„Wyprawy motocyklowe” Robert Wicks – recenzja

"Wszystko, czego potrzebujesz do zaplanowania i ukończenia wyprawy twojego życia" - tak autor w skrócie opisuje zawartość poradnika, którego drugie wydanie można znaleźć w polskich księgarniach od marca tego roku. Naszym zdaniem - to wybitna pozycja, którą powinien mieć w swojej bibliotece każdy motocyklowy podróżnik.

„Wyprawy motocyklowe” Robert Wicks
fot. Motocaina.pl

Być może przez myśl jeszcze komuś nie przeszło, że mógłby. Wysłać motocykl w dalekie rejony świata, spakować się i ruszyć – samotnie lub nie – w niesamowitą podróż, którą będzie pamiętać do końca życia. Po lekturze „Wypraw motocyklowych” – gwarantuje – pojawi się mnóstwo pomysłów, na natychmiastowe rzucenie pracy, lub chociażby wzięcie długiego urlopu, zrobienie sobie przerwy w karierze zawodowej, na uczelni, czy gdziekolwiek. Byle tylko gdzieś wyruszyć…

Jesteś zainteresowana lekurami dla motocyklistek lub chcesz poczytać książki poradnikowe. Koniecznie zajrzyj do naszych sekcji:

moto – lektury – kliknij tutaj,

auto – lektury – kliknij tutaj.

Robert Wicks to kolejny autor, który ma szansę powtórzyć sukces swojego guru – Teda Simona. Ten właśnie pisarz motocyklowy wyruszył w latach 70. samotnie w świat na swoim jednośladzie, odwiedził 54 kraje, przejechał w ciagu 4 lat ponad 100 tysięcy kilometrów. Potem to wszystko opisał w „Jupiter’s Travel”. Na „starość” w wieku 69 lat Ted powtórzył swoją wyprawę (w 2001 roku) i powstała z tego relacja zatytułowana „Dreaming of Jupiter”. Te dwie pozycje zainspirowały rzesze motocyklistów – amatorów do podejmowania wyprawowego wyzwania, a jego entuzjazm do przekazywania wiedzy o podróżnictwie motocyklowym zaraził właśnie Roberta Wicksa. Ten ostatni, kontynuując dzieło swojego mistrza, wprowadził do „Wypraw motocyklowych” mnóstwo informacji praktycznych, bez których wielkie wojaże jednośladem po prostu by nie wypaliły. Obfitują one w patenty na przeróżne sytuacje, poczynając od podstawowych, czyli przygotowania do wyprawy (wizy, zwyczaje w różnych krajach), planów (samodzielnie czy kimś?, jaką trasą?), doboru motocykla, czy co spakować do kufrów, przez dostosowanie ciśnienia opon do jazdy po piachu, na radach jak pokonać rzekę kończąc. Wydaje się, że Wicks wyczerpał temat do cna, bo w jego książce znajdziemy wskazówki na właściwie każdy temat podróżniczy, który nam się nasunie.

Strona książki „Wyprawy motocyklowe” poświęcona motocyklowym podróżniczkom.
fot. Motocaina.pl

Na końcu książki znalazły się trzy relacje z wypraw (niestety same męskie), w których można poczuć przedsmak tego, co się może dziać podczas podróży motocyklem. Wniosek: należy się spodziewać niespodziewanego.

Książki dla motocyklistek – wybór dwóch redaktorek Motocaina.pl:
poradnik i recenzje Anny Dąbrowskiej
wybór Edyty Wruchy

Z motocainowego punktu widzenia ważne jest też to, że autor nie zapomniał o kobietach – motocyklistkach. W „Wyprawach motocyklowych” znalazły się „uwagi dla podróżujących kobiet”, gdzie autor uprzedza, na co należy zwrócić uwagę przed wyjazdem, uwrażliwia potencjalne podróżniczki na bezpieczeństwo osobiste, doradza, w co się ubierać w różnych krajach, a nawet jak się zachowywać. O dziwo, to właśnie kobietom uświadamia mnóstwo wiedzy (wydawałoby się oczywistej), dotyczącej ochrony zdrowia – począwszy od badań, szczepionek, zapasu produktów higienicznych i leczniczych, po uwagę: uprawiaj wyłącznie bezpieczny seks (w tym miejscu chodzi o zagrożenie HIV). Nie dopisał, że mężczyzn ta rada również dotyczy.

Przyjemnie jest też znaleźć w „Wyprawach motocyklowych” stronę poświęconą trzem kobietom – motocyklowym podróżniczkom: Elspeth Beard, Lois Pryce oraz Benki Pulko, którą opisywałyśmy tutaj.

„Wyprawy motocyklowe” to lekura obowiązkowa – nie tylko dla podróżników. Zwykłych amatorów jednośladów przenosi w strefę marzeń, których – być może – nigdy nie zrealizują. Ale książka ta jest niewątpliwie niesamowitą inspiracją, do podejmowania choćby prób, aby plany stały się rzeczywistością.

Uwagi dla podróżujących kobiet w książce „Wyprawy motocyklowe”.
fot. Motocaina.pl

„Wyprawy motocyklowe” Robert Wicks, Wydawnictwo Buk Rower 2013

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze