Ewa Kania

Jak uruchomić samochód na kable? Popełnisz błąd, to unieruchomisz oba auta

Niemal każdy z nas był kiedyś w takiej sytuacji. Wsiada rano do samochodu, przekręca kluczyk i… nic. Rozładowany akumulator to często spotykany problem przy niskich temperaturach. Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest uruchomienie silnika „pożyczając” prąd od innego pojazdu. Trzeba jednak być ostrożnym, ponieważ nietrudno o pomyłkę podczas podłączania kabli, co może skończyć się źle.

Kiedy uruchamiać samochód przy użyciu kabli?

Teoretycznie przyczyn tego, że samochód nie chce zapalić, może być kilka. Istnieją jednak niewielkie szanse, że nagle zepsuł się nam rozrusznik, albo pompa paliwa. Jeśli temperatura jest niska, a samochód nie reaguje na przekręcenie kluczyka, to niemal wszystko wskazuje na rozładowany akumulator.

Jeśli bateria nie rozładowała się całkowicie, możemy usłyszeć, jak rozrusznik próbuje „kręcić”, ale zbyt krótko i słabo, żeby uruchomić silnik. Przy poważniejszym rozładowaniu, po przekręceniu kluczyka nie pojawią się nawet żadne kontrolki na desce rozdzielczej. To jednoznaczny sygnał, że akumulator całkowicie się wyczerpał.

Jak prawidłowo podłączyć kable rozruchowe?

W takiej sytuacji najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kabli rozruchowych i „pożyczenie” prądu z innego pojazdu. Najlepiej mającego akumulator o podobnej wielkości, ale zdecydowanie nie mniejszy. Same kable rozruchowe powinny być dość grube – w przypadku najtańszych, cienkich, może pojawić się problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości prądu.

Kable rozruchowe powinno się podpinać w następującej kolejności:

  • czerwony przewód do plusa dawcy
  • drugi koniec czerwonego przewodu do plusa biorcy
  • czarny przewód do minusa biorcy
  • drugi koniec czarnego przewodu do masy dawcy

Wiesz co oznaczy czerwony X na drodze? Niewiedza może kosztować cię prawo jazdy

Kiedy uda się uruchomić silnik w samochodzie biorcy, należy odłączyć kable, stosując odwróconą kolejność. Trzeba być uważnym szczególnie podczas podłączania i nie pozwolić, aby przypadkiem końcówki przewodów się dotknęły. Jakikolwiek błąd może doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej dawcy i go unieruchomić. Teoretycznie w skrajnych przypadkach możliwy jest nawet wybuch akumulatora.

Jak skutecznie uruchomić samochód na kable?

Dobrze jest najpierw pozostawić oba pojazdy podłączone kablami przez kilka minut – samochód dawcy musi cały czas mieć włączony silnik. Pozwoli to naładować trochę wyczerpany akumulator. Przed próbą uruchomienia auta, należy wyłączyć wszystkie urządzenia, które pobierają prąd – klimatyzację, radio, oświetlenie itd. Przed przekręceniem kluczyka, można dodać trochę gazu w aucie dawcy.

Jeśli mimo tego, nie uda się samochodu uruchomić, można poczekać kolejne kilka minut i ponowić próbę. Jeśli i ona się nie powiedzie, jest kilka możliwości:

  • kable są zbyt cienkie i nie przewodzą właściwiej ilości prądu
  • dawca ma wyraźnie słabszy akumulator od biorcy
  • akumulator w aucie biorcy nadaje się tylko do wymiany
  • to nie akumulator jest problemem

W takiej sytuacji można spróbować pożyczyć naładowany akumulator lub naładować ten już posiadany. Alternatywą jest tylko wezwanie lawety i odwiezienie pojazdu do warsztatu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze