Ewa Kania

Czy zielone tablice zawsze oznaczają elektryczny samochód? Można się mocno zdziwić

Samochodów elektrycznych jest na polskich drogach nadal jak na lekarstwo, ale łatwo można je zauważyć w potoku innych pojazdów, za sprawą zielonych tablic. Mało kto jednak wie, że wcale nie muszą oznaczać one samochodu elektrycznego.

Zielone tablice rejestracyjne – co oznacza zielone tło?

Najlepiej kojarzony rodzaj zielonych tablic rejestracyjnych, to te z zielonym tłem i czarnymi znakami. Widoczne są z daleka i oznaczają, że mamy do czynienia z pojazdem korzystającym z jednego z dwóch rodzajów układu napędowego.

Najczęściej jest to klasyczne auto elektryczne, to znaczy takie, które napędzane jest silnikiem elektrycznym, zasilanym prądem pochodzącym z baterii. Dodajmy, że w myśl polskiego prawa, taki pojazd nie może mieć na pokładzie jakiegokolwiek silnika spalinowego – nawet takiego, który nie napędza kół. Warto o tym pamiętać, kupując na przykład BMW i3 – występowało ono zarówno w wersji czysto elektrycznej, jak i z range extenderem, czyli niewielkim silnikiem z motocykla, który mógł awaryjnie doładować baterię. Chociaż nie jest on połączony z kołami i korzysta się z niego sporadycznie, nie otrzyma on zielonych tablic.

Drugi rodzaj samochodu, który może liczyć na zielone „blachy”, to pojazd wodorowy z ogniwami paliwowymi. Jego koła też napędza silnik elektryczny, ale energia  dla niego wytwarzana jest na pokładzie, z wykorzystaniem wodoru. Nie generuje to żadnych spalin, więc takie auta traktowane są na równi z elektrykami.

Automatyczne otwieranie bramek na autostradzie – aplikacje, dzięki którym przejedziesz szybciej

Zielone tablice rejestracyjne – co oznacza zielona czcionka?

Znacznie rzadziej spotykane są tablice z białym tłem, ale zielonymi znakami. Wyglądają zupełnie inaczej od poprzednio opisywanych, chociaż kolor powoduje, że potocznie mówi się na jedne i drugie „zielone”.

To szczególny rodzaj tablic rejestracyjnych – tak zwane „profesjonalne”. Korzystają z nich między innymi dilerzy samochodowi oraz komisy. Można założyć je na różne pojazdy i w ten sposób legalnie poruszać się po drogach. Nie daje to pełnej dowolności i przepisy przewidują pewne ograniczenia (na przykład liczbę pojazdów, na których takie tablice mogą się znaleźć), ale jest to duże ułatwienie dla firm sprzedających samochody, które czasami muszą pojechać gdzieś autem ze swojej oferty (na przykład w celu załatwienia jakichś formalności), a nie mają żadnego interesu w tym, by przechodzić standardową procedurę rejestracji.

Jakie przywileje dają zielone tablice rejestracyjne?

Posiadając zielone tablice rejestracyjna, a dokładnie tez z zielonym tłem, możemy korzystać z buspasów oraz parkować bezpłatnie w strefach płatnego parkowania.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze