Ewa Kania

Ty też możesz mieć tajną aplikację drogówki w telefonie. Trzeba tylko znać na to sposób

Kierowcy z oczywistych względów nie mogą mieć dostępu do narzędzi, z których korzysta policja. Jest jednak wyjątek od tej reguły, a nazywa się on TaPo24. W jaki sposób uzyskać dostęp do aplikacji, wykorzystywanej przez drogówkę?

Spis treści

Do czego służy aplikacja TaPo24 polskiej drogówki?

Dobry kierowca ma wszystkie zasady ruchu drogowego w małym palcu. Dobry policjant drogówki również, podobnie jak taryfikator mandatów i punktów karnych. Tak przynajmniej być powinno, ale praktyka często rozmija się z teorią.

Dlatego drogówka korzysta z narzędzia, które pozwala w razie potrzeby sprawdzić wszystkie zasady i procedury związane z ruchem drogowym. Nawet najbardziej przekonujący i wygadany kierowca nie przegada policjanta w sprawie na przykład jakiegoś rzadko stosowanego przepisu.

Do tego właśnie służy aplikacja TaPo24 będąca bazą wiedzy, w której funkcjonariusze drogówki mogą szybko znaleźć wszelkie interesujące ich informacje. Skrót pochodzi od „Taryfikator Policyjny”, a 24 podkreśla jej dostępność przez całą dobę. 24 to także maksymalna liczba punktów karnych, jaką może zebrać kierowca, ale nie tylko o taryfikatorze można się z aplikacji dowiedzieć.

Żona sprezentowała mu prawo jazdy. Teraz grozi mu 5 lat więzienia

Jakie informacje znajdują się w aplikacji TaPo24?

Znajdziemy w niej szczegółowe informacje na temat przepisów ruchu drogowego, które na dodatek można łatwo wyszukiwać. Zawiera ona także:

  • listę znaków drogowych
  • taryfikator mandatów
  • taryfikator punktów karnych
  • procedurę kontroli trzeźwości
  • procedurę kontroli stanu technicznego pojazdu
  • procedurę zatrzymania dokumentów

Jak powstała aplikacja TaPo24?

Znamienne jest, że pomysł na aplikację i jej realizacja nie wyszła „od góry” i nie była inicjatywą kierownictwa, dostrzegającego potrzebę unowocześniania narzędzi policyjnych i ułatwiania życia funkcjonariuszom. Za TaPo24 odpowiedzialnych jest dwóch policjantów – st. sierż. Jakub Drzymała i sierż. szt. Damian Wieszołek. Jak wyjaśnił swoje motywacje pierwszy z nich w rozmowie z Gazetą Policyjną:

Prywatnie interesuję się elektroniką i programowaniem, postanowiłem zaprojektować narzędzie, które usystematyzuje informacje i będzie dostępne wszędzie tam, gdzie policjant mógłby ich potrzebować.

Drugi odniósł się natomiast do darmowości aplikacji:

Zależy nam, by policjant używający aplikacji nie musiał wyłączać wyskakujących okienek reklamowych, dlatego w aplikacji nie ma reklam. Pracujemy nad TaPo24 i w portalach społecznościowych pro bono.

Jak skorzystać z policyjnej aplikacji TaPo24?

Policyjna aplikacja została stworzona zmyślą o urządzeniach z systemem Android i jest normalnie dostępna w sklepie z aplikacjami. Kierowcy również mogą z niej korzystać, aby dokształcać się z zakresu prawa o ruchu drogowym.

TaPo24 może być też użyte jako broń obosieczna – jeśli mamy wątpliwości, co do zasadności zatrzymania nas przez policję, zawsze możemy sięgnąć do aplikacji. Jeśli mamy rację, łatwo to policjantowi udowodnimy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze