Wyścigi w czasach pandemii, czyli o istocie sportów motorowych dla branży motoryzacyjnej

03 kwietnia 2021
8
„Chciałbym, by wyścigi i rajdy były postrzegane nie tylko jako sport i rozrywka, ale także jako laboratorium rozwoju, dzięki któremu jazda jest bezpieczniejsza”. To zdanie wypowiedziane przez prezydenta FIA, Jeana Todta, który całe swoje życie poświęcił światu motorsportu. Dlaczego sport motorowy jest tak istotny dla branży motoryzacyjnej?

Jean Todt zaczynał karierę w świecie motorsportu jako pilot rajdowy, a jako szef zespołu odniósł znaczące sukcesy w najważniejszych seriach wyścigowych na świecie. Od 2009 roku jest prezydentem FIA. W najnowszym podkaście Porsche pt. „Inside E” Francuz opowiada o społecznej odpowiedzialności FIA i sportu motorowego:

Chciałbym, by wyścigi i rajdy były postrzegane nie tylko jako sport i rozrywka, ale także jako laboratorium rozwoju, dzięki któremu jazda jest bezpieczniejsza.

Zdaniem Jeana Todta innowacyjne rozwiązania ostatnich lat poprawiły bezpieczeństwo aut wyścigowych, ale nie tylko – wiele z nich znacząco przyczyniło się również do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa seryjnych samochodów w ruchu drogowym:

Cały postęp, jakiego dokonaliśmy w tej dziedzinie, ewidentnie pozwolił uratować niejedno życie w motorsporcie i przyczynił się też do ratowania życia na drogach.

Jean Todt uważa również, że jednym z głównych wyzwań naszych czasów – obok pandemii koronawirusa, zmian klimatycznych, zdrowia i różnorodności społeczeństwa – jest osiągnięcie równości kobiet. Już w 2009 roku FIA powołała Komisję ds. Kobiet w Motorsporcie. Jej celem jest wspieranie kobiet na wybranych przez nich ścieżkach rozwoju:

Chcemy, żeby kobiet w motorsporcie było więcej. Nie tylko w kokpicie, ale także na stanowiskach kierowniczych w FIA, w administracji oraz jako osoby porządkowe na torach. Kobiety wciąż mają przed sobą długą drogę, także w sporcie motorowym. Ale są zmotywowane i żądne sukcesu – a my jesteśmy po to, by je wspierać.

Przeczytaj też: Gosia Rdest jest gotowa do startu sezonu! Już w ten weekend zobaczymy ją w akcji na torze

Aktualnie całą uwagę szefa FIA przyciąga jednak sport motorowy w czasach pandemii:

Z szacunkiem odnosimy się do obecnej sytuacji. Byliśmy bardzo kreatywni, także jeśli chodzi o organizację kalendarzy, i mogliśmy wznowić ważne mistrzostwa. Pracując razem, jako zespół, pokazaliśmy, że można z powodzeniem stawić czoła trudnym sytuacjom.

Jean Todt uważa Formułę E za przykład historii sukcesu. Pomysł, który narodził się na odwrocie serwetki w paryskiej restauracji w 2011 roku, został zrealizowany szybciej, niż spodziewali się jego autorzy. Mistrzostwa świata w wyścigach elektrycznych bolidów nie tylko sprowadzają atrakcyjne motorsportowe wydarzenia do dużych miast, ale i rozwiewają wciąż powszechne stereotypy dotyczące aut elektrycznych:

Formuła E łączy innowacyjne bolidy z ekscytującymi wyścigami. W ten sposób podnosi świadomość społeczną na temat ważnej roli, jaką samochody elektryczne mają pełnić w mobilności jutra.

Zamiłowanie Jeana Todta do sportu motorowego ma swoje korzenie w czasach jego dzieciństwa. Prezydent FIA z optymizmem patrzy w przyszłość.

Postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju, był absolutnie sensacyjny. Sport motorowy jest marzeniem wielu. To wolność, którą musimy zachować.

Przeczytaj też: Kibice zdecydują o kolejności zawodników na starcie. Czy to nowy trend w sportach motorowych?

Podkast Porsche na temat Formuły E pt. „Inside E” jest nagrywany w języku angielskim i można go znaleźć na platformach, takich jak Apple Podcasts, Spotify i Podcasty Google.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!