Ewa Kania

Ten przycisk to najlepszy przyjaciel kierowców, którzy nie chcą płacić mandatów

Jedynym niezawodnym sposobem żeby nie płacić mandatów, jest unikanie popełniania wykroczeń. Ale jak nigdy się nie zagapić i nie zapomnieć? Pomóc w tym może jeden przycisk, który znajdziemy w wielu samochodach

Spis treści

Jak uniknąć płacenia mandatu? Niezawodny jest tylko jeden sposób

Możecie się zżymać, że to banały i truizmy, ale taka jest brutalna prawda. Jest tylko jeden sposób na to, żeby nie płacić mandatów. Jeździć przepisowo. Dekadę, dwie dekady temu znacznie trudniej było trafić na patrol policji i dysponowała ona znacznie mniej zaawansowanymi narzędziami.

Obecnie poza miernikami laserowymi robiącymi zdjęcia pojazdu popełniającego wykroczenie, policja ma do dyspozycji nieoznakowane radiowozy pościgowe z wideorejestratorami oraz drony. Przy ulicach stawia się fotoradary monitorujące kilka pasów ruchu jednocześnie, a na drogach szybkiego ruchu stosuje się odcinkowe pomiary prędkości. O mandat jest dzisiaj naprawdę łatwo.

Jak działa ogranicznik prędkości w samochodzie?

Ostrożny kierowca może posiłkować się pomocą, jaką jest ogranicznik prędkości. Ten prosty system sprawia, że nawet jeśli się zagapimy lub zapomnimy, nie pojedziemy zbyt szybko.

Przycisk aktywujący ogranicznik prędkości znajduje się zwykle w jednej grupie z przełącznikami do tempomatu (zwykle obie te funkcje oferowane są razem, ale bywały przypadki, kiedy można było zamówić osobno tylko jedną z nich). Zwykle ma on oznaczenie LIM lub piktogram, wyobrażający prędkościomierz z wyznaczoną na nim granicą, w stronę której zmierza strzałka. Podobny jest do przełącznika tempomatu, ale tam strzałka wskazuje na konkretne miejsce na skali prędkościomierza.

Kto ponosi winę przy kolizji podczas jazdy na suwak? Kierowcy źle interpretują prawo

Po aktywowaniu ogranicznika prędkości, przełącznikami do regulacji prędkości na tempomacie, wybieramy maksymalną wartość, do jakiej możemy się rozpędzić. Od tego momentu, kiedy tylko zbliżymy się do zadanej prędkości, auto zmniejszy dopływ paliwa, nie pozwalając nam na zbyt szybką jazdę.

Jak dezaktywować ogranicznik prędkości w samochodzie?

Najprościej wyłączyć ogranicznik prędkości ponownie wciskając przełącznik, którym go uruchamialiśmy. Wyłączy się też, kiedy aktywujemy tempomat – oba te rozwiązania wykluczają się.

Istnieje także „wyłącznik awaryjny” ogranicznika prędkości. Jeśli potrzebujemy nagle przyspieszyć, wystarczy, że wciśniemy gaz do dechy. Auto pojedzie wtedy normalnie, ignorujący limiter prędkości.

Taryfikator mandatów za prędkość w 2023 roku

W kontekście ogranicznika prędkości, dobrze przypomnieć sobie obecnie obowiązujący taryfikator mandatów za prędkość. Nie są one niskie, a karę otrzymamy za jazdę o nawet kilka kilometrów na godzinę zbyt szybko. Z kolei przy poważniejszych przekroczeniach obowiązuje zasada recydywy – jeśli w ciągu dwóch lat ponownie zostaniemy przyłapani na zbyt szybkiej jeździe, kara będzie podwójna.

  • do 10 km/h – 50 zł, 1 pkt. karny,
  • od 11 do 15 km/h – 100 zł, 2 pkt. karne,
  • od 16 do 20 km/h – 200 zł, 3 pkt. karne,
  • od 21 do 25 km/h – 300 zł, 5 pkt. karnych,
  • od 26 do 30 km/h – 400 zł, 7 pkt. karnych ,
  • od 31 do 40 km/h – 800 zł (recydywa 1600 zł), 9 pkt. karnych,
  • od 41 do 50 km/h – 1000 zł (recydywa 2000 zł), 11 pkt. karnych,
  • od 51 do 60 km/h – 1500 zł (recydywa 3000 zł), 13 pkt. karnych,
  • od 61 do 70 km/h – 2000 zł (recydywa 4000 zł), 14 pkt. karnych,
  • ponad 70 km/h – 2500 zł (recydywa 5000 zł), 15 pkt. karnych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze