Karolina Chojnacka

Darmowe parkowanie samochodu w centrum miasta? Tak, są jeszcze władze przyjazne kierowcom

Podczas gdy większość miast wyrzuca samochody z centrum, bo smrodzą i szpecą ulice, jest pewne miasteczko, które postanowiło postąpić inaczej i oferuje kierowcom darmowe parkowanie samochodu w centrum miasta.

Miasto Forbach we Francji postanowiła zaoferować kierowcom darmowy parking w centrum miasta. Jak to możliwe? Przecież teraz panuje zupełnie odwrotny trend – samochody są z centrum miast wyrzucane, smrodzą i szpecą ulice.

Darmowe parkowanie samochodu w centrum miasta

Władze francuskiego miasta chcą, darmowym parkowaniem ożywić centrum i sprawić, że więcej samochodów zacznie do niego przyjeżdżać. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w strefie, która ma zostać objęta darmowym parkowaniem, skarżyli się, że wysokie opłaty za parkingi spowodowały spadek ich dochodów, ponieważ mieszkańcy w celu zrobienia zakupów wolą pojechać kilka kilometrów dalej do niemieckich miast, niż zapłacić za parkowanie.

Władze Forbach postanowiły więc zareagować. Wyliczono, że darmowe parkowanie ma spowodować oszczędności w miejskim budżecie szacowane na około 110 tysięcy euro. Okazuje się, że koszt obsługi płatnej strefy jest na tyle wysoki, że darmowe parkowanie przyniesie więcej korzyści finansowych niż płatne parkowanie. Ciekawe, prawda?

Jest jednak pewien haczyk. Darmowe parkowanie będzie możliwe tylko przez dwie godzinny dziennie, a po upływie tego czasu kierowca będzie musiał wykupić bilet parkingowy. Całość systemu darmowego parkowania ma opierać się na zaufaniu. Kierowca parkujący w centrum ma za szybą umieścić specjalną tabliczkę, na której zaznaczy godzinę, w której rozpoczął parkowanie. Tabliczki będą bezpłatne i w najbliższych dniach mają trafić do wszystkich mieszkańców francuskiego miasta. Natomiast przyjezdni mogą pobierać je bezpośrednio do przedsiębiorców, którzy dostaną parę sztuk więcej, oraz w miejscach użyteczności publicznej.

Z rozwiązania wprowadzonego przez władze Forbach ucieszyli się zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy. Czy w ślady francuskiego miasta wkrótce pójdą inne europejskie metropolie? Mamy nadzieję, że tak.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze