Karolina Chojnacka

Parkowanie równoległe – jak poprawnie wykonać manewr? Instrukcja krok po kroku

W okresie przedświątecznym parkowanie w pobliżu sklepów może być wyzwaniem. Wielu kierowców obawia się jednak parkowania równoległego, co często ogranicza wybór miejsc parkingowych. Opisujemy więc, jak, krok po kroku, bezpiecznie i dobrze wykonać ten manewr.

Wielu kierowców, szukając miejsca parkingowego, omija te przeznaczone do parkowania równoległego. Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault., zwraca uwagę, że:

Pozornie ten sposób należy do trudniejszych i część osób nie czuje się pewnie, parkując „na kopertę”. W praktyce jest to jednak manewr dość prosty i efektywny, dlatego warto go opanować.

Przeczytaj też: Limit alkoholu we krwi za kierownicą – jaki jest w poszczególnych krajach Europy i Polsce? Co grozi za jazdę po pijaku?

Jak zaparkować równolegle?

1. Ustaw się możliwie blisko po lewej stronie auta, za którym chcesz zaparkować i jak najmocniej kręć kierownicą w lewo. Twoim celem jest jak najgłębsze „schowanie” samochodu między sąsiednimi pojazdami, możliwie blisko krawężnika.

2. Pamiętaj, że przód pojazdu podczas parkowania równoległego zajmuje dużą część jezdni i może utrudnić ruch innym samochodom, dlatego manewr powinien być wykonany w miarę sprawnie. Należy jednak zachować spokój i nie wjeżdżać na miejsce parkingowe gwałtownie, bo może to się skończyć stłuczką, a w najlepszym razie będzie konieczne wyjechanie i ponowienie parkowania.

3. Cofając, zwracaj uwagę, czy za pojazdem nie znajdują się przeszkody, a w pobliżu nie ma pieszych czy rowerzystów.

4. Gdy już „schowasz” tył, zdecydowanie odkręć kierownicę i, bardzo uważając na przód auta, kontroluj odległość do samochodu znajdującego się z tyłu.

5. Pamiętaj o pozostawieniu sporej przestrzeni przed samochodem, tak aby bez przeszkód wyjechać później z miejsca parkingowego.

6. Po zatrzymaniu pojazdu i opuszczeniu go, warto z zewnątrz skontrolować, czy wszystko jest w porządku i nie ma potrzeby przestawienia samochodu.

Parkowanie równoległe – jak poprawnie wykonać manewr?

Przeczytaj też: Nagrzewanie silnika zimą – lepiej czekać czy od razu ruszać?

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Cześć, mam imię Monika, poznam jakiegoś normalnego faceta, wiem czego chcę od życia, żeby było jasne – nie szukam męża, chcę się po prostu zabawić bez angażowania się w coś poważniejszego. Nie pytaj czy jestem wolna, dla mnie to nie istotne czy kogoś masz. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami, także możemy porozmawiać na portalu randkowym, sprawdź mój profil: http://panieonline.pl/monia89

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze