Karolina Chojnacka

Sześć niezwykłych kobiet w Automotive Hall of Fame

Przełamywały bariery, walczyły o swoje i sprawiły, że świat motoryzacji stał się lepszy.

Helene Rother, wprowadzona w 2020 roku

Helene Rother była jedną z pierwszych kobiet projektantek-motoryzacyjnych. Do zespołu stylistów wnętrz General Motors w Detroit dołączyła pod koniec 1942 roku. W 1947 roku założyła własne studio projektowe. Rother pomogła zmienić standardy projektowania samochodów po II wojnie światowej z prostych i zwyczajnych na eleganckie i niepowtarzalne. Jej praca nad Nash Rambler w latach 1948-1956 skupiała się na designie i cechach jakościowych oraz pomogła ustanowić nowy segment na rynku motoryzacyjnym.

Helene Rother

Przeczytaj też: Kobiece auto-ciekawostki, czyli jak to dawniej bywało

Janet Guthrie, wprowadzona w 2019 roku

Janet Guthrie jest pierwszą kobietą, która zakwalifikowała się i startowała w Indy 500 i Daytona 500. Guthrie była inżynierem, ale kiedy w 1963 roku odrzucono jej wniosek zostania jedną z pierwszych astronautek-naukowców, postanowiła zostać kierowcą wyścigowym. Starty Guthrie spotkały się z negatywnymi reakcjami męskiej społeczności wyścigowej, ale nie pozwoliła, by powstrzymało to ją przed osiągnięciem wyznaczonego celu. Guthrie ma na swoim koncie ponad 47 wyścigów. Jej kariera wyścigowa rozpoczęła się w Jaguarze XK 120, do którego  sama zbudowała silnik.

Przeczytaj też: Janet Guthrie na Uniwersytecie Indiana

Bertha Benz, wprowadzona w 2016 roku

Karl Benz opatentował swój zabytkowy Motorwagen w 1885 roku, ale miał problemy z wprowadzeniem na rynek swojego 3-kołowego pojazdu. 5 sierpnia 1888 roku Bertha Benz, żona Karla, pojechała Motorwagenem na pierwszą samochodową przejażdżkę, aby odwiedzić swoją matkę. Ta wyprawa była pierwszą długodystansową wyprawą, jaką kiedykolwiek odbył pojazd. To Bertha Benz udowodniła niedowiarkom, jak wielka siła i przyszłość tkwi w Motorwagenie.

Przeczytaj też: Bertha Benz: pierwsza kobieta w historii, która odbyła samodzielną podróż automobilem

Shirley Muldowney, wprowadzona w 2005 roku

W 1973 roku została pierwszą kobietą uprawnioną do prowadzenia dragstera. Muldowney napotkała oczywiście opór mężczyzn, którzy uważali, że kobiety nie powinny być obecne na torze. Shirley Muldowney wygrała trzy mistrzostwa świata NHRA, 1 mistrzostwo IHRA i 18 razy w karierze zwyciężyła w NHRA:

W NHRA walczyli ze mną w każdy możliwy sposób, ale kiedy zobaczyli, jak dziewczyna może wypełnić trybuny, zobaczyli też, że jestem dobra w tym sporcie.

Przeczytaj też: Legenda NHRA Muldowney nie powiedziała ostatniego słowa

Denise McCluggage, wprowadzona w 2001 roku

Jako pierwsza wprowadzona do Automotive Hall of Fame dziennikarka, McClgage odnalazła swoją pasję do ścigania wśród amatorskich wyścigów szosowych. Dziennikarzom nie wolno było wchodzić do boksów, więc Denise uczestniczyła w zawodach jako kierowca wyścigowy, by móc relacjonować rywalizację. Z jej pasji narodziło się partycypacyjne dziennikarstwo sportowe. McCluggage zaczęła rywalizować jako zawodowy kierowca wyścigowy w połowie lat 50. i wygrała wiele wyścigów.

Sześć niezwykłych kobiet w Automotive Hall of Fame

Alice Ramsey, wprowadzona w 2000 roku

Pierwsza kobieta wprowadzona do Automotive Hall of Fame. W 1909 roku Ramsey wzięła samochód Maxwell Touring, zebrała 3 towarzyszy i wyruszyła w 6115-kilometrową podróż z Nowego Jorku do San Francisco. Ta podróż uczyniła ją pierwszą kobietą, która jeździła pojazdem po Stanach Zjednoczonych. 

Przeczytaj też: Alice Huyler Ramsey – na spotkanie przygody

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze