Kierowco, zadbaj o wzrok

Nieubłaganie nadchodzi zima – coraz wcześniej zapada zmrok. Siadając za kółkiem po ciemku narażamy się na dodatkowe niebezpieczeństwo, jeśli cierpimy na wadę wzroku.  

Małe, nawet dotychczas ukryte wady wzroku mogą się ujawnić przy gorszym oświetleniu. Dodatkowym utrudnieniem jest też brak widzenia przestrzennego lub najgorszy wariant – połączenie tych dwóch czynników.

Wady wzroku sprawiają, że w ciemności trudniej ocenić odległość, odczytać znaki drogowe czy dostrzec pieszego, zazwyczaj zimą i jesienią ubranego w ciemne kolory bez elementów odblaskowych. Widzenie zmierzchowe pogarsza się z wiekiem – zmiany w oku sprawiają, że światła aut z naprzeciwka stają się bardziej dokuczliwe, a czasami występuje też początkowa zaćma.

Czasami kierowcy nie zdają sobie sprawy, że mają problemy ze wzrokiem wymagające korekcji. Dobrym rozwiązaniem jest zatem profilaktyczna wizyta u okulisty i zainwestowanie w okulary z antyrefleksem. Unikajmy siadania za kółkiem, jeśli czujemy się w samochodzie niepewnie – w szczególności wieczorem, w nocy i podczas złych warunków pogodowych.

W nocy warunki jazdy są trudniejsze – cyklicznie kontroluj wzrok u lekarza
fot. materiały prasowe

Kilka rad w pigułce:

Zadbaj o sprawne światła, czyste szyby i odpowiednie ustawienie lusterek.

Jadąc nocą, nie wpatruj się w światła aut nadjeżdżających z naprzeciwka.

Nie włączaj długich świateł w terenie zabudowanym. Jeśli inni kierowcy tego zaniedbali, traktuj prawą krawędź drogi jako punkt odniesienia.

Dostosuj prędkość do warunków drogowych, utrzymuj dystans – w nocy trudniej ocenić odległość.

Nie pal tytoniu, nikotyna pogarsza widzenie w nocy.

Rób przerwy na odpoczynek.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze