Katarzyna Frendl

Targi w Genewie jednak odwołane – koronawirus wygrywa z największymi motoimprezami

Niestety sprawdziły się nasze najczarniejsze scenariusze. Właśnie świat obiegła informacja, że rząd Szwajcarii wydał zakaz organizowania imprez masowych aż do połowy marca.

Jak wcześniej pisałyśmy, organizatorzy targów w Genewie przedsięwzięli przeróżne środki ostrożności, aby sprostać wyzwaniu, jakie stawia przez Europą epidemia koronawirusa. Planowane było dodatkowe czyszczenie i dezynfekcja hal oraz ekspozycji, koncentrując się na obszarach gastronomicznych, toaletach i poręczach. Miała odbyć się także kampania uświadamiająca skierowana do pracowników i odwiedzających, dotycząca sposobów zmniejszenia prawdopodobieństwa infekcji.

Obliczano, że procent osób przyjezdnych, które odwiedzają targi, a pochodzą z regionów zagrożonych, wynosi 1%. Ale w ostatnich dniach wszystko się zmieniło. To przecież nie tylko Chiny, ale i Francja, a przede wszystkim Włochy są obecnie w stanie najwyższej gotowości, aby odeprzeć wirus szerzący się w tych krajach z dnia na dzień. 

Bliskość wirusa
Zarówno Francja, jak i Włochy graniczą ze Szwajcarią, gdzie również udokomentowano już kilka przypadków koronawirusa, a liczba chorych, którzy są potencjalnie narażeni na zarażenie rośnie z godziny na godzinę – są objęci kwarantanną. 

W ciągu tygodnia firmy, które zwykle zabierają dziennikarzy na prestiżową wystawę, jaką jest Geneva International Motor Show (GIMs), odwoływali sukcesywnie wyjazdy. To był także znak, że nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za potencjalne zarażenie wirusem swoich gości lub pracowników.

Rząd Szwajcarii podejmuje decyzję
W tej sytuacji rząd Szwajcarii (federalny minister zdrowia Heinz Alain Berset) podjął dziś trudną, lecz – naszym zdaniem – w pełni rozsądną decyzję, o odwołaniu wszelkich imprez masowych, w których liczba odwiedzających przekroczy 1000 osób (organizatorzy targów samochodowych spodziewali się około 600 tysięcy odwiedzających)aż do 15.03. W Szwajcarii odwołano m.in. najbardziej znane na świecie targi zegarków Watches & Wonders. Do masowych imprez oczywiście zalicza się najbardziej ekskluzywny,europejski salon samochodowy w Genewie – którego jubileuszowa, 90. edycja miała rozpocząć się pierwotnie 5 marca. Dzień wcześniej zaplanowano ogłoszenie wyników najważniejszej nagrody w świecie motoryzacji – Car of The Year. Po dniach dla mediów wystawa miała być;otwarta dla wszystkich aż do 15 marca.

Do tej pory wystawę odwoływano jedynie podczas wojny. Tym razem GIMs pokonał koronawirus.

Prawdopodobnie potencjalne roszczenia o odszkodowania za wydatkowane przez koncerny motoryzacyjne w ramach imprezy fundusze, którymi miałby być teraz zarzucony organizator targów GIMs, nie będą uznawane za słuszne, ponieważ wydarzenie nie odbyło się ze względu na powyższą decyzję rządu, do której muszą podporządkowywać się wszyscy organizatorzy wystaw w Szwajcarii.

Odwoływane są kolejne imprezy
​Wiadomo już, że pod znakiem zapytania stoi także otwarcie podwoi największych targów motoryzacyjnych w Chinach, które są w samym centrum epidemii. Chińska impreza, której organizatorzy spodziewają się 800 tysięcy odwiedzających w kwietniu, również może zostać przełożona, podobnie jak eliminacja Formuły 1 – Grand Prix Chin. Kilka dni temu przeniesiono również z włoskiego toru Monza testy, które zwykle odbywają się przed sezonem startów serii DTM. Zarówno w Chinach, jak i we Włoszech zamknięto kilka fabryk, z taśm których zjeżdżały samochody, motocykle lub podzespoły do nich. To może skutkować opóźnieniami w dostawach aut do poszczególnych krajów, a co za tym idzie, do klientów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze