Katarzyna Frendl

Gdzie najlepiej umiejscowić fotelik dla dziecka w samochodzie?

W przypadku noworodków i niemowląt do 15 miesiąca życia zaleca się przewożenie ich w samochodzie w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Ale na którym siedzisku konkretnie jest ono najbezpieczniejsze?

Jeden na cztery wypadki drogowe jest kolizją z uderzeniem bocznym. Zderzenia boczne są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i są przyczyną jednej trzeciej ofiar śmiertelnych w wypadkach samochodowych, a prawie wszystkie są spowodowane urazami głowy. Głowa i klatka piersiowa dziecka są bardzo podatne na uszkodzenia. Przy uderzeniach bocznych barki przyjmują siłę zderzenia i wypychają klatkę piersiową i głowę. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeżeli dziecko siedzi po stronie uderzenia, ponieważ drzwi mogą zostać wepchnięte do środka.

Oprócz urazów kręgosłupa szyjnego spowodowanych szarpnięciem, dziecko może odnieść obrażenia ze strony nadjeżdżającego pojazdu i silnego zetknięcia z wnętrzem samochodu. Ponadto mogą w nie uderzyć wpychane uderzeniem drzwii, zwłaszcza jeśli fotelik będzie umieszczony obok drzwi.

Dlatego też środkowe miejsce na tylnej kanapie uważa się za najbezpieczniejsze dla dziecka w foteliku, ponieważ znajduje się najdalej od potencjalnego uderzenia podczas kolizji bocznej. Jednak tylne siedzenie jest często podniesione ze względu na położenie wału napędowego i prawidłowy montaż fotelika może nie być możliwy. Zamiast tego zalecane jest skorzystanie z lewego lub prawego miejsca na tylnej kanapie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze