Ewa Kania

Uwaga na nowe przepisy. Przez złe tablice rejestracyjne można trafić do więzienia!

O tym, że nie możemy montować w samochodzie innych tablic rejestracyjnych, niż są do niego przypisane, wie chyba każdy. Żaden uczciwy kierowca nie ma też powodu, żeby korzystać z innych „blach”, niż te, wydane mu w urzędzie. Mimo wszystko jednak, nowe przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych, można uznać za bardzo surowe.

Jakie tablice rejestracyjne są nielegalne?

Kiedy mówimy o nielegalnych tablicach rejestracyjnych, zwykle myślimy o takich podrabianych. Stworzonych przez osoby mające coś na sumieniu i planujące popełnienie jakiegoś przestępstwa. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana.

W sieci można znaleźć tak zwane tablice „kolekcjonerskie”, które w teorii mają pełnić rolę ozdobną, ale bywa  z tym bardzo różnie. Tablice wyglądające jak oryginalne, wykorzystywane są czasem przez komisy do jazd próbnych niezarejestrowanych jeszcze w kraju samochodów. Z kolei uczestnicy zlotów zakładają czasem na tę okazję tablice z ciekawym według nich napisem, pasującym do ich pojazdu.

Nie można też zapomnieć o tablicach „okolicznościowych”, takich na przykład jak te z napisem „młoda para”. Wszystkie one są niestety nielegalne, a kara za ich używanie została właśnie zaostrzona.

Ile można przejechać na rezerwie? Jaki dystans pokonam, gdy komputer pokaże zasięg 0 km?

Co grozi za niewłaściwe tablice rejestracyjne?

Karę za używanie złych tablic rejestracyjnych, określa art. 306c Kodeksu karnego. W paragrafie 1 określono sankcje za kradzież tablicy:

Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Taka sama kara czeka też za używanie złej tablicy, o czym mówi paragraf 2:

Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Zwróćmy uwagę, że kara do 5 lat więzienia grozi nie za użycie kradzionej lub podrobionej tablicy rejestracyjnej w celu popełnienia przestępstwa. Już sam fakt, że mamy inną tablicę, niż przypisaną do danego auta (nawet taką przełożoną z innego, również należącego do nas pojazdu), jest karany tak surowo.

Nowe kary za złe tablice wejdą w życie już 14 marca, więc warto zawczasu upewnić się, czy nie mamy czasem na przykład tablic „kolekcjonerskich”, które „zapomnieliśmy” ściągnąć.

Komentarze:

Edyta - 28 lutego 2023

A na ile lat więzienia można trafić za zły granatnik przeciwpancerny?

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze