12 Złotych zasad FIA, dotyczących bezpieczniejszej jazdy

W ramach globalnej kampanii „FIA Action for Road Safety” powstało 12 wyjątkowych fotografii, na których zawodniczki z Malty apelują o zachowanie kilku złotych zasad. Jakie to zasady?

Sekretarz Generalny MMF (The Malta Motorsport Federation) – Susanne Fenech wykazała zainteresowanie promocją zawodniczek z Malty w kampanii na rzecz odpowiedzialnej jazdy, ponieważ liczba wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych na maltańskich drogach budzi ogromne obawy. Wraz z Marisą Grixti z Women in Motorsport wybrały do tej akcji 12 zawodniczek, które rywalizują na najwyższym poziomie w sportach motorowych na Malcie.

Celem akcji jest, po pierwsze zachęcenie kierowców do rozważności podczas jazdy, a po drugie pokazanie kobiet, które z powodzeniem rywalizują w sportach motorowych w kraju i za granicą. Są w różnym wieku, wywodzą się z różnych warstw społecznych, mają różne zawody i stan cywilny, a łączy je rywalizacja w motorsporcie. To także element zachęty dla innych kobiet, które marzą o podobnych wyzwaniach.

Zobacz także: Czy bezpieczeństwo na drodze ma płeć?

A 12 złotych zasad FIA dotyczących bezpieczeństwa na drogach to:

 

1. Zwolnij dla dzieci

 

Zawodniczka offroad Megan Abdilla przypomina, że musimy być odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za dzieci – te przewożone w pojazdach, jak i przebywające na zewnątrz w pobliżu drogi. Trzeba się nimi opiekować, zauważać je i chronić.

Zobacz także: Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?

 

2. Zawsze utrzymuj uwagę

 

Zawodniczka startująca w wyścigach górskich – Sabienne Muscat D’Amato podkreśla, że za kierownicą zawsze trzeba być uważnym. Bądź odpowiedzialny, nie bierz niczego za pewnik i oczekuj niespodziewanego.

Profil zawodniczki: https://www.facebook.com/sabienne.damato

 

3. Bądź przewidujący

 

Emma Calleja to zawodniczka kartingowa, która apeluje o czujność na drodze. Zmieniające się warunki atmosferyczne i nagłe manewry innych użytkowników drogi wymagają często gotowości do szybkiej reakcji. Należy przewidywać jak potoczą się zdarzenia, uważnie planować trasę, zawsze być przygotowanym do działania, żeby zachować swoje i innych bezpieczeństwo.

Zobacz także: Czy zbyt duże doświadczenie za kierownicą może być niebezpieczne?

 

4. Sprawdzaj opony

 

Zawodniczka kartingowa Shalom Borg przypomina o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach oraz ich ogólnego stanu. Takie kontrole powinny wejść w nawyk każdemu kierowcy, ponieważ ciśnienie w oponach oraz ich stan i bieżnik – mają realny wpływ na bezpieczną jazdę po drogach.

Zobacz także: Opony motocyklowe – wybór, eksploatacja, oznaczenia

 

5. Zakładaj kask

 

Kylie Camilleri to młoda zawodniczka kartingowa, która przypomina jak ważne jest używanie kasków na rowerze, motocyklu, skuterze, czy podczas uprawiania niektórych sportów. To jeden z najskuteczniejszych sposobów redukcji urazów głowy i ofiar śmiertelnych podczas wypadków. Kask powinien być zawsze dobrej jakości i dobrze dopasowany.

Zobacz także: Kask na motocykl – jak wybrać ten idealny?

 

6. Zapnij pasy bezpieczeństwa

 

Zawodniczka autocrossu Michaela Sammut przypomina, że zapinanie pasów bezpieczeństwa jest bardzo ważne! Stosowanie ich znacznie zmniejsza ryzyko wyrzucenia kierowcy i pasażerów z kabiny samochodu, podczas zdarzenia drogowego. Brak zapiętych pasów może skutkować poważnymi, a nawet śmiertelnymi obrażeniami – dlatego zanim wyruszysz w drogę sprawdź, czy wszyscy w samochodzie je zapięli.

Zobacz także: Škoda opatentowała pierwsze na świecie podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa

 

7. Przewoź dziecko w foteliku

 

Stefanie Calleja, która jest zawodniczką w wyścigach górskich, a także matką – przypomina, że korzystanie z fotelika bezpieczeństwa dla dziecka jest najlepszym sposobem na jego ochronę w pojeździe.

Foteliki dla dziecka, zmniejszają ryzyko urazu przy zdarzeniu drogowym o 71-82 %, a ryzyko śmierci o 28 %. Stefanie zaleca, aby zawsze brać pod uwagę odpowiedni rozmiar do obecnego wzrostu i wagi dziecka, a unikać fotelików uniwersalnych dla dzieci w każdym wieku. Dodatkowo przypomina, że najbezpieczniejsze miejsce dla fotelika dziecka znajduje się na tylnym siedzeniu, z dala od aktywnych poduszek powietrznych.

Profil zawodniczki: https://www.facebook.com/SteffiCalleja

Zobacz także: Jak kupować fotelik samochodowy?

 

8. Nie prowadź po spożyciu alkoholu

 

Zawodniczka Drag Racing – Ruth Galea przypomina, że wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu jest poważnym przestępstwem i częstą przyczyną wypadków drogowych. Każdego dnia powinniśmy być odpowiedzialni i nigdy nie wsiadać za kierownicę, bez pewności, że jesteśmy zupełnie trzeźwi.

Zobacz także: Limit alkoholu we krwi za kierownicą – jaki jest w poszczególnych krajach Europy i Polsce? Co grozi za jazdę po pijaku?

 

9. Nie czytaj i nie pisz SMS-ów podczas jazdy

 

Zawodniczka w rajdach off-road – Ethel Gatt przypomina, że nie powinniśmy czytać wiadomości, wysyłać ich i odpisywać na nie podczas jazdy! Większość kierowców uważa, że korzystanie z komórki w czasie jazdy to nic złego, bo wszystko mają pod kontrolą. Jednak przeczytanie jednego SMS-a wymaga ok. 5 sekund uwagi, a to przy 90 km/h przejechana długość piłkarskiego boiska. Pamiętajcie, że już 1 sekunda nieuwagi może doprowadzić do wypadku, dlatego warto odłożyć telefon na czas jazdy.

Profil zawodniczki: https://www.facebook.com/ethel.gatt.77

Zobacz także: Pisanie SMS-ów w trakcie jazdy to prawdziwa plaga wśród kierowców

 

10. Zatrzymaj się, gdy jesteś zmęczony/a

 

Ella Zammit kilka miesięcy temu rozpoczęła swoją przygodę z kartingiem i jest bardzo zdeterminowana, jednak wie doskonale, że gdy jest zmęczona, to musi się zatrzymać i odpocząć. Prowadzenie samochodu, pomimo dużego zmęczenia, to podobny stopień zagrożenia, jak jazda po spożyciu alkoholu lub pod wpływem narkotyków. Spada poziom koncentracji, wydłuża się czas reakcji i w każdej chwili taki stan grozi zaśnięciem za kierownicą.

Zobacz także: Jak zapobiegać zmęczeniu podczas długiej jazdy motocyklem?

 

11. Sprawdź, czy dobrze widzisz

 

Semira Galea – zawodniczka Drag Racing przypomina, że aby jeździć bezpiecznie trzeba wyraźnie widzieć i mieć jak najszersze pole widzenia. Należy zadbać o regularne badania wzroku, ciemne okulary pod ręką w słoneczny dzień i mieć zawsze czyste wszystkie lusterka, szyby lub wizjer w kasku.

Profil zawodniczki: https://www.facebook.com/bambinajunior02

Zobacz także: Kierowco, zadbaj o wzrok

 

12. Przestrzegaj ograniczeń prędkości

 

Tę zasadę prezentuje Marisa Grixti – szefowa Women in Motosport na Malcie, która jest także zawodniczką driftingu. Marisa przypomina, że musimy zachować respekt wobec drogi, gdyż zbyt szybka jazda często, a nawet bardzo często, jest czynnikiem przyczyniającym się do wypadków drogowych i kolizji.

Profil zawodniczki: https://www.facebook.com/marisa.grixti.3

Zobacz także: Kobiety cenią bezpieczeństwo na drodze bardziej od mężczyzn. Co jeszcze jest istotne dla Polaków w trakcie długich podróży samochodem?

 

Kampania: Malta Motorsport Federation

Wizażystka: Rhona the Make-up Artist

Fotograf za sceną: Melanie Calleja

Projekt i fotografia: Rotta

Sponsorzy: England Insurance i Burmarrad Group

Źródło:  https://www.facebook.com/womeninmotorsportsmalta

 

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze