Podróżowanie samochodem w czasie epidemii koronawirusa – pytania i odpowiedzi

Nadszedł trudny czas, w którym zamiast zachęcać do podróży, namawiamy do pozostania w domu. Jeśli jednak już musicie się przemieszczać - róbcie to zgodnie z prawem, w stanie wyższej konieczności i w miarę możliwości własnym autem. Odpowiadamy na pytania, które nasuwają się wielu kierowcom, gdy wyruszają autem gdzieś dalej, niż do sklepu.

Po pierwsze warto wiedzieć, że liczba funkcjonariuszy na polskich drogach nie uległa radykalnemu zmniejszeniu w porównaniu do standardowych dni sprzed epidemii. Mniejszy jest natomiast sam ruch na drogach. To dobry znak, bo kierowcy stosują się do zaleceń rządu i zostają w domach.

Jak bardzo COVID-19 wpłynął na ruch na drogach?
Policja potwierdza znaczący spadek w ruchu, a co za tym idzie – zmniejszoną liczbę zdarzeń drogowych. To jednak nie przeszkadza kierowcom w lekceważeniu przepisów – wymuszanie pierwszeństwa czy przekraczanie dozwolonej prędkości – to niestety wciąż te najczęstsze z wykroczeń. Jak zauważa mł. insp. KWP w Poznaniu Andrzej Borowiak – kierowcy jeżdżą nawet szybciej niż zazwyczaj! My jednak apelujemy do waszego zdrowego rozsądku: nie dajcie się zwieść pustym ulicom. Noga z gazu! O wypadek najłatwiej gdy… warunki na drodze sprzyjają!

Przeczytaj też: Drogi opustoszały, a w polskich miastach nadal jest smog! Czyżby aktywiści nie mieli racji?

Czy z uwagi na stan epidemii mam obowiązek poddać się kontroli drogowej?
Oczywiście! Drogówka jest wyposażona w niezbędne środki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa policjantowi i osobie kontrolowanej – rękawiczki ochronne, płyny i żele dezynfekujące do rąk, maseczki ochronne. Policjanci nie narażają także kierowców – zachowują dystans i kontaktują się z nimi przez nieznacznie uchyloną szybę. Co w przypadku chęci obejrzenia przez kierowcę zatrzymanego auta filmu z policyjnego videorejestratora, będącego dowodem na złamanie przepisów? Służby umożliwiają zrobienie tego bez konieczności wsiadania do radiowozu.

Nowe zasady kontroli drogowej na czas epidemii koronawirusa – czytaj o nich tu.

Kontrola drogowa – jak przebiega?
Pewne rzeczy się nie zmieniają. Podczas rutynowej kontroli policja sprawdza dokumenty kierowcy, jego dane w systemie teleinformatycznym i stan techniczny auta. W uzasadnionych przypadkach dochodzi do weryfikacji stanu trzeźwości. 

Kontrola trzeźwości w czasie epidemii – jakie środki bezpieczeństwa zachowują patrole?
Wszystkich zadających sobie w głębi ducha pytanie „czy nie zarażę się przez dmuchanie w alkomat?” – uspokajamy. Rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka zapewnia, że policjanci przy badaniu trzeźwości wykorzystują aktualnie urządzenia z wymiennymi, jednorazowymi ustnikami. Zastąpiły one tymczasowo charakterystyczne, żółte alkomaty AlcoBlow. Po zbadaniu kierowcy taki ustnik jest odłączany, a następnie bezpiecznie utylizowany.

Czy policyjny alkomat działa poprawnie zimą? Czytaj o tym tu.

Ilu pasażerów mogę przewozić w samochodzie?
W związku z ostatnimi rządowymi zaostrzeniami, wyjścia z domu – a więc także podróżowanie samochodem – należy ograniczyć do absolutnego minimum. Dozwolone są jedynie konieczne wyjścia, a liczba osób nie powinna przekraczać dwóch. Nie dotyczy to oczywiście rodzin. Ile osób mogę przewieźć w samochodzie – czytaj o tym więcej tu.

Czy policjanci podczas kontroli mierzą temperaturę?
Nie, do takich czynności są przygotowani mundurowi na przejściach granicznych, a samym pomiarom poddawane są osoby, które wracają do kraju zza granicy. O sytuacji na polskich granicach przeczytasz tu.

Czy policja będzie mnie eskortować do szpitala, gdy mam symptomy zakażenia koronawirusem?
Policja podczas przeprowadzana rutynowej kontroli drogowej nie zajmuje się diagnozą lekarską – jeżeli rozpoznajesz u siebie symptomy zakażenia koronawirusem, natychmiast skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od wszystkich osób lub niezwłocznie udaj się do najbliższego szpitala zakaźnego. Pamiętaj! Jesli masz nawigację NaviExpert i wpiszesz w nią hasło: koronawirus, aplikacja wyświetli listę najbliższych szpitali zakaźnych przyjmujących osoby z podejrzeniem koronawirusa.

Czy policja wie o tym, że jestem objęta / objęty kwarantanną?
Tak, policjanci mają dostęp do bazy osób objętych kwarantanną, która w piątek 27.03.2020 po południu liczyła już ponad 150 tysięcy osób. Przypomnijmy, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 30 tysięcy złotych!

Pandemia koronawirusa to wyzwanie dla wszystkich. Życzymy wam jak najmniejszej liczby koniecznych podróży! Z pewnością trzeba się do nich odpowiednio przygotować i zwrócić uwagę na następujące kwestie:
dezynfekcja samochodu;
tankowanie samochodu – jak zrobić to bezpiecznie?
jak długo wirus utrzymuje się na poszczególnych elementach w samochodzie?
wyjazd za granicę Polski podczas epidemii koronawirusa;
kiedy Państwo może zabrać ci auto?

Warto przeczytać: Koronawirus – publikujemy najważniejsze informacje dla kierowców

Źródło: Naviexpert

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze