Ewa Kania

Kierowco, nie rób tak korytarza życia. Mandat będziesz mieć jak w banku

Obowiązek tworzenia korytarza życia figuruje w polskich przepisach już od kilku lat. Nadal jednak wielu kierowców albo źle tworzy korytarz życia, albo nigdy nie miała okazji go tworzyć. Właściwa wiedza na ten temat jest ważna nie tylko ze względu na potencjalny mandat, ale także to, że korytarz, jak sama nazwa wskazuje, ma pomagać ratować ludzkie życie.

Co to jest korytarz życia?

Korytarzem życia zwykło się nazywać miejsce, jakie robią kierowcy samochodów stojących w korku, aby mogły z niego skorzystać służby. Mamy z nim do czynienia na drogach szybkiego ruchu, zwykle w razie wypadku. Tworzą się wtedy wielokilometrowe korki, przez które pogotowie ratunkowe czy straż pożarna raczej się nie przecisną.

Jak utworzyć korytarz życia

Tworzenie korytarza życia odbywa się poprzez zjechanie do krawędzi drogi (lewej lub prawej), tak aby pośrodku znalazło się miejsce pozwalając przejechać nawet dużym wozom strażackim. Brzmi prosto, prawda? Niestety ciągle zdarzają się błędy podczas jego tworzenia.

Jakie są błędy podczas tworzenia korytarza życia?

Podstawowy błąd podczas tworzenia korytarza życia, to niestworzenie go. Zdarza się, że kierowcy zwyczajnie stoją w korku i czekają na rozwój zdarzeń. Dopiero gdy nadjedzie karetka czy straż pożarna, zaczynają gorączkowo rozglądać się, gdzie mogą zjechać, co poważnie opóźnia akcję ratunkową.

Nowe, znacznie skuteczniejsze fotoradary już działają w Polsce. Znamy lokalizacje

Inny błąd to nie tworzenie korytarza życia od razu. Kierowcy zatrzymują się, często bardzo blisko siebie i dopiero po chwili dociera do nich, że utworzył się długi korek, przez który służby nie będą miały jak w razie potrzeby przejechać. Wtedy może okazać się, że mamy zbyt mało miejsca manewru, żeby prawidłowo utworzyć korytarz życia.

Problemy kierowcom sprawiają także drogi wielopasmowe, mające więcej niż dwa pasy w jednym kierunku. Ci z lewego jadą do lewej krawędzi, ci z prawego do prawej, ale gdzie powinni pojechać ci z pasa środkowego? Oni z kolei dojeżdżają jak najbliżej aut z prawej strony.

Pamiętajcie też, że mówimy nie o krawędzi pasa, ale całej drogi. Jeśli z prawej strony znajduje się pobocze to również je wykorzystujemy. Chodzi o to, by stworzyć jak najszerszy korytarz, aby służby szybko i bezpiecznie mogły dotrzeć do poszkodowanych.

Jaki mandat za brak korytarza życia?

Niestosowanie się do obowiązku tworzenia korytarza życia zagrożone jest mandatem od 500 do 2500 zł oraz 6 punktami karnymi. Konkretna wysokość zależy więc od tego, na ile poważne utrudnienia spowodowaliśmy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze