Sztuczna inteligencja wykryje korki w mieście. Życie kierowców stanie się łatwiejsze?

Okazuje się, że sztuczna inteligencja z dużą skutecznością określa prawdopodobieństwo wystąpienia korków na poszczególnych ulicach czy też innych zdarzeń drogowych.

Krajowa sieć energetyczna to setki połączonych ze sobą czujników, rozmieszczonych po całym kraju. Sieć dostarcza nieustannie prąd do mieszkań, domów, zakładów pracy i innych miejsc. Niestety, czasem ulega ona awarii, którą bardzo trudno wykryć.

Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych opracowała sztuczną inteligencję, która uczy się modelować wzajemne połączenia sieci energetycznej i automatycznie wykrywa odchylenia od normy w czasie rzeczywistym. Badacze, by poznać warunki rozkładu prawdopodobieństwa danych, wykorzystali specjalny rodzaj modelu głębokiego uczenia, zwanego przepływem normalizacyjnym, który jest bardzo skuteczny w szacowaniu prawdopodobieństwa.

Naukowcy uważają, że czujniki zbierające i raportujące dane mogą być przydatne w systemie monitorowaniu ruchu i na przykład wykrywać korki, bądź różnego typu wydarzenia na drodze.

Badacze z USA sprawdzili system pod kątem wykrywania anomalii w danych o ruchu drogowych. Okazało się, że sztuczna inteligencja z dużą skutecznością określa prawdopodobieństwo wystąpienia korków na poszczególnych ulicach czy też innych zdarzeń drogowych.

Sztuczna inteligencja może pozytywnie wpłynąć na poprawę komfortu i funkcjonowania uczestników drogi, jednak póki co system nie jest jeszcze na tyle sprawny, by móc go wprowadzić do użytku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze