Ewa Kania

Wiesz co oznaczy czerwony X na drodze? Niewiedza może kosztować cię prawo jazdy

W miarę jak rozrasta się sieć dróg w Polsce, coraz częściej można spotkać przy nich znaki, które są nowością dla wielu kierowców. W żaden sposób nie zwalnia to z przestrzegania ich, a ignorowanie na przykład czerwonego X, może skończyć się bardzo poważną karą.

Co oznacza czerwony X na drodze?

Przyzwyczajeni jesteśmy, że przydrożne znaki mają formę metalowych tablic. Tymczasem mogą także być wyświetlane i również do nich należy się bezwzględnie stosować. Mogą to być między innymi znaki informujące o ograniczeniu prędkości lub jakimś zagrożeniu.

Wśród nich pojawia się także czerwony X, który umieszczany jest nad konkretnymi pasami ruchu. Jeśli się nad jakimś znajduje, to jest to pas wyłączony z ruchu i pod żadnym pozorem nie można z niego korzystać.

W jakich sytuacjach stosowany jest czerwony X?

Czerwony X najczęściej spotykany jest na drogach szybkiego ruchu oraz w tunelach. Stosuje się go, kiedy dany pas musiał zostać wyłączony ze względu na przykład na pobliski wypadek lub trwające roboty drogowe.

W niektórych krajach stosuję się czerwonego X także do zmiany kierunku ruchu na drogach wielopasmowych. Dzieli się je wtedy tak, aby więcej pasów prowadziło w kierunku, w którym o danej porze ruch jest większy. Rano więc będziemy mieli więcej pasów prowadzących do miasta, a popołudniu z miasta. Pasy z których możemy korzystać w danym momencie oznaczone są zieloną strzałką.

Za tym znakiem nie wyprzedzaj, bo… wystarczy obejrzeć nagranie.

Co grozi za ignorowania czerwonego X?

Korzystanie z pasa oznaczonego czerwonym X, może zostać spowodowane jako stwarzanie zagrożenia na drodze. Grozi za to mandat 1500-2500 zł oraz 10 punktów karnych. Ale to nie jedyne konsekwencje, jakie możemy ponieść za taki manewr.

Każda podobna sytuacja oceniana jest indywidualnie przez funkcjonariusza. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy pojedziemy pasem oznaczonym czerwonym X i po chwili będziemy musieli go zmienić ze względu na prowadzone na nim prace. Inaczej zaś jest w sytuacji, kiedy taki manewr będzie oznaczał jazdę pod prąd, co niesie ze sobą poważne ryzyko śmiertelnego wypadku.

Jeśli policjant uzna, że ignorując czerwony X stworzyliśmy bardzo poważne zagrożenie, może zatrzymać nam prawo jazdy i skierować sprawę do sądu. Dopiero tam zostanie rozstrzygnięte, czy nasze czyny nie podważyły naszych kompetencji jako kierujących i czy uprawnienia zostaną nam zwrócone.

Przypomnijmy, że sąd może orzekać zakaz prowadzenia pojazdów, a także nałożyć na nas grzywnę do 30 tys. zł. Możliwe jest też oczywiście ograniczenie lub pozbawienie wolności, ale raczej nie w opisywanym przypadku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze