Dziecko w samochodzie – te 6 porad sprawi, że podróż z maluchem będzie przyjemnością

Potrzeby dziecka są bardzo ważne, jednak najważniejsze jest jego życie i zdrowie i to od nas rodziców zależy, czy nabędziemy takie umiejętności, aby nie dać się zdekoncentrować za kierownicą.

O dobro dziecka warto zadbać już na etapie zakupu fotelika. Powinien on spełniać wyśrubowane wymogi bezpieczeństwa, ale przede wszystkim – być prawidłowo zainstalowany. Według przerażających danych z 2014 roku, aż 98% polskich rodziców nie umie poprawnie zamontować fotelika w samochodzie. Zalecamy nie tylko uważną lekturę instrukcji, ale przede wszystkim – konsultację z ekspertem, który udzieli dokładnego instruktażu i od razu zweryfikuje popełnione błędy. Do najczęstszych błędów należą: niedopasowanie fotelika do profilu kanapy, zbyt luźno zapięty fotelik, nieprawidłowo poprowadzony pas bezpieczeństwa mocujący fotelik oraz zbyt luźno zapięte dziecko. Między pasem bezpieczeństwa a dzieckiem powinny zmieścić się tylko dwa palce.

Czytaj więcej: Gdzie najlepiej umiejscowić fotelik dla dziecka w samochodzie?

Zobacz również: Fotelik dla dziecka na skuter lub motocykl!

Jako podstawę należy uznać zapewnienie dziecku komfortowych warunków jazdy – pamiętaj, że jest ono unieruchomione, nie zawsze zgodnie z jego wolą i należy dołożyć wszelkich starań, aby było usatysfakcjonowane z warunków podróży.

Dziecko w samochodzie - te 6 porad sprawi, że podróż z maluchem będzie przyjemnością

Ważną rzeczą jest wygodne ubranie. Ze względu na bezpieczeństwo i wygodę dziecko nie powinno podróżować w kurtce. Jeżeli dziecku nie będzie za ciepło i nic nie będzie go uwierać, to jest nadzieja na spokojny przejazd. Dobrze też mieć zainstalowane w samochodzie rolety, chroniące przed rażącym w oczy światłem słonecznym.

Przeczytaj: Co czwartą ofiarą jest dziecko!

Daj dziecku zabawkę. Dopilnuj tylko, żeby było to coś, co nie zdekoncentruje Ciebie – niech nie wydaje głośnych dźwięków, nie świeci i nie lata po samochodzie. Ze względu na bezpieczeństwo przewożenia przedmiotów – dobrze, żeby było to coś przymocowanego do fotelika lub bardzo lekkiego i miękkiego, niezagrażającego życiu i zdrowiu dziecka w przypadku kolizji. Przy doborze zabawki warto kierować się wyobraźnią – choć kolorowanka może nam się początkowo wydać atrakcyjnym zajęciem, to po chwili refleksji kredka w ręku dziecka może stać się śmiertelnym zagrożeniem.

Dziecko w samochodzie - te 6 porad sprawi, że podróż z maluchem będzie przyjemnością

Warto wiedzieć: Dziecko w podróży samochodem

Uczucia pochodzą od myśli i oceny sytuacji. Jeżeli nasze dziecko mimo wszystko płacze, a my ocenimy sytuację jako beznadziejną i stresującą – nasza koncentracja na drodze najprawdopodobniej ulegnie samozniszczeniu. Jeżeli natomiast odetchniemy głęboko, wytłumaczymy sobie, że zrobiliśmy wszystko, aby naszemu dziecku było dobrze i będziemy powtarzać w duchu, że to zaraz minie – mamy szansę zachować spokój i względną koncentrację na sytuacji drogowej.

Ważne: Dziecko bezpieczne w aucie

Często w sukurs krzyczącemu malcowi przyjść może muzyka – nie zawsze ta kojąca i relaksacyjna. Czasami to taneczny przebój może wyrwać dziecko ze złego humoru i zaangażować w swoje rytmiczne dźwięki. Choć niektórzy proponują dla uspokojenia tzw. biały szum, nie polecamy tego rozwiązania ze względu na właściwości usypiające nie tylko dzieci, ale także kierowców.

Dziecko w samochodzie - te 6 porad sprawi, że podróż z maluchem będzie przyjemnością

Zobacz: Jak bezpiecznie przewozić dziecko zimą? 7 grzechów głównych rodziców

Ważne, aby dziecko nie wsiadało do samochodu ani głodne ani spragnione. Picie i jedzenie podczas podróży nie należą do bezpiecznych czynności, dlatego warto zadbać o regularne postoje, na których skorzysta każdy – duży i mały – pasażer oraz kierowca.

Najnowsze

Toyota Mirai 2021 jest tańsza od poprzedniej generacji w USA! Ile kosztuje?

Toyota Mirai 2021 właśnie zadebiutowała na amerykańskim rynku. Okazuje się, że jest tańsza znacznie od poprzedniej generacji!

Mirai drugiej generacji, który właśnie debiutuje na amerykańskim rynku, jest większy od poprzednika, ma bardziej usportowioną stylistykę oraz wiele wspólnego z Lexusem LS, z którym dzieli platformę GA-L.

Zwykle w takich sytuacjach nowy model jest droższy od schodzącego, ale nie tym razem. Standardowa cena nowego Mirai na amerykańskim rynku wynosi 49 500 dolarów i jest o 9 050 dolarów niższa od ceny pierwszej wodorowej Toyoty.

Toyota Mirai 2021 jest tańsza od poprzedniej generacji w USA! Ile kosztuje?

W styczniu, z okazji premiery można uzyskać na nowy model ogromny rabat 10 000 dolarów, co sprawia, że Mirai 2. generacji staje się tańszy od poprzednika aż o 19 050 dolarów i kosztuje 39 500 dolarów. Dla porównania, niewiele mniej, bo 37 000 dolarów trzeba zapłacić w USA za sedana Toyota Avalon Hybrid.

Toyota Mirai 2021 jest tańsza od poprzedniej generacji w USA! Ile kosztuje?

W USA model jest na razie dostępny tylko w Kalifornii, gdzie znajdują się niemal wszystkie amerykańskie stacje tankowania wodoru. Ale już niedługo trafi na pierwsze rynki europejskie i stopniowo będzie wprowadzany do innych regionów świata. Kiedy w Polsce zostaną otwarte pierwsze stacje wodorowe, Mirai pojawi się również w ofercie Toyoty w naszym kraju.

Najnowsze

Producenci samochodów inwestują miliony w elektryczną rewolucję!

Auta elektryczne coraz szybciej zdobywają rynek nowych pojazdów w Europie. Prawie wszyscy najwięksi producenci samochodów inwestują miliony euro w nowe modele, modernizują zakłady i wprowadzają zmiany technologiczne.

Nie ma wątpliwości, że wpływ elektromobilności na produkcję, logistykę i dystrybucję będzie znaczący. Z jednej strony pojazdy elektryczne posiadają mniej ruchomych części i komponentów w porównaniu z autami spalinowymi, co oznacza mniejsze wolumeny w transporcie i bardziej zautomatyzowany proces montażu. Z drugiej strony łańcuch dostaw pojazdów elektrycznych obejmuje wyraźnie nowe procedury zamówień i produkcji, nowe miejsca zaopatrzenia i lokalizacje dostawców, a także więcej części o wyższej wartości.

Obowiązują również ścisłe przepisy związane z obsługą i transportem akumulatorów litowo-jonowych, a także ich serwisowaniem i recyklingiem. Chociaż wiele podstawowych zadań pozostanie niezmienionych, dostawcy usług logistycznych muszą rozwijać nowe umiejętności, zdobywać certyfikaty i nowe zdolności biznesowe, aby wykorzystać szanse jakie daje rosnący popyt na pojazdy elektryczne.

Producenci samochodów inwestują miliony w elektryczną rewolucję!

Większa liczba drogich i mniejszych części może również prowadzić do zmian w transporcie. Na przykład, zamiast utrzymywać więcej zapasów w celu buforowania długich czasów transportu morskiego, sensowne może być, aby producenci samochodów i dostawcy częściej korzystali z transportu przyspieszonego, takiego jak fracht lotniczy. Istnieje również możliwość transportu części koleją między Azją i Europą. To skuteczny sposób na zaoszczędzenie czasu w porównaniu do transportu morskiego, jednak korzystanie z transportu kolejowego do przewożenia akumulatorów nie zawsze jest możliwe.

Producenci samochodów inwestują miliony w elektryczną rewolucję!

Producenci pojazdów elektrycznych nie muszą stosować się do tradycyjnej dla przemysłu motoryzacyjnego strategii produkcji push. Młode przedsiębiorstwa zazwyczaj działają w oparciu o model build-to-order, który zazwyczaj wiąże się z większą zmiennością w łańcuchu dostaw w porównaniu z produkcją na zapas, ponieważ trudniej jest przewidzieć zapotrzebowanie na części i wahania zamówień. Elastyczność łańcucha dostaw będzie zatem istotnym czynnikiem nie tylko przy uruchamianiu zakładów produkujących EV dla nowych marek, ale także dla samych producentów pojazdów o ugruntowanej pozycji rynkowej.

Rozwój elektromobilności może przynieść branży logistycznej wiele korzyści. Obecnie rynek sukcesywnie przystosowuje się do zmian jakie wynikają z rosnącej liczby pojazdów elektrycznych.

Źródło: Raport GEFCO

Najnowsze

Zużyty akumulator – gdzie można go oddać?

Prędzej czy później akumulator samochodowy będzie nadawał się do wymiany. W takim razie, gdzie go oddać by nie szkodzić środowisku?

Akumulator samochodowy jest bardzo szkodliwy dla środowiska, dlatego nie wolno go wyrzucać do śmietnika. W skład baterii samochodowej wchodzi kwas siarkowy oraz metale ciężkie, które po dostaniu się do gleby i wód gruntowych mogą skazić teren na wiele lat. Ponadto za wyrzucenie akumulatora do śmietnika grozi nam kara grzywny. Pozbycie się go w ten sposób jest nie tylko niebezpieczne, ale również jest to marnotrawstwo, ponieważ znaczną jego część można wykorzystać ponownie do stworzenia kolejnej baterii.

Przeczytaj także: Jak samodzielnie wymienić akumulator w aucie?

Zużyty akumulator – gdzie go można oddać, a gdzie nie wolno?

Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Przede wszystkim nalezy pamiętać, że akumulator do auta jest produkowany między innymi z ołowiu, który można ponownie wykorzystać. Dlatego istnieje wiele nielegalnych skupów – ogłaszających sie pod hasłami „zużyty akumulator – cena” lub „zużyty akumulator – kupię” – które wydobywają go z baterii, a całą niebezpieczną resztę wyrzucają. Dlatego przed oddaniem akumulatora upewnijmy się, że miejsce skupu w sposób legalny i odpowiedzialny dla środowiska zajmie się pozostałościami. Baterii nie wolno wyrzucać również do pojemników na odpady komunalne, zmieszane, segregowane czy tworzywa sztuczne i metale.

Przeczytaj także: Akumulator w zimie – jak o niego zadbać, aby nas nie zawiódł?

Jak bezpiecznie pozbyć się akumulatora?

Gdzie oddać zużyty akumulator? Najlepszym sposobem na pozbycie się akumulatora jest miejsce, w którym kupujemy nowy. Podczas zakupu nowego akumulatora musimy w depozycie zostawić dodatkowo 30 złotych. Kwota zostanie nam zwrócona dopiero, gdy w przeciągu 30 dni oddamy stary akumulator. W przeciwnym razie nasze pieniądze przepadną. Taką zasadę wprowadzono wiele lat temu, a miała ona na celu zmotywowanie do oddawania akumulatorów do sklepów, a nie pozbywanie się ich w nielegalny i niebezpieczny dla środowiska sposób. Kwota może i nie jest duża, ale znajdą się osoby, na które zadziała. Dobrą okazją do oddania baterii są   – organizowane przez gminy i organizacje ekologiczne –  zbiórki zużytych sprzętów elektrycznych, podczas których można również oddać zużyty akumulator.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Istnieje też wiele punktów, w których możemy go zostawić. Do najpopularniejszych takich punktów zalicza się:

  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – taki punkt znajduje się w każdej gminie
  • specjalistyczny punkt zbierania odpadów – jednak przed oddaniem baterii upewnijmy się, że jest on wpisany do rejestru podmiotów zajmujących się zbiórką odpadów niebezpiecznych

Najnowsze

Renault 5 Prototype – producent odkrywa karty nowej strategii „Renaulution”

Do 2025 roku koncern Renault wprowadzi na rynek 14 kluczowych modeli. Siedem z nich będzie wyposażonych w napęd w pełni elektryczny!

Podczas prezentacji strategicznego planu Grupy Renault, „Renaulution”, przedstawiciele koncernu przedstawili jego założenia na kolejnych pięć lat i bardziej odległą przyszłość. Renault będzie nadal liderem w obszarze transformacji energetycznej, do 2025 roku w ofercie koncernu znajdzie się wiele modeli zelektryfikowanych i z napędem hybrydowym – będzie to najbardziej zielona gama w Europie. W obszarze technologii Renault będzie w jeszcze większym stopniu wykorzystywać otwarty ekosystem „Software République”, który obejmuje oprogramowanie, dane, systemy cyberbezpieczeństwa i mikroelektronikę, aby w dalszym ciągu rozwijać usługi interaktywne.

Renault przedstawia model Renault 5 Prototype, który symbolizuje, co oznacza strategia „Renaulution” dla produktów Grupy. Renault 5 Prototype to przykuwający wzrok, niewielkich rozmiarów samochód, który w nowoczesny sposób nawiązuje do najpopularniejszego modelu wszechczasów i jest wyposażony w napęd w pełni elektryczny.

Renault 5 Prototype - producent odkrywa karty nowej strategii „Renaulution”

Jego stylistyka jest utrzymana w lekkiej, nieszablonowej konwencji, którą podkreślają żółte akcenty utrzymane w stylu pop. Kierowany przez Gillesa Vidala zespół projektantów czerpał inspirację z legendarnego modelu Renault 5, który jest na całym świecie uznawany za kultowy samochód. Renault 5 Prototype nawiązuje stylistycznie do oryginalnego modelu. Nowoczesne akcenty to przede wszystkim wybór materiałów wykończeniowych zainspirowanych światem elektroniki, mebli i sportu.

Renault 5 Prototype - producent odkrywa karty nowej strategii „Renaulution”

Na bocznych skrzelach, kołach i umieszczonym z tyłu logo pojawia się także nawiązanie do znanego z kultowej wersji R5 emblematu „5”. Przód oraz materiałowy dach to z kolei nawiązanie do sztuki meblarskiej, są one kwintesencją francuskiego stylu i elegancji. Podkreślają przekorny charakter nowego modelu, jego wygląd wzbudza w nas wielkie emocje.

Renault 5 Prototype - producent odkrywa karty nowej strategii „Renaulution”

Po podświetleniu, umieszczone na przedniej masce i tylnej klapie logo sprawia, że samochód nagle „ożywa”. Motyw francuskiej flagi na bocznych lusterkach podkreśla, że to samochód „zaprojektowany we Francji”. Wbudowane w zagłówki światła ambientowe oraz niewielki przezierny ekran na desce rozdzielczej zachęcają nas, by usiąść za kierownicą i wybrać się na przejażdżkę.

Najnowsze