Arkady Fiedler „Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę” - nowa książka podróżnicza

Arkady Fiedler „Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę” - nowa książka podróżnicza

23 marca 2020
Zdaniem wielu kierowców samochód elektryczny nie nadaje się do długich podróży. Boją się zaryzykować jazdę takim autem nawet w krajach, gdzie dostęp do prądu jest niemal wszędzie. Arkady Fiedler, jako pierwszy człowiek na świecie, przemierzył elektrycznym samochodem Afrykę - kontynent, gdzie prąd wciąż jest dobrem luksusowym. Swoje wrażenia z podróży zawarł w książce.
Loading module...

Arkady Paweł Fiedler, wnuk jednego z najsłynniejszych polskich podróżników, to pierwszy człowiek na świecie, który przejechał Afrykę elektrycznym samochodem, o czym szerzej pisałyśmy tu. Swoją niezwykłą, czasem ryzykowną wyprawę opisuje w nowej książce. Reportaż „Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę” to zapis podróży od gniazdka do gniazdka. Przez bezkresne pustkowia, szutrowe drogi pośród buszu, afrykańskie wioski i zgiełk wielkich miast - w poszukiwaniu źródeł prądu, aby naładować towarzysza podróży - Nissana Leaf. Bo najważniejsze dla trwania tej wyprawy było regularne „karmienie” baterii, co na Czarnym Lądzie wcale nie jest łatwe. Książka pojawi się w księgarniach 25 marca. 

Trasa podróży przebiegała z południa na północ Afryki. Arkady Paweł Fiedler pokonał ponad 15 tysięcy kilometrów, odwiedzając czternaście państw, m.in. Nigerię, Benin, Mali, Senegal i Mauretanię. Dla swojego wyjazdu nie wybrał specjalnie przygotowanego superauta, a zwyczajnego elektrycznego nissana, którego można spotkać na ulicach wielu miast.

Polski samochód elektryczny – prototyp z Lublina
FSE 01 – elektryczny samochód z Polski

Książka opisuje niezwykłą i pionierską podróż, oraz niesamowite przygody związane z przemieszczaniem się samochodem na prąd przez kontynent, gdzie energii elektrycznej jest  jeszcze mało. Podróżnik szukał jej czasem jak wody na pustyni. Wymagająca droga nie raz spowolniała i utrudniała przeprawę. Szybko okazało się, że to ludzie odgrywają w wyprawie najważniejszą rolę - to właśnie od nich zależało powodzenie całego projektu. Reportaż to zapis ponad kilkudziesięciu fascynujących anegdot o mieszkańcach Afryki - wielu z nich gościło podróżnika w swoich progach, oprowadzało po nieznanych miejscach, zapraszało na wykłady w największych miastach i pomagało przekraczać granice kolejnych krajów. Zdarzali się jednak oszuści, którzy próbowali wykorzystać uzależnienie Fiedlera od ich energii elektrycznej.

Polski samochód elektryczny. Czego oczekują kierowcy?
Konkurs na polski samochód elektryczny rozstrzygnięty

W tej opowieści drogi nie mniej ważna jest oczywiście afrykańska sceneria. I to jej autor, baczny obserwator, poświęca wiele miejsca. Nie tylko bujna przyroda. Wrażliwy na lokalny koloryt, podpatruje - a wraz z nim czytelnik - proste życie mieszkańców, rozmawia o ich problemach i zagrożeniach związanych z wewnętrznymi konfliktami, przechadza się po największym w zachodniej Afryce słynnym targu Dantokpa, podziwia magiczne talizmany i fetysze… 40-stopniowy upał, chaos wielkich miast, ubogie wioski. Całości tego obrazu dopełnia, o zgrozo!, jeszcze jeden afrykański motyw - morze plastikowych śmieci w przydrożnych rowach. Przerażający znak czasów.
 

Z oczu spływają mi krople łez, będące przeobrażonym zjednoczeniem emocji, zmęczenia, stresu, radości, setek obrazów, odczuć i pięknych chwil, które przeżyłem na Czarnym Lądzie dzięki elektrycznemu samochodowi. Stał się on moim sprzymierzeńcem, moją radością i obsesją - pisze Fiedler, u kresu tej wyczerpującej podróży, która była zarazem osobistym wyzwaniem i spełnieniem marzeń. Ta relacja z drogi przez Afrykę porusza wyobraźnię czytelników i może stanowić inspirację do realizacji własnych podróżniczych pomysłów.

Przewodnik "Najpiękniejsze podróże motocyklowe - Pireneje"
"Najpiękniejsze podróże motocyklowe - Chorwacja" przewodnik

Arkady Paweł Fiedler - wnuk wybitnego pisarza, dziennikarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych. Od wielu lat oddaje się pasji odkrywania świata i kultywowania tradycji podróżniczych Fiedlerów. Pomysłodawca i organizator dalekich wypraw samochodowych oraz projektu filmowo-podróżniczego - PoDrodze. 2009 r. - Maluchem wzdłuż granic Polski, 2014 r. - Maluchem przez Afrykę (projekt nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic), 2016 r. –  Maluchem przez Azję. Organizator projektu Electric Explorer African Challenge 2018 - pierwszej w historii podróży samochodem elektrycznym wzdłuż kontynentu afrykańskiego (projekt nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic). Książka „Maluchem przez Afrykę”, ukazała się nakładem wydawnictwa MUZA w 2016 roku.

Raporty o koronawirusie:
Koronawirus spowodował ogromne korki na granicach. Zobaczcie nagranie

Sprawdź najważniejsze informacje dla kierowców, dotyczące koronawirusa

W ramach walki z koronawirusem państwo może zabrać ci auto!

Koronawirus w drive-thru? Na świecie można, a w Polsce?

Koronawirus zlikwidował korki? Nie wszędzie

Gwałtowne spadki cen ropy naftowej – czy paliwo na stacjach będzie tańsze?

Volkswagen wstrzymuje produkcję! Również w Polsce

Sprzątasz wnętrze samochodu? Uważaj na drobnoustroje! Czytaj o tym tutaj.

Kierownica brudniejsza, niż… sedes w publicznej toalecie? Czytaj o tym tu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!