Wzmożone kontrole na drogach. Rusza policyjna akcja „Wielkanoc”

Od piątku do poniedziałku na drogach w całym kraju pojawi się więcej policyjnych patroli. Kontrola trzeźwości kierowców, sprawdzanie prędkości, z jaką poruszają się samochody oraz stanu technicznego pojazdów – to główne założenia kontroli, jakie zostaną w najbliższych dniach przeprowadzane przez policjantów w ramach akcji „Wielkanoc”.

Już za kilka dni Święta Wielkanocne. Wielu z nas wsiądzie do samochodu i ruszy w trasę, by odwiedzić swoje rodziny i bliskich. Abyśmy w okresie świątecznym czuli się bezpiecznie, policja rozpoczyna akcję „Wielkanoc” Już od 15 kwietnia policjanci w całym kraju będą prowadzić wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.

Wzmożone kontrole na drogach. Rusza policyjna akcja „Wielkanoc”

Kierowcy w najbliższych dniach muszą liczyć się z większą niż zwykle częstotliwością pomiarów prędkości i kontrolą stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Na drogi wyjadą radiowozy wyposażone w wideorejestratory, a pomiary prędkości z wykorzystaniem radarów ręcznych będą prowadzone kaskadowo, przy częstej zmianie miejsc dokonywania pomiarów.

Funkcjonariusze polskiej policji patrolując drogi zwrócą uwagę nie tylko na przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości czy trzeźwości, ale także skupią się na bezpieczeństwie każdej z grup uczestników ruchu drogowego. Policjanci będą zwracać między innymi uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz na właściwe przewożenie dzieci w pojazdach

Policjanci szczególnie będą przyglądać się wykroczeniom popełnianym wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, skupiając się na tych najbardziej niebezpiecznych, do których należy między innymi nieprawidłowe wyprzedzanie lub omijanie pojazdów przed lub na przejściach dla pieszych, a także nieustępowanie pierwszeństwa pieszym.

punkty karne

Policja apeluje do kierowców o rozwagę i rozsądek

Funkcjonariusze apelują do wszystkich kierowców o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Przypominają też, że głównymi przyczynami zdarzeń drogowych w dalszym ciągu są: nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu czy nieprawidłowe wyprzedzanie.

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że podczas ubiegłorocznych Świąt Wielkanocnych – od piątku do poniedziałku, w 153 wypadkach drogowych zginęły 22 osoby, a 181 osób zostało rannych.

Wyższe mandaty za nieprzestrzeganie przepisów

1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy, które między innymi podwyższają maksymalną wysokość mandatu, jaki może nałożyć policjant – z 500 zł do 5 tys. zł – oraz zwiększają wysokość grzywny, jaką może nałożyć sąd – do 30 tys. złotych.

Mandaty za przekroczenie prędkości w 2022 roku

Kierowcy jadący do 10 km/h za szybko zapłacą tylko 50 złotych, a do 15 km/h – 100 złotych. Kierowcy z ciężką nogą będą jednak musieli przygotować się na spore wydatki. Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h grozić będzie mandat w wysokości 800 złotych. Za ponad 50 km/h trzeba będzie zapłacić 1500 złotych, a za przekroczenie o ponad 70 km/h już 2500 złotych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze