Ana Carrasco mistrzynią Świata w wyścigach motocyklowych!

Ana Carrasco - kobieta Mistrzem Świata! Co za fantastyczna nowina! Hiszpanka - pod koniec września - w niedzielnym wyścigu klasy SSP300, wywalczyła zwycięstwo, wyprzedzając kilkudziesięciu rywali!

Hiszpanka startowała ze słabej, dwudziestej piątej pozycji. W finale przeskoczyła na 13. miejsce. Zdobyte punkty, w podsumowaniu całego sezonu, przełożyły się na jej pierwsze Mistrzostwo Świata! Co więcej, to pierwsze w historii zwycięstwo kobiety w wyścigach motocyklowych najwyższej rangi.

Carrasco wygrała z przewagą tylko jednego punktu nad Perezem. Przekraczając linię mety nie miała pojęcia o tym, że udało jej się wywalczyć wysoką punktację i w rezultacie osiągnąć najwyższe trofeum! Mistrzostwo było dla niej absolutnym zaskoczeniem. Tym samym 21-letnia Hiszpanka przeszła do historii!

Jej zwycięstwo jednocześnie zachwyca jak i zaskakuje komentatorów na całym Świecie. Zawodniczka wcześniej startowała w innych seriach motocyklowych mistrzostw Świata: Moto3 i Moto2. Nie odnosiła w nich aż tak spektakularnych sukcesów. W ubiegłym sezonie Hiszpanka postanowiła przenieść się do nowo utworzonej kategorii World Supersport 300. Zmiana motocykla na maszynę z silnikiem o mniejszej pojemności okazała się strzałem w dziesiątkę. Być może właśnie dzięki tej decyzji, w portugalskim Portimao, Carrasco została pierwszą kobietą, która wygrała zeszłoroczny wyścig w mistrzostwach Świata. Jadąc Kawasaki Ninja 300, w pięknym stylu (zobacz film) pokonała rywali na ostatniej prostej, podczas wyścigu FIM Supersport 300 World Championship.

O drodze do zwycięstwa Any Carasco dowiesz się z naszych wcześniejszych artykułów o zawodniczce:
Ana Carrasco – motocyklowe objawienie z Hiszpanii
Ana Carrasco – wschodząca gwiazda wyścigów Moto3
15-letnia Ana Carrasco testuje motocykl KTM

16-latka Ana Carrasco w wyścigach Moto3
Ana Carrasco: „Jest szybsza niż rok temu, ale inni są jeszcze szybsi”
Pierwszy punkt Any Carrasco w MŚ Moto3
Historyczny wynik Any Carrasco!
Dwie kobiety wystartują w Moto3 w sezonie 2015!

W sezonie 2018 21-latka poszła za ciosem. Regularnie finiszowała na wysokich pozycjach, zbierając dużą liczbę punków. Wygrała rywalizację na włoskiej Imoli i brytyjskim Donington, co przełożyło się na jej pozycję lidera klasyfikacji generalnej WSS 300. Przed rundą na francuskim torze Magny-Cours Carrasco miała dziesięć punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Scottem Deroue. Tuż za nimi plasował się Mika Perez. Hiszpańska zawodniczka słabo wypadła wówczas w kwalifikacjach; uzyskała 25. wynik. Wydawało się, że jej marzenia o mistrzowskim tytule pozostaną tylko mrzonką. Tym bardziej, że najlepiej w czasówce spisali się jej najgroźniejsi rywale: Deroue i Perez.

Niedzielny wyścig zaskoczył wszystkich. Już po trzech okrążeniach Carrasco znajdowała się na 15. pozycji. Na ostatnim „kółku” awansowała na 13. miejsce. Tymczasem Perez stracił prowadzenie na rzecz Daniego Valle. To sprawiło, że ostatecznie przegrał walkę o tytuł mistrzowski z Carrasco o… jeden punkt.

Zwycięstwo Carrasco, podobnie jak osiągnięcia Lai Sanz (najlpierw w MŚ w trialu, potem w enduro, a w końcu podczas Rajdu Dakar), Jutty Kleinschmidt (pierwsza w historii i dotychczas jedyna kobieta w historii, która zwyciężyła Rajd Dakar) oraz Michele Mouton (wicemistrzyni Świata w rajdach samochodowych), Małgosi Rdest (najbardziej utytułowanej zawodniczki wyścigów samochodowych w Polsce) potwierdza, że kobiety jako zawodniczki w trudnych, ciężkich dyscyplinach sportu motorowego są w stanie walczyć – dzięki swojej niesamowitej determinacji – na równi z mężczyznami i zdobywać najwyższe laury.

Brawo dla Hiszpanki! Brawo dla dzielnej kobiety – twardej zawodniczki! Trzymamy kciuki za następny świetny sezon Ana Carrasco