Karolina Chojnacka

Bertha Benz: pierwsza kobieta w historii, która odbyła samodzielną podróż automobilem

Karl Benz został zapamiętany przez potomnych jako genialny inżynier i pionier motoryzacji, człowiek, który w 1885 roku skonstruował pierwszy samochód. Mało kto jednak wie, że kluczową rolę w tym sukcesie odegrała jego żona, Bertha.

Bertha i Karl pobrali się w 1872 roku. Bertha zdecydowała się zainwestować swój posag w podupadające przedsiębiorstwo męża. Dzięki niej Karl miał niezbędne środki finansowe, potrzebne do realizacji swoich niezwykłych pomysłów, jak  dwusuwowy silnik spalinowy czy „bezkonna kareta”, pierwszy prototyp samochodu, który później został opatentowany jako „Benz Patent-Motorwagon”.

To Bertha Benz, a nie Karl, była osobą, która dostrzegła ogromny potencjał w „Benz Patent-Motorwagon”. Wytrwale zachęcała męża do dalszych prac nad maszyną. Benz był bez wątpienia genialnym inżynierem i wynalazcą, ale brakowało mu odrobiny ambicji i przenikliwości biznesowej. Karl złożył patent na swój trzykołowy pojazd silnikowy i był gotowy do seryjnej produkcji pierwszego samochodu na świecie. Ale potencjalni kupcy nie byli gotowi na taką rewolucję. Ludzie obawiali się tej maszyny, a konstruktor nie otrzymywał żadnych zamówień. Bertha postanowiła to zmienić.

Przeczytaj też: Rocznica historycznej wyprawy Berthy Benz

Sekretny plan
Bertha Benz chciała pokazać swojemu chodzącemu głową w chmurach mężowi, że podstawowym warunkiem finansowego powodzenia przedsięwzięcia produkcji automobili, będzie ukazanie szerokiej publiczności jego praktycznego zastosowania. Natychmiast wcieliła swój plan w życie.

Wczesnym rankiem, 5 sierpnia 1888 roku, gdy mąż mocno spał, obudziła swoich dwóch synów, 14-letniego Richarda oraz 15-letniego Eugena, i wybrała się z nimi w historyczną, pierwszą podróż automobilem – ze swojego domu w Mannheim do domu swojej matki w Pforzheim.

Cały swój plan Bertha utrzymywała w tajemnicy przed mężem. Zostawiła mu jedynie w kuchni krótką wiadomość z wyjaśnieniem, że wyszli. Po cichu, by nie obudzić Karla, kobieta razem z synami przepchnęła pojazd z dala od domu, po czym uruchomili jednocylindrowy silnik o pojemności 1,6 litra i ruszyli w drogę.

Benz Patent-Motorwagen Nr. 3 z 1888 roku

Pierwsza samodzielna podróż
Nie była to łatwa i przyjemna przejażdżka. Wtedy nie było jeszcze wyraźnie oznaczonych dróg czy oznakowań, więc Bertha nie do końca wiedziała w jakim kierunku zmierzają. Musiała na bieżąco orientować się podczas jazdy. Dodatkowo wzgórza i nierówności terenu znacznie utrudniały prowadzenie automobilu. Samochód często nie był w stanie ich pokonać i chłopcy musieli wysiadać z auta i je pchać.

Przejażdżka była też walką z niezawodnością pojazdu. Rodzina nie wzięła ze sobą mechanika. Bertha sama wykonywała po drodze wszystkie konieczne naprawy, wykazując się przy tym niezwykłą pomysłowością.

Silnik, by mógł poprawnie działać, musiał być stale chłodzony, dlatego Bertha polewała go wodą, żeby ciepło odparowywało. By uzupełnić zapasy wody, pionierscy podróżnicy często zatrzymywali się nieopodal rzek czy strumieni. Regularnie trzeba było też uzupełniać zapasy paliwa. Eter naftowy, znany jako benzen, był w tamtych czasach dostępny w aptekach, w postaci ligroiny. Pani Benz uzupełniła zapas paliwa w aptece w Wiesloch, która tym samym stała się pierwszą stacją paliw na świecie.

Przeczytaj też: Mercedes, kraksa… i miłość

To nie był jednak koniec problemów. W połowie drogi automobil się zepsuł. Bertha wykazała się wtedy inicjatywą, godną wybitnego inżyniera. Wykorzystała to, co miała pod ręką, by naprawić usterkę. Użyła szpilki od kapelusza, by przetkać zablokowany przewód paliwowy, a także owinęła jedną z podwiązek wokół przewodu zapłonowego, który wymagał izolacji.

Gdy zepsuł się łańcuch napędowy, Benz i jej synowie skorzystali z pomocy kowala. Gdy zawiodły hamulce, Bertha poprosiła szewca o wyścielenie ich skórą, wymyślając przy okazji pierwsze klocki hamulcowe.

Pod wieczór rodzina dotarła do Pforzheim. Bertha stała się pierwszą kobietą w historii, która odbyła samodzielną podróż ówczesnym automobilem. Dodatkowo 106 km z Mannheim do Pforzheim, przejechała bez towarzystwa mechanika, który był wówczas niezbędną osobą podczas podróży.

Historyczny sukces
Po dotarciu do swojej matki, Bertha wysłała mężowi telegram, informujący o triumfalnej przejażdżce. Gdy parę dni później wróciła do domu, miała głowę pełną nowych pomysłów na ulepszenie pojazdu i aktualizację patentu. Bertha zasugerowała mężowi między innymi, by wyposażył samochód w niższy bieg, który umożliwi mu pokonywanie podwyższeń terenu, a także by zamontował okrycia do hamulców.

Bertha Benz swoją historyczną podróżą udowodniła, że samochód jest narzędziem mobilności i wprowadziła go do powszechnego użytku. Pokazała innym, jak niezawodne i proste jest użytkowanie pojazdu oraz, że można nim pokonywać znaczne odległości. Sukces przejażdżki rozwiał wątpliwości potencjalnych nabywców i znacząco wpłynął na rozwój biznesu Karla, a ostatecznie przyczynił się także do przyszłego sukcesu marki Mercedes-Benz.

Duch Berthy wciąż jest obecny w działaniach marki Mercedes-Benz.

„She’s Mercedes” to inicjatywa marki Mercedes-Benz skierowana do kobiet. Jej zadaniem jest stworzenie przestrzeni do dialogu i kształtowania kobiecego „głosu” w ofercie Mercedesa. W mediach społecznościowych „She’s Mercedes” publikowane są między innymi wywiady, sylwetki oraz historie kobiet, które mają wpływ na otaczającą je rzeczywistość, walczą ze stereotypami i realizują pionierskie projekty. W ramach inicjatywy „She’s Mercedes” są też regularnie organizowane wydarzenia adresowane specjalnie do kobiet, które promują aktywne postawy, motywują i otwierają nowe pola do samorealizacji.

Przeczytaj też: „She’s Mercedes” Mercedes wspiera i docenia kobiety

Najnowsze

Toyota Hilux po liftingu z mocnym dieslem pod maską

Nowy wygląd, nowoczesne wnętrze, szereg ulepszeń i systemów wspomagających jazdę oraz nowy, mocny silnik wysokoprężny - ogromny pickup doczekał się solidnego faceliftingu. Kiedy będzie dostępny w Polsce?

Przód Hiluxa został całkowicie przeprojektowany. Otrzymał nowy, trójwymiarowy grill i zmieniony przedni zderzak.Mocny wygląd Hiluxa podkreślają nowo zaprojektowane, opcjonalnie dostępne światła LED z przodu i z tyłu, nowe czarne, polerowane koła aluminiowe 18″ oraz trzy nowe metalizowane kolory nadwozia – Emotional Red II, Dark Blue i Oxide Bronze.

Lista wyposażenia zawiera m.in. inteligentny kluczyk, przycisk Start, nawigację satelitarną, automatyczną klimatyzację, przednie i tylne czujniki parkowania oraz system nagłośnienia klasy premium JBL z technologią CLARi-Fi i 9 głośnikami oraz 8-kanałowym wzmacniaczem 800 W. Samochód będzie dodatkowo wyposażony m.in. w elektryczną roletę na bagażnik, orurowanie kapotażowe bagażnika oraz stopnie boczne.

Toyota Hilux po liftingu z mocnym dieslem pod maską

Gama silników nowego Hiluxa została wzbogacona o nowy, mocniejszy silnik Diesla 2.8 o mocy 204 KM. Jednostka generuje 500 Nm momentu obrotowego i rozpędza auto od 0 do 100 km/h w zaledwie 10 sekund. Nowy silnik 2.8 współpracuje z manualną lub automatyczną skrzynią biegów o 6 przełożeniach i będzie dostępny w wersjach z półtorej kabiny i podwójną kabiną.

Toyota Hilux po liftingu z mocnym dieslem pod maską

Możliwości terenowe Hiluxa zostały wzmocnione za sprawą elektronicznego systemu działającego jak mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu LSD (w wersji 4×2). Prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym została obniżona z 850 do 680 obr./min.

Toyota Hilux po liftingu z mocnym dieslem pod maską

Nowa wersja wyposażenia Invincible, dostępna dla Hiluxa z podwójną kabiną. Zarezerwowane dla tej wersji elementy to specjalnie zaprojektowany przedni grill i zderzak, osłona podwozia, nakładki na błotniki oraz dedykowane tej wersji klamki, koła i detale na drzwiach bagażnika. W wersji z podwójną kabiną przednie i tylne drzwi otrzymują podświetlenie clear blue i fotele z perforowanej skóry.

Toyota Hilux po liftingu z mocnym dieslem pod maską

Sprzedaż nowego Hiluxa rozpocznie się w styczniu 2021 roku.

Najnowsze

Opel zdradza szczegóły kokpitu Pure Panel. Znajdziemy go w nowym Oplu Mokka

Mokka kolejnej generacji odważnie pokazuje, jak będą wyglądać nowe modele Opla z lat 2020. Producent zdecydowanie stawia na minimalizm. Co wiemy o Pure Panel?

Struktura panelu Opel Pure Panel, wzdłuż szeroko rozciągniętych ekranów, sprawia, że mnogość przycisków i elementów sterujących jest zbędna. Dostarcza on najnowsze technologie cyfrowe i najważniejsze informacje dla kierowcy, na przykład zarządzanie energią zgromadzoną w akumulatorze elektrycznego Opla Mokki, bez żadnych irytujących bodźców wzrokowych. Minimalna liczba przycisków i elementów sterujących zapewnia właściwą równowagę pomiędzy cyfryzacją a czysto intuicyjną obsługą, bez konieczności przechodzenia w głąb menu.

Duże wyświetlacze, płynnie zintegrowane w jednym poziomym formacie informacyjnym, minimalna liczba fizycznych elementów sterujących i przejrzyste informacje cyfrowe, pozbawione wszystkiego, co zbędne – wszystko to razem składa się na optymalną obsługę użytkownika” – powiedział wiceprezes ds. stylistyki marki Opel, Mark Adams.

Następna generacja modelu niemieckiego producenta samochodów przechodzi obecnie ostatnie testy i konfiguracje ustawień przed rozpoczęciem produkcji seryjnej pod koniec roku. Kiedy będzie dostępna w salonach? Czytaj tutaj: https://www.motocaina.pl/artykul/nowy-opel-mokka-wjezdza-na-ostatnia-prosta-48764.html.

Najnowsze

Wodorowe Toyoty Mirai będą służyły w akcjach Straży Pożarnej

We flocie osobowych aut Straży Pożarnej w Berlinie pojawiły się cztery elektryczne sedany zasilane wodorem.

Wodorowe Toyoty są odpowiednio oklejone i oznakowane i mają zamontowane na dachach sygnalizatory świetlne straży pożarnej. Za ich napęd odpowiada 154-konny silnik elektryczny, zasilany prądem z ogniw paliwowych, które zużywają średnio 0,76 kg wodoru na 100 km, a w mieście 0,69 kg/100 km wodoru, emitując przy tym wyłącznie wodę.

Wodorowe Toyoty Mirai

Dwa wysokociśnieniowe zbiorniki wodoru zapewniają zasięg co najmniej 500 km, zaś tankowanie auta trwa kilka minut, dzięki czemu nowe samochody straży pożarnej będą cały czas dostępne do użytku.

Wodorowe Toyoty Mirai

Wodorowe Toyoty Mirai służą również w berlińskiej policji. Na początku roku do jej floty trafiły dwa takie auta. W Berlinie działa pięć stacji tankowania wodoru, a Toyota Mirai jest dostępna w sprzedaży w Niemczech od 2015 roku.

Wodorowe Toyoty Mirai

Pod koniec 2020 roku zadebiutuje na rynku druga generacja Toyoty Mirai, początkowo w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Europie. Nowy sedan, zaprojektowany na platformie TNGA, wyróżnia się stylistyką eleganckiej limuzyny i o 30% większym zasięgiem na jednym tankowaniu w porównaniu do aktualnego modelu.

Najnowsze

Nowa kolekcja Mini Lifestyle kusi energetycznymi kolorami!

Mini zaprezentowało nową, ekologiczną kolekcję Lifestyle 2020. Wszelkie tekstylia i akcesoria są wykonane z organicznej bawełny. Co nowego pojawiło się w lifestylowej kolekcji?

Po raz kolejny paleta kolorystyczna produktów w wariantach Chili Red, Island Blue i British Green wzoruje się na kolorach lakierów z gamy modeli Mini. Nowym akcentem jest kolor Energetic Yellow charakterystyczny dla Mini Electric. Nowością jest również przejście z dotychczasowej dwukolorowej stylistyki do trójkolorowego bloku (Tricolour Block), który zdobi m.in. torby i akcesoria.

Nowa kolekcja Mini Lifestyle 2020

Dostępny w dwóch zestawieniach kolorystycznych brelok do kluczy Mini Bracenet składa się z pierścienia ze stali nierdzewnej i kawałka starej sieci. Chodzi tu o zagubione lub celowo zatopione sieci rybackie, które Bracenet i jego partnerzy odzyskują z morza.

Do produkcji okularów przeciwsłonecznych Mini Contrast Edge Panto i okularów przeciwsłonecznych Mini Contrast Edge D-Frame we Włoszech używa się wyłącznie biodegradowalnego octanu. 

Nowa kolekcja Mini Lifestyle 2020

Ekologiczny jest również nowy notatnik Mini Contrast Edge. Ma 224 strony z przerywanymi liniami na kartkach wykonanych po raz pierwszy z papieru kamiennego. Ten rodzaj papieru produkowany jest przy niskim nakładzie energii i bez zużycia wody z mielonego kamienia wapiennego będącego produktem odpadowym w kamieniołomach.

Torba na zakupy Mini Tricolour Block i torba sportowa Mini Tricolour Block do codziennego użytku lub na krótkie wycieczki oferowane są w trzech zestawieniach kolorystycznych. Oba modele wykonane są z wodoodpornego płótna.

Nowa kolekcja Mini Lifestyle 2020

Mini Baby Racer najnowszej generacji oferuje maksymalną frajdę z jazdy w minimalnym formacie. Chodzik w stylistyce obecnych modeli MINI ma cichobieżne gumowe opony i zdejmowane siedzisko. Zwinny pojazd w klasycznym kolorze Chili Red z białymi pasami na masce jest przeznaczony dla dzieci od 18. miesiąca życia.

Nowa kolekcja Mini Lifestyle 2020

Nowy latawiec Mini pozwoli młodszym i starszym fanom Mini wznieść się na wyżyny. Kolorowy latawiec o rozpiętości skrzydeł 45,5 cm unosi się w powietrzu na około 20‑metrowej lince.

Nowa kolekcja Mini Lifestyle 2020

Dostępna w dwóch zestawieniach kolorystycznych koszulka damska i męska MINI Wordmark Signet wykonane są z miękkiej, organicznej dzianiny single jersey i ma wygodny krój z okrągłym dekoltem i zaokrągloną tylną krawędzią. Taki sam krój mają koszulka damska i męska Mini CI Wing Logo. Dostępne są w kolorze białym, Chili Red lub czarnym i mają charakterystyczny kontrastujący pasek oraz skrzydlate logo MINI.

Najnowsze