Ewa Kania

Pamiętasz o nowych zasadach kontroli drogowej? Niewłaściwe zachowanie może cię drogo kosztować

Nikt nie lubi być zatrzymywany przez policję i nawet jeśli jesteśmy przekonani, że nie popełniliśmy żadnego wykroczenia, zwykle takim sytuacjom towarzyszy stres. Pomaga wtedy dokładna znajomość procedur, dzięki którym będziemy wiedzieli jak się zachować. Trzymając się procedur możemy też liczyć na łaskawsze spojrzenie policjanta na naszą sprawę. Natomiast niewłaściwe zachowanie zagrożone jest karą nawet 30 tys. zł.

Spis treści

Kierowcy zwykle nie darzą przesadną sympatią policjantów drogówki, co jest zrozumiałe. Nikt nie lubi funkcjonariuszy, których głównym zadaniem jest przyłapanie go na wykroczeniu i wypisanie mandatu. Postarajcie się jednak zrozumieć też samych policjantów, dla których praca bywa niełatwa i stresująca. Nie raz spotykają się z kierowcami, którzy nie rozumieją przepisów, kłócą się z nimi i prowokują. Kiedy już zdarzy się wam, że zostaniecie zatrzymani, warto oszczędzić sobie i funkcjonariuszowi niepotrzebnych emocji.

Zachowanie podczas policyjnej kontroli – procedura

Procedura dotycząca policyjnej kontroli nie jest skomplikowana i powinien znać ją każdy kierowca. Zwłaszcza, że policjanci od pewnego czasu mogą korzystać z nowych procedur, dyscyplinujących krnąbrnych kierowców.

Kierowca, któremu policjant wyda nakaz zatrzymania się powinien:

  • zatrzymać się w miejscu wskazanym przez policjanta lub pierwszym bezpiecznym
  • uchylić szybę
  • przygotować swoje dokumenty oraz dokumenty pojazdu
  • położyć ręce na kierownicy
  • oczekiwać na polecenia funkcjonariusza

Ważne jest, aby nie robić niczego więcej. Szczególnie złym pomysłem jest wysiadanie z pojazdu. Zarówno kierujący jak i pasażerowie, mogą zrobić to wyłącznie na polecenie funkcjonariusza.

Kontrolowany ma obowiązek wykonywać wszystkie polecenia policjanta, takie jak poddanie się badaniu alkomatem, okazanie obowiązkowego wyposażenia pojazdu (trójkąt, gaśnica), itd.

Znasz cztery zasady jazdy po nierównościach? Jeśli nie, lepiej dzwoń już do mechanika

Jaka jest kara za niewykonanie polecenia policjanta?

Pamiętać należy o tym, że kierowca ma obowiązek wykonywać wszystkie polecenia funkcjonariusza. Nie może z nim dyskutować, czy podważać autorytet i przekonywać, że nie może on czegoś wymagać. Jedyne co można zrobić, to złożyć po fakcie zażalenie na sposób przeprowadzenia kontroli. Natomiast nie możemy mu utrudniać prowadzenia czynności. Dlaczego?

Jeśli policjant uzna, że utrudniamy mu przeprowadzenie kontroli lub nasze zachowanie nosi znamiona stwarzania wobec niego zagrożenia, może użyć przymusu bezpośredniego. A to oznacza kajdanki, odwiezienie na komendę i postawienie zarzutów, z których będziemy musieli tłumaczyć się w sądzie. Sąd natomiast może wymierzyć nam karę nawet 30 tys. zł.

Gdzie policja może ustawiać radiowozy?

Jedną z częstych kontrowersji, na jakie zwracali uwagę kierowcy, było ustawianie policyjnych radiowozów. Nie zawsze na widoku, sprawiając, że nie sposób było domyślić, się, że funkcjonariusze  prowadzą działania w tym miejscu. Kierujący niejednokrotnie zwracali wtedy uwagę, że policjanci sami łamią przepisy, więc dlaczego wymagają przestrzegania ich od innych. Co nigdy nie było dobrą linią obrony.

Podobne spekulacje ucięła niedawna nowelizacja, zgodnie z którą radiowóz można ustawiać w dowolnym miejscu, jeśli tylko nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym. Daje to policjantom większą swobodę podczas przeprowadzania kontroli i ucina spekulacje, że oni sami zachowują się niewłaściwie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze