Polscy kierowcy mają trudność z obserwowaniem drogi w nocy

Najnowsze badanie wykazało, że 70% polskich kierowców ma trudność z obserwowaniem drogi przed sobą w ciemności, nawet przy włączonych reflektorach.

Firma Tungsram zleciła firmie OnePoll przeprowadzenie badania dotyczącego bezpieczeństwa i widoczności w nocy wśród tysiąca polskich kierowców w lutym 2020 roku. W ramach badania zapytano tysiąc polskich kierowców o ich wrażenia z jazdy w ciemności i o to, jak dbają o swoje samochody. 61% wszystkich respondentów odczuwa większe zdenerwowanie podczas jazdy w nocy niż w dzień. Ta tendencja jest jeszcze wyraźniejsza wśród kobiet za kierownicą (65%).

Przeczytaj też: Okulary dla kierowców – czy warto je mieć?

Dodatkowo badanie wykazało, że 92% kierowców czułoby się pewniej, gdyby reflektory oświetlały większy obszar drogi, a 50% z nich stwierdziło, że jest to najważniejsze kryterium przy zakupie nowych żarówek samochodowych. Cena stanowiła priorytet tylko dla 10% respondentów. Często zwracamy uwagę na poziom płynu do spryskiwaczy, czy stan hamulców, a żarówki schodzą na dalszy plan. Dopóki się nie przepalą potrafimy jeździć z osłabionym oświetleniem pojazdu długie miesiące. To z pewnością sprawia, że nie czujemy się pewnie za kierownicą jadąc nocą. Ale złe oświetlenie naszego samochodu nie musi być jedyną przyczyną pogorszonego widzenia w nocy.

Ślepota zmierzchowa, potocznie określana „kurzą ślepotą”, objawia się słabszym widzeniem po zmroku. Schorzenie może być niezmiernie uciążliwe w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, np. podczas prowadzenia samochodu, a jego skutki – niebezpieczne nie tylko dla nas samych.

Przeczytaj także: Ślepota zmierzchowa – jaki wpływ ma na bezpieczeństwo kierowców?

​Potoczna nazwa schorzenia nawiązuje do kury, która właśnie po zmroku przestaje widzieć. O ile taki sposób widzenia w przypadku zwierzęcia nie stanowi dla niego dużego dyskomfortu, to dla człowieka jest niemal uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie barierą. Podczas stacjonarnych i regularnie wykonywanych obowiązków może nam wydłużyć czas ich realizacji. Co jednak w przypadku, gdy prowadzimy samochód, a korki zmuszą nas do pozostania na drodze dłużej niż planowaliśmy? Problem z widzeniem, który występuje u uczestnika ruchu drogowego, może być przyczyną niebezpiecznego wypadku. Jeśli jesteśmy dotknięci tą przypadłością, możemy wspomagać się np. okularami do jazdy w nocy, jednak nie będą kompleksowym rozwiązaniem, a jedynie sposobem na doraźne polepszenie jakości widzenia. Czy można zatem ustrzec się pojawienia ślepoty zmierzchowej, a tym samym nie narażać się na niebezpieczne sytuacje?

Ważne: Znamy prognozowaną datę szczytu pandemii – kiedy wróci normalność na drogach?

Warto zainteresować się zakupem na prawdę dobrych żarówek do reflektorów samochodowych, oraz zadbać o własny wzrok udając się do specjalisty. Być może zakup specjalnych okularów dla kierowców jeżdżących po zmroku będzie dobrym rozwiązaniem.

Źródło: Tungsram Automotive

Pandemia koronawirusa to wyzwanie dla wszystkich. Życzymy wam jak najmniejszej liczby koniecznych podróży! Z pewnością trzeba się do nich odpowiednio przygotować i zwrócić uwagę na następujące kwestie:
– dezynfekcja samochodu;
– tankowanie samochodu – jak zrobić to bezpiecznie?
– jak długo wirus utrzymuje się na poszczególnych elementach w samochodzie?
– wyjazd za granicę Polski podczas epidemii koronawirusa;
– kiedy Państwo może zabrać ci auto?

Warto przeczytać: Koronawirus – publikujemy najważniejsze informacje dla kierowców

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze