Narwany kierowca Audi przypadkiem pokazał, co jest nie tak z przejściami dla pieszych

Kamera samochodowa zarejestrowała bardzo niebezpieczną sytuacje z udziałem pieszych. Nieszczęścia udało się jednak uniknąć, a cała sprawa mocno daje do myślenia w kontekście bezpieczeństwa na pasach.

Kierowca auta z kamerą chciał skorzystać z możliwości jazdy torowiskiem i wyprzedzić jadące przed nim samochody. Już miał zjechać na lewo, ale musiał pozostać na swoim pasie, bo ubiegł go kierujący Audi. Autor nagrania ruszył za nim i mimowolnie nagrał bardzo niebezpieczną sytuację.

Pojazdy na prawym pasie jechały powoli i hamowały, ponieważ pierwszy z nich zatrzymał się, aby wpuścić pieszych na przejście. Kierowca Audi wykazał się dobrym refleksem i obserwacją otoczenia, ale jechał wyraźnie szybciej od innych. Zatrzymał się, ale z piskami opon i już na przejściu. Na szczęście piesi dopiero wchodzili na pasy, choć do potrącenia niewiele brakowało.

Nagraniem z tej sytuacji zainteresowała się szczecińska policja. Dotarła ona do świadków zdarzenia oraz do kierowcy Audi, którzy przyznał się do winy i zgodził na grzywnę w wysokości 1500 zł o raz sześciomiesięczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. O ostatecznym wymiarze kary zadecyduje sąd.

Nas jednak, bardziej od zachowania kierowcy Audi, zatrwożyło samo przejście dla pieszych. Przejście przez cztery pasy ruchu w tym dwa pełniące również rolę torowisk. Jaki dystans musi pokonać pieszy i jak wiele zagrożeń tu na niego czeka. Wystarczy, że jeden kierowca wpuści pieszego na pasy (zgodnie z panującą modą, a wbrew jeszcze obowiązującym przepisom), a tak naprawdę ruch na pozostałych trzech pasach powinien nagle zatrzymać się. W tym stanąć powinny nawet dwa tramwaje. Na tym nagraniu zawinił kierowca Audi, ale przecież autor też chciał wyprzedzić auta przed nim. Niewiele brakowało, a to on mógłby czekać teraz na rozprawę.

Pisaliśmy jakiś czas temu dlaczego planowanie wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed przejściami to chybiony pomysł. Uważamy tak nie dlatego, że poruszamy się wyłącznie samochodami i motocyklami, a piesi w naszym mniemani powinni uciekać nam z drogi i nie przeszkadzać w jeździe. Chodzi o to, że w całej Polsce roi się od przejść przez dwa pasy w jednym kierunku, co samo w sobie rodzi niebezpieczne sytuacje. A są przecież przejścia przez trzy lub nawet cztery pasy (zwykle kiedy pojawia się dodatkowy pas do skrętu). Są też takie aberracje, jak na opisywanym wcześniej nagraniu. Jedno auto zwalania, a nagle kierowcy na trzech pozostałych pasach mają to natychmiast zauważyć i domyślić się, że samochód nie zwalnia, bo na przykład będzie skręcał, tylko wpuszcza pieszego, który stawiając nogę na pasach nabywa pierwszeństwo. Za dużo jest tu miejsca na błąd ludzki i przekonania, że każdy kierujący ma oczy dookoła głowy i analizuje zachowania wszystkich uczestników ruchu. Rząd powinien zrobić porządek z tego typu przejściami, a nie wprowadzać przepisy, które mogą de facto pogorszyć tylko sytuację.

Przeczytaj także:
Koronawirus spowodował ogromne korki na granicach. Zobaczcie nagranie

Sprawdź najważniejsze informacje dla kierowców, dotyczące koronawirusa

W ramach walki z koronawirusem państwo może zabrać ci auto!

Koronawirus w drive-thru? Na świecie można, a w Polsce?

Koronawirus zlikwidował korki? Nie wszędzie

Gwałtowne spadki cen ropy naftowej – czy paliwo na stacjach będzie tańsze?

Volkswagen wstrzymuje produkcję! Również w Polsce

Sprzątasz wnętrze samochodu? Uważaj na drobnoustroje! Czytaj o tym tutaj.

Kierownica brudniejsza, niż… sedes w publicznej toalecie? Czytaj o tym tu.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Dożywotni zakaz prowadzeni pojazdów dla kierowcy audi.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dziękuję Panie Michale za ten merytoryczny komentarz. Oczywiście nie wolno wyprzedzać na przejściach i bezpośrednio przed nimi. Niewykluczone, że gdyby nie piesi, to audi wyprzedziłoby jakieś auto na przejściu, co jest wykroczeniem. Z drugiej strony, gdyby kierowcy na prawym pasie nie zatrzymali się (nie mieli takiego obowiązku), może audi by wyprzedziło ich już za przejściem. Faktem jest, że cały manewr kierowcy audi był niebezpieczny. W tekście podkreślamy jedynie, że mimo to kierowca obserwował otoczenie i zareagował na pieszych. Nie znaczy to jednak, że uważamy szybką jazdę i wyprzedzanie w takich miejscach za właściwe zachowanie.

Bezpiecznej drogi!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Np. tego że znak informujący o przejściu nawet na filmie jest widoczny. A czy wolno wyprzedzać przed przejściem to już zapraszam do kodeksu Pani Katarzyno, Pani Olu. Proszę policzyć ile aut wyprzedził. To nie były ciężarówki które zasłoniłyby znak. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Co chce zyskać autor?…ze kto w złomie siedzi ten bezpieczniejszy ….zlikwidować przejścia dla pieszych…zezłomować auta…i konie kupić…to zaraz ekolodzy ze za dużo co2….to moze jak u angoli kiedyś….człowieczek z chorągiewką niech zapierdziela i ostrzega innych….

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Zazdrość aż kipi z tego komentarza, przykro nam że Ciebie stać jedynie na golfa 3

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ja wiem o co chodzi. Ale szybki ale bezpieczny nie widzi znaków poziomych i pionowych (co prawda te są lekko wytarte) i często nawet asfaltu pomalowanego na czerwono, bo jedzie zbyt szybko aby ogarnąć głową, która najczęściej służy jedynie do jedzenia.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Czego wymagać. Jak ktoś przepłaca za auto bo mu wmówią że jest premium to jest idiotą. Potem widać na drogach.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dzień dobry, jestem naczelną motocainy – których konkretnie przepisów nie znamy?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Od redakcji
których konkretnie przepisów nie znamy?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Cztery pasy i to z torowiskami na takiej szerokości??

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Nie dowiesz się, piszą aby pisać, a jak zapytasz cisza

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Tu chodzi o bezpieczeństwo pieszych a nie o płynność ruchu, ale ty najwyraźniej nie widzisz problemu w złym przejsciu dla pieszych. Zgroza.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

I to jest chore, 4 pasy ruchu i przejście dla pieszych bez sygnalizacji. Dodajcie sobie jeszcze do tego brak odpowiedniego oświetlenia przejścia.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Szczeciniani z ” koziej wólki” jeszcze się nie nauczył życia ( i jazdy) w mieście. Po swojej wsi jeżdził ” szybko ale bezpiecznie” gdyż na drodze poruszał się jedynie sołtys i proboszcz. KMIOTEK!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Których konkretnie?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

A potem robia sie korki, bo stada robia zdjecia na fejsa.
Dynamika w miescie. O kurcze zielone. Gdzie ja mialem pierwszy bieg hmm.. i przez skrzyzowanie przejezdzaja 2 auta w minute.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Autor artykułu nie nie zna przepisów drogowych o których pisze

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Popieram!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Często widzę na mieście takie dynamiczne manewry 🙂 Z reguły kończą się podobnie albo stłuczką. Ciekawe ile musi czasu upłynąć, żeby ludzie skumali, że w mieście o sprawnym przemieszczaniu się nie decyduje prędkość a płynność. Potem przez takiego osła tworzą się korki, bo albo w coś przydzwoni, albo stanie w poprzek zaskoczony sytuacją.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Popieram!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

To proste

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze