Karolina Chojnacka

Kierowco! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zbadaj wzrok!

Ponad 66% kierowców po 40. roku życia nie wie, że ma wadę wzroku lub nosi okulary o nieodpowiedniej korekcji, a tym samym stanowią oni realne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Gdyby kierowcy samochodów i motocykli częściej umawiali się na badanie wzroku, to znacznie przyczyniliby się do zmniejszenia liczby kolizji i wypadków na drogach.

Według organizacji zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa na drogach, przeprowadzanie badania wzroku co dwa lata jest kluczowym elementem bycia odpowiedzialnym kierowcą. Aby jeździć bezpiecznie trzeba wyraźnie widzieć i mieć jak najszersze pole widzenia. Należy zadbać o regularne badania wzroku, ciemne okulary pod ręką w słoneczny dzień i mieć zawsze czyste wszystkie lusterka, szyby lub wizjer w kasku.

Po polskich drogach jeździ prawie 21 milionów samochodów osobowych. W czasie każdego przejechanego kilometra każdy z kierowców podejmuje statystycznie od 8 do 12 decyzji mając na każdą mniej niż pół sekundy. Podstawą do oceny sytuacji na drodze jest wzrok. Zgodnie z rekomendacją ekspertów należy go badać raz w roku, jednak tylko 9% badanych przyznało, że stosuje się do tych zaleceń. Jest to bardzo niski wynik, zwłaszcza że po 40. roku życia występuje większe ryzyko pogorszenia widzenia. Natomiast aż 40% kierowców wcale nie wie, czy ma dobry wzrok.

Zgodnie z obowiązującym prawem to kierujący pojazdem odpowiada za swój stan zdrowia – dana osoba może kierować pojazdem, jeżeli jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym.  Poza tym zapisem ustawa nie nakłada jednak na osoby prowadzące samochód obowiązku cyklicznego poddawania się badaniom lekarskim, mającym na celu sprawdzenie stanu wzroku, co ma miejsce w przypadku niektórych państw europejskich. Dodatkowo słaby wzrok, w przeciwieństwie do chorób przewlekłych i innych dysfunkcji, nie dyskwalifikuje przyszłych kierowców.

W ubiegłym roku ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19 wiele osób zrezygnowało z badania wzroku. Teraz, gdy sytuacja powoli wraca do normy, a drogi stają się coraz bardziej ruchliwe, zachęcamy wszystkich kierowców do zbadania wzroku! Czasami kierowcy nie zdają sobie sprawy, że mają problemy ze wzrokiem wymagające korekcji. Dlatego profilaktyczna wizyta u okulisty zawsze jest dobrym pomysłem.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze