Kibice zdecydują o kolejności zawodników na starcie. Czy to nowy trend w sportach motorowych?

30 marca 2021
8
Sporty motorowe stawiają kibiców w centrum uwagi. Kibic już nie tylko kibicuje przed telewizorem czy na trybunach. Może także zdecydować o kolejności zawodników na starcie. Jest tylko jeden warunek...

Trzeba być kibicem Extreme E! Nowa seria wyścigów elektrycznych aut off-road’owych startuje już w ten weekend w AlUla w Arabii Saudyjskiej. Extreme E chce wykorzystać swoją platformę sportową do osiągnięcia dwóch ważnych celów: zwiększenia świadomości ludzi na temat kryzysu klimatycznego i roli mobilności opartej na czystej energii oraz rozprawienia się z istniejącymi w sportach motorowych uprzedzeniami dotyczącymi płci. I chce zrobić to, jak najbardziej angażując w wyścigi kibiców.

Wcześniej kibicom możliwość decydowania o wynikach rywalizacji (w pewnym stopniu) dała Formuła E.

FANBOOST daje fanom Formuły E możliwość głosowania na swojego ulubionego kierowcę i nagrodzenia go dodatkowym zastrzykiem mocy podczas wyścigu. Pięciu kierowców z największą liczbą głosów FANBOOST otrzyma dodatkowe 100 kJ mocy, z której będą mogą skorzystać w drugiej połowie wyścigu.

Fani mogą głosować na swojego ulubionego kierowcę w ciągu czterech dni poprzedzających E-Prix. Głosowanie kończy się 15 minut przed startem wyścigu. Każdy fan może głosować raz dziennie. Istnieją dwa sposoby głosowania: online na fanboost.fiaformulae lub za pośrednictwem oficjalnej aplikacji Formuły E.

Czy to nowy trend w sportach motorowych? Chcielibyście, żeby inne serie wyścigowe wprowadziły podobne rozwiązania? Czy kibice mogący przyznawać dodatkowe użycie systemu DRS w Formule 1, wtedy gdy strata jednego zawodnika do drugiego jest większa niż przepisowa sekunda, zwiększyliby atrakcyjność rywalizacji, czy wręcz przeciwnie?

Przeczytaj też: Extreme E: pierwsza na świecie seria wyścigowa promująca równość płci

Czym jest GirdPlay?

GridPlay stawia fanów w centrum akcji, dając im możliwość głosowania na swojego ulubionego kierowcę. Drużyny z największą liczbą głosów będą mogły wybrać swoje miejsce na linii startu do wyścigu finałowego.

Jak to działa?

Fani głosują na swojego ulubionego kierowcę. Głody są sumowane, by obliczyć wynik zespołu. Pięć drużyn, które zakwalifikowały się do finału, otrzymuje swój procent głosów. Cztery drużyny, które nie ścigają się w finale przekazują oddane na siebie głosy wybranej przez siebie ekipie. Tak więc każdy głos ma znaczenie.

Zespół z największą liczbą głosów może jako pierwszy wybrać swoją pozycję startową w finałowym wyścigu. Następnie robi to drużyna z drugą największą liczbą głosów i tak dalej.

Kiedy można głosować?

Głosowanie rozpoczyna się na cztery dni przed finałem i kończy godzinę po rozpoczęciu tzw. Crazy Race.

Gdzie można głosować?

Fani mogą głosować na swojego ulubionego kierowcę dwa razy dziennie na stronie Extreme E i na Twitterze, używając #GridPlay #NazwiskoKierowcy.

Przeczytaj też: Zawodniczki Extreme E testują elektryczną terenówkę

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!