Poduszki powietrzne dla motocyklistów

Do tej pory nad bezpieczeństwem motocyklisty czuwały jego rozsądek, umiejętności, szczęście, sprawny sprzęt i odpowiedni strój. Jednak od pewnego czasu różne firmy wprowadzają elementy ubioru wykorzystujące działanie poduszki powietrznej.  Niebawem kaski z poduszkami gazowymi pojawią się w Polsce.

Pod koniec ubiegłego roku, na targach NEC w Wielkiej Brytanii pokazano najnowszą poduszkę powietrzną, przeznaczoną specjalnie dla motocyklisty. Ma ona formę kamizelki, która w 0,2 sekundy po tym, jak jeździec spada z maszyny, pompuje się gazem uwolnionym z pojemnika z dwutlenkiem węgla. Uruchomienie poduszki następuje poprzez zerwanie sznurka łączącego kamizelkę z motocyklem. Aby móc ją ponownie wykorzystać, wystarczy wymienić zużyty podczas wypadku pojemnik z CO2 (koszt pojemnika to 12 funtów czyli ok. 60 zł). Kamizelko-poduszka ma pomóc podczas wypadku także w utrzymaniu nieruchomo kasku, co ma zapobiegać jego przemieszczaniu, a także wygięciom i urazom szyi motocyklisty. Szacunkowy koszt nowości to ok. 350 funtów – w przybliżeniu 1700 zł.

fot. APC

O ile kamizelkę stworzono początkowo z myślą o motocyklistach crossowych, o tyle firma D-Tec® (Dainese Technology Center) wyprodukowała kombinezon, przeznaczony do jazdy na torze wyścigowym. W tym przypadku zastosowano cały system tzw. D-air® Racing składający się z poduszek powietrznych, komputera i specjalistycznych czujników, mających chronić zawodnika przed konsekwencjami upadku. D-Tec® po ponad dziesięciu latach badań i eksperymentów, oficjalnie przetestowało poduszkę powietrzną podczas ostatniej rundy zeszłorocznego Moto Grand Prix w Walencji. Testerami stali się wówczas Marco Simoncelli z kategorii 250 cm3 oraz Simone Giorgi i Michael Ranseder ze „125-tek”. Komputer będący „mózgiem” D-air® Racing ukryty jest w garbie kombinezonu i działa niezależnie od motocykla. Już w jedyne 40 milisekund po otrzymaniu z czujników sygnału informującego o nieuniknionym upadku, gaz zostaje uwolniony, a miękka powietrzna poduszka oplata ramiona, obojczyki i szyję motocyklisty, jeszcze zanim ten zetknie się z twardym gruntem.

fot. APC

O ile prace nad „cywilną” wersją kombinezonów wyposażonych w system poduszek powietrznych tj. D-air® Street trwają, o tyle hiszpańska marka APC zajęła się poprawieniem bezpieczeństwa motocyklistów jeżdżących w ruchu ulicznym i wprowadza do sprzedaży kaski wyposażone w poduszkę powietrzną. W tym przypadku komputer systemu APC umieszczony został pod siedzeniem jednośladu. Za pomocą odpowiednio rozmieszczonych czujników monitoruje to, co dzieje się z motocyklistą podczas jazdy. W razie grożącemu kierowcy upadku, błyskawicznie napompowany zostaje powietrzny kołnierz, chroniący kręgi szyjne motocyklisty. Kaski APC, wyposażone w system poduszek powietrznych trafią do sprzedaży już 13. maja 2009, a cena kasku wyniesie szacunkowo ok. 2900 zł. Przypomnijmy, że poduszkę powietrzną dla motocyklistów od 2007 r. montuje w największym GoldWingu japońska Honda. 

Poniżej film demonstrujący działanie poduszki motocyklowej w Hondzie Gold Wing

Test kaskaderski w gazowym kołnierzu ochronnym Dainese D-air® Racing  

Zobacz niesamowite crash-testy kołnierza APC Airbag Helmet 


 .

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

japońskie kamizelki hit-air z poduszką powietrzną są na allegro

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

japońskie kamizelki hit-air z poduszką powietrzną są na allegro

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze