Ponad połowa kierowców ma problemy ze wzrokiem. Co robić, kiedy nasze widzenie szwankuje?

Po polskich drogach jeździ prawie 21 milionów samochodów osobowych. W czasie każdego przejechanego kilometra każdy z kierowców podejmuje statystycznie od 8 do 12 decyzji mając na każdą mniej niż pół sekundy. Podstawą do oceny sytuacji na drodze jest wzrok. Jak się jednak okazuje wielu kierowców zapomina o podstawowych zasadach higieny wzroku.

Według organizacji zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa na drogach, przeprowadzanie badania wzroku co dwa lata jest kluczowym elementem bycia odpowiedzialnym kierowcą. Aby jeździć bezpiecznie trzeba wyraźnie widzieć i mieć jak najszersze pole widzenia. Należy zadbać o regularne badania wzroku, ciemne okulary pod ręką w słoneczny dzień i mieć zawsze czyste wszystkie lusterka, szyby lub wizjer w kasku.

„Miej oko na drogę” to akcja, której patronem jest IBRM Samar. To niezwykle ważna akcja, bo jak wynika z najnowszych badań aż 64% kierowców ma problemy ze wzrokiem podczas jazdy.

Najczęściej podczas jazdy samochodem kierowcy borykają się z następującymi objawami:

  • zmęczenie oczu- 53%
  • gorsza ostrość widzenia po zmroku – 46%
  • suchość oka – 28%
  • łzawienie oczu – 26%
  • niewyraźne widzenie – 21%
  • gorsze możliwości skupienia wzroku – 18%

Zgodnie z obowiązującym prawem to kierujący pojazdem odpowiada za swój stan zdrowia – dana osoba może kierować pojazdem, jeżeli jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym.  Poza tym zapisem ustawa nie nakłada jednak na osoby prowadzące samochód obowiązku cyklicznego poddawania się badaniom lekarskim, mającym na celu sprawdzenie stanu wzroku, co ma miejsce w przypadku niektórych państw europejskich. Dodatkowo słaby wzrok, w przeciwieństwie do chorób przewlekłych i innych dysfunkcji, nie dyskwalifikuje przyszłych kierowców.

Jak radzić sobie z objawami zmęczenia wzroku?

Aby zapobiegać zmęczeniu wzroku, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o robieniu regularnych przerw podczas pokonywania dłuższej trasy.

Po zatrzymaniu się wykonajmy kilka prostych, lecz skutecznych ćwiczeń, tak aby nasze oczy mogły trochę odpocząć. Ćwiczeniem zmniejszającym napięcie gałek ocznych jest na przykład kreślenie wzrokiem ósemek w powietrzu. Możemy również wykonywać kilkukrotne skupienie wzroku najpierw na przedmiotach znajdujących się w odległości kilkudziesięciu centymetrów, a następnie będących w oddali. Po tych ćwiczeniach powinniśmy poczuć poprawę.

Przed zmęczeniem wzroku chroni także noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych i wbrew pozorom powinniśmy je mieć pod ręką w samochodzie nie tylko latem. Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją eliminującą odblaski nie tylko przyniosą ulgę oczom oraz ochronią je przed szkodliwością słońca, lecz także, co ważne, mogą ustrzec kierowcę przed nieuwagą spowodowaną chwilowym oślepieniem i niebezpieczną utratą widoczności.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze