Ewa Kania

Czy jazda dookoła ronda prawym pasem jest dozwolona? Zapomnij, czego uczył cię instruktor

Jak prawidłowo poruszać się po rondzie? To pytanie powinno być równie proste jak takie o skręcanie na skrzyżowaniu. Podstawowa wiedza, bez której kierowca nie powinien wyjeżdżać na drogę. Mimo to zasady jazdy po rondach budzą wiele emocji i kontrowersji wśród kierowców. Na przykład to, czy można jechać dookoła ronda prawym pasem.

Którym pasem powinno się wjeżdżać na rondo?

Zwykle kierowcy nie muszą się nad tym zastanawiać. Małe ronda mają tylko jeden pas, a większe zwykle wyposażone są w sygnalizację świetlną, albo mają wymalowane strzałki, podpowiadające, który pas należy zająć.

Podczas kursów nauki jazdy kierowcy zwykle przekazują kursantom prostą zasadę, podobną do zajmowania miejsca na dwupasmowym skrzyżowaniu. Jeśli chcecie zjechać pierwszym lub drugim zjazdem z ronda, trzymacie się pasa prawego, a jeśli trzecim lub czwartym, zajmujecie pas lewy. Zauważmy, że na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym nie ma pojęć „skrętu w lewo” czy „jazdy prosto”. Z ronda zawsze zjeżdża się w prawo, a liczba zjazdów może być różna, więc operuje się numerami zjazdów.

Czy jazda dookoła ronda prawym pasem jest dozwolona?

Wracamy do pytania z tytułu – czy można jeździć dookoła ronda prawym pasem? Według przywołanej zasady nie, ale konieczne jest jeszcze jedno zastrzeżenie. Zasada ta to zalecany sposób jazdy po rondach, ale nie narzucony przepisami. Instruktorzy nauki jazdy nie zawsze pamiętają, żeby o tym wspomnieć.

7 typowych błędów kierowców na autostradach. Też je popełniasz?

Co zatem mówią przepisy? Nic. Kodeks drogowy milczy na temat ronda, a wzmiankę o takim rodzaju skrzyżowania znajdziemy jedynie w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów:

Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Rondo cechuje się tym, że pasy na nim prowadzą dookoła, przez co jeżdżąc w kółko wcale nie skręcamy (bo trzymamy się swojego pasa), a zjechać możemy z niego tylko w prawo. A ponieważ nie skręcamy z niego nigdy w lewo, ronda nie dotyczy zasada zajmowania lewego pasa przy takim manewrze.

Dlatego też możecie bez przeszkód wjechać na rondo i okrążać je prawym pasem. Jest to mniej korzystne z punktu widzenia płynności ruchu, ale żaden przepis tego nie zakazuje. Jeśli natomiast trzymacie się zaleceń instruktorów i korzystacie także z lewego pasa, pamiętajcie, że jeśli na prawym pasie znajduje się inny pojazd, musicie ustąpić mu pierwszeństwa. Z tego powodu wielu kierowców woli nie ryzykować wymuszenia na innym kierującym i zawsze korzysta tylko z prawego pasa.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze