
Ten znak to zmora właścicieli zagazowanych aut na LPG, ale mało kto wie, co naprawdę grozi za jego złamanie
Zamontowanie instalacji LPG w samochodzie, potrafi dać naprawdę wymierne korzyści, szczególnie przy obecnych cenach paliw. Jednak każdy właściciel takiego auta spotkał się z sytuacją, w której nie mógł gdzieś wjechać z uwagi na wprowadzoną przeróbkę pojazdu. Tylko czy faktycznie ma się czym przejmować?
Spis treści
- Gdzie nie mogą wjeżdżać samochody z LPG?
- Co grozi za złamanie znaku zakazu wjazdu dla samochodów w LPG?
Gdzie nie mogą wjeżdżać samochody z LPG?
Zwykle zakazy dotyczące samochodów z LPG, dotyczą parkingów podziemnych, ale też czasami takich kilkupiętrowych. Wiąże się to z obawą o bezpieczeństwo, ponieważ propan-butan jest cięższy od powietrza. Jeśli jakiś samochód będzie miał nieszczelną instalację i dojdzie do wycieku, to gaz będzie gromadził się na takim parkingu – w zagłębieniach, kanałach odprowadzających wodę itd. Może w ten sposób dojść do dużego jego nagromadzenia, zanim ktokolwiek zauważy problem.
Dlatego też w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji umieszczono zapis:
Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych: umieszczają, przy wjazdach do garaży zamkniętych z podłogą znajdującą się poniżej poziomu terenu, czytelną informację o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu parkowania w tych garażach samochodów zasilanych gazem płynnym propan-butan, o których mowa w przepisach techniczno-budowlanych.

Czy zielone tablice zawsze oznaczają elektryczny samochód? Można się mocno zdziwić
Jest jednak możliwość uzyskania zgody na wjazd samochodów z LPG na taki parking:
W garażu zamkniętym należy stosować wentylację: mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan – w garażach, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan-butan i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu.
Problem oczywiście w tym, że instalacja potrafiąca wykrywać LPG oraz usuwać je z garażu, generuje dodatkowe koszty. Prościej i taniej po prostu powiesić znak.
Co grozi za złamanie znaku zakazu wjazdu dla samochodów w LPG?
Teraz wchodzimy na niezbyt pewny grunt. Z jednej strony administrator musi zastosować odpowiedni znak zakazu przed garażem. Kierowcy powinni więc go respektować. Szkopuł w tym, że nie ma takiego znaku. Każdy z nas widział co prawda znak zakazu wjazdu z wpisanymi w niego literami LPG, ale rozporządzenie w sprawie Znaków i Sygnałów Drogowych nie przewiduje podobnego znaku.
Nawet więc, jeśli ktoś wezwie policję i będzie domagał się nałożenia na nas mandatu, za złamanie znaku zakazu, funkcjonariusze nic nie będą mogli zrobić. Skoro z prawnego punktu widzenia znak nie istnieje, to nie można karać za jego ignorowanie.
W teorii zarządca parkingu może natomiast stworzyć regulamin takiego obiektu i dowolnie ustalić zasady korzystania z niego. To może być już podstawa do ukarania, ale tego nie określają już zasady ruchu drogowego.
Najnowsze
-
Odświeżony Mercedes GLB – oto co zmieniono w tym modelu
Mercedes ogłosił zmiany w gamie modelowej kompaktowego SUV-a jakim jest model GLB. Nowy Mercedes GLB otrzymał subtelnie przeprojektowane detale nadwozia, zmieniono również wnętrze, do tego producent podkreśla wyższy poziom wyposażenia już w standardzie. Przyjrzyjmy się szczegółom. Nowy Mercedes GLB – z zewnątrz Producent zwraca uwagę przede wszystkim na przeprojektowany przedni zderzak, nową osłonę chłodnicy z […] -
Kierowca uzbierał mandatów na 21 tys. zł i 111 punktów karnych! Tylko nie patrzcie, jak jechał policjant
-
GITD wyda miliony złotych na nowe radiowozy, by łapać kierowców. Tylko po co takie mocne?
-
Alpine A110 San Remo 73 – ten wyjątkowy model można już zamówić
-
Nowe Ferrari Roma Spider – co czyni go wyjątkowym?
Zostaw komentarz: