Kombinezon motocyklowy z poduszką powietrzną

Coraz więcej producentów motocykli we współpracy z producentami odzieży motocyklowej pracuje na specjalnymi poduszkami powietrznymi, które mają ochronić ciało kierowcy w czasie wypadku.

O tym zagadnieniu pisałyśmy już 5 lat temu, kiedy poduszki powietrznbe dla motocyklistów były jedynie wizją przyszłości – czytaj tutaj.

Do tej pory poduszki powietrzne znajdowały się głównie w samochodach (ale także np. z Hondzie Gold Wing). Niedawno w Szwecji rozpoczęto sprzedaż kasku rowerowego, który jest kołnierzem – w momencie wypadku rozwija się w powietrzny kaptur, który chroni głowę rowerzysty (czytaj o tym tutaj). Wszystkie te innowacyjne rozwiązania mają nam zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy.

Poduszka powietrzna wbudowana pod kombinezon motocyklowy – rozwiązanie Dainese.
fot. Dainese

Jak ważne jest używanie odzieży ochronnej do jazdy motocyklem mówi się dużo, jednak nie wszyscy rozumieją do czego ta odzież służy. Przykładem mogą być zdjęcia w Internecie, które obrazują uszkodzenia ciała wynikające z braku stroju. Latem widzi się wielu kierowców prowadzących w koszulkach, krótkich spodniach i sandałach – pod nimi duże maszyny a za nimi często podobnie nieubrany pasażer.

Dla większego bezpieczeństwa, część z nas korzysta z protektorów pleców. Na rynku jest już spory wybór tych produktów. Mają różną jakość i różne ceny, ale warto o nich pomysleć, jeśli nasza kurtka motocyklowa niedostatecznie chroni plecy.

BMW Motorrad i Dainese nawiązały współpracę produkując kombinezon z wmontowaną poduszką powietrzną dla motocyklisty.
fot. Dainese

Kamizelki powietrzne mają za zadanie zwiększyć nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy i ochronić podczas upadku. Taką kamizelkę zakłada się na kurtkę motocyklową. Jest ona wyposażona w szereg poduszek powietrznych, które chronią nasz kręgosłup, szyję i całe plecy. Zaletą tych kamizelek jest to, że są bardzo lekkie i dobrze dopasowują się do kształtu naszego ciała.

Zasada działania jest prosta – kamizelka „otwiera się” kiedy motocyklista zostanie wyrzucony z siodła maszyny – linka przymocowana do motocyla uruchamia obwód i poduszki „startują”. Nie oznacza to, że kierowca przypięty jest do motocykla na stałe. Dosłownie w ułamku sekundy kamizelka wypełnia się powietrzem.

Kamizelki są wielokrotnego użytku – można je samodzielnie doprowadzić do stanu sprzed otwarcia. Producenci zadabali również o to, aby stworzyć specjalne zestawy do naprawiania kamizelek.

Na naszym rynku dostępna jest kamizelka Mototarg – to dzieło polskiego producenta. Firma BMW we współpracy z producentem odzieży motocyklowej Dainese (o ich rozwiązaniu pisałyśmy tu) również stworzyła strój ochronny zaiwerający poduszki powietrzne. Jego prezentacja miała miejsce na tegorocznych targach motocyklowych EICMA w Mediolanie. O nawiązaniu współpracy obu firm pisałyśmy także tutaj.

Kamizelka z poduszką powietrzną Dainese, którą można założyć pod kombinezon, lub na kurtkę motocyklową.
fot. Dainese

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze