Pierwszy punkt Any Carrasco w MŚ Moto3

Wreszcie jest! Pierwszy punkt zdobyty przez kobietę w historii Moto3 uzyskała Ana Carrasco w Sepang w minioną niedzielę.

Raptem 16-letnia Hiszpanka, Ana Carrasco, zadebiutowała w tym sezonie w Mistrzostwach Świata wspólnie z teamem Calvo. Przed startem w Malezji w minioną niedzielę, jej najlepszy wynik to 17 lokata w Grand Prix Indianapolis, które to zawody odbyły się w sierpniu.

Więcej o Anie pisałyśmy tutaj.

W Sepang Carrasco zakwalifikowała się jako 19. w stawce i uzyskała finalną liczbę punktów zapewniającą jej 15. pozycję. Po dramatycznej walce na linii mety pokonała Francesco Bagnaia z San Carlo Team Italia o ponad jedną dziesiątą sekundy.

– Myślę, że to był udany wyścig, jestem bardzo zadowolona – skomentowała Carrasco – Na starcie trochę walczyłam widząc wiele upadków, więc wolałam wziąć ten start „na spokojnie”. Potem było mi trudno, żeby osiągnąć dobrą pozycję, ale około 6 okrążenia byłam już na czele mojej stawki. Minęłam kogoś na końcu ostatniego okrążenia i zdobyłam moje pierwsze miejsce w Mistrzostwach Świata – jestem bardzo szczęśliwa. Teraz musimy kontynuować ciężką pracę, żeby osiągnąć znacznie więcej”.

Osiągnięcia Carrasco czynią z niej pierwszą kobietę kierowcę, która zdobyła punkty w Mistrzostwach Świata od czasów słynnej już Niemki – Katja Poensgen zdobyła 14 miejsce w 250. edycji Italian Grand Prix w 2001 roku w Mugello.

Tak czy owak, żadna kobieta nie zdobyła ani jednego punktu w klasie motocykli o małych pojemnościach (125 cm3) od 18 lat. Ostatnią była Tomoko Igata z Japonii, która ukończyła wyścig siódma w Brnie podczas Grand Prix Czech w 1995 roku.