczba rowerzystów i pieszych.

Czyli zamiast dotychczasowej w Polsce 50-tki, będzie 30-tka. Pewnie nie na każdej ulicy, ale na wielu, gdzie do tej pory przyzwyczailiśmy się do wyższego o ponad połowę ograniczenia. Takie zasady już obowiązują w niektórych europejskich miastach, jak Paryż Montpellier czy Bruksela. W przypadku stolicy Belgii, to dane po pierwszym półroczu obowiązywania limitu wskazują na 25% spadek liczby śmiertelnych ofiar wypadków i osób poważnie rannych w ich następstwie.

Zero tolerancji dla jazdy po alkoholu

W Europie nietrzeźwi kierujący są odpowiedzialni średnio za 25% śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Stanowisko Parlamentu Europejskiego jest jasne: zero tolerancji dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu.

Byłaby to prawdziwa rewolucja.. Obecnie limit wynoszący 0,0 promila obowiązuje w Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Najczęściej spotykanym w Europie limitem alkoholu we krwi jest 0,5 promila. Rekordowo wysoki limit obowiązuje na Malcie i w Lichtensteinie, gdzie wynosi on 0,8 promila.

Limity prędkości i zawartości alkoholu we krwi kierowców nie są jedynymi tematami będącymi w kręgu zainteresowań Parlamentu Europejskiego. Zdecydowanie najciekawszym jest pomysł na wprowadzenie tzw. trybu bezpiecznej jazdy w urządzeniach mobilnych. Miałoby to być rozwiązanie analogiczne do trybu samolotowego. Tyle że tym razem chodziłoby o takie dostosowanie działania urządzenia, aby powodowało ono jak najmniejsze rozproszenie jadącej osoby.

Kolejnym pomysłem jest utworzenie w krajach członkowskich Krajowych Funduszy Bezpieczeństwa Drogowego, które dysponowałyby wpływami z mandatów, wydawanymi na projekty związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

W maju 2022 roku z inicjatywy Parlamentu Europejskiego wejdą w życie przepisy,, które nakazują wyposażenie wszystkich nowych modeli i generacji samochodów osobowych w szereg systemów poprawiających bezpieczeństwo, jak np. układ zapobiegający zderzeniom czołowym i potrąceniom pieszych oraz rowerzystów, inteligentny ogranicznik prędkości, system informowania o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu, system monitorowania zmęczenia i rozproszenia kierowcy czy asystent martwego pola lusterek.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze