Strażacy chcą zabronić parkowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych. Dlaczego?

Czy już wkrótce bezemisyjne samochody będą traktowane na równi z samochodami zasilanymi LPG? Strażacy apelują o wprowadzenie zakazu wjazdu na parkingi podziemne dla aut elektrycznych.

Samochody elektryczne z każdym dniem zyskują na popularności i już niedługo zdominują ulice europejskich miast. Nie wszystkim to się jednak podoba…

Samochody elektryczne są utrapieniem dla belgijskiej straży pożarnej. Wszystko z powodu braku regulacji dotyczących parkowania aut elektrycznych w garażach podziemnych.

Kilka dni temu doszło do bardzo poważnego pożaru, w którym spłonął Volkswagen ID.3. Ogień całkowicie zniszczył część parkingu podziemnego w centrum Brukseli. Pożar uszkodził strop i stopił beton. Specjaliści będą przyglądać się uszkodzeniom i ocenią, czy nie będzie konieczna naprawa konstrukcji budynku.

Pożar Volkswagena ID.3 w Belgii, fot. Twitter
Pożar Volkswagena ID.3 w Belgii, fot. Twitter

Nie są znane przyczyny pożaru, ale z relacji lokalnych mediów wynika, że samochód nie był podłączony do ładowarki. Ponieważ Volkswagen był zaparkowany na najniższym poziomie parkingu, a miejsca obok nie były zajęte, obyło się bez poważnych uszkodzeń innych pojazdów.

Zdaniem strażaków brakuje im odpowiedniego sprzętu i przeszkolenia do gaszenia pożarów samochodów elektrycznych. Obawiają się również porażenia prądem. Eric Labourdette, szef jednego z największych belgijskich związków zawodowych straży pożarnej, w rozmowie z lokalnymi mediami krótko opisał problem:

Brak sprzętu, brak przeszkolenia, ogromne ryzyko.

Dlatego belgijscy strażacy nalegają, żeby traktować samochody elektryczne na tych samych zasadach jak auta z LPG i zabronić parkowania takich pojazdów w garażach podziemnych.

W Polsce również dochodzi do podobnych sytuacji. W październiku 2020 roku w pożarze, do którego doszło na ulicy Górczewskiej w Warszawie, spłonęło 46 pojazdów, stojących w parkingu podziemnym. Według informacji, jakie pojawiły się w mediach, przyczyną pożaru mogło być elektryczne auto.

Paląca się bateria litowo-jonowa powoduje pożar, który niezwykle trudno opanować i który może ponownie wybuchać już po ugaszeniu (zdławienie ognia nie musi oznaczać przerwania procesów chemicznych zachodzących w uszkodzonym akumulatorze). Czasami dochodzi wręcz do wybuchów, przez które tym łatwiej ogniem mogą zająć się sąsiadujące pojazdy lub elementy instalacji budynku.

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się informacje na temat płonących samochodów elektrycznych. Jednak według raportu przygotowanego przez firmę AutoinsuranceEZ skala takich zjawisk w przeliczeniu na wartości bezwzględne jest naprawdę bardzo marginalna. Dużo częściej płoną samochody spalinowe, ale największa liczba pożarów przypada nie na samochody z silnikami spalinowymi czy elektrycznymi, ale na hybrydy.

Komentarze:

tomek - 21 lutego 2022

a może to dobry moment na rozpoczęcie dyskusji o miejscach parkingowych w ogóle. Zamiast w podziemiach i standardowych parkingów, przydały by się naziemne piętrowe parkingi. Wtedy każdy by był zadowolony. A elektryków będzie przybywać, sam rozglądam się za bz4x kiedy się pojawi. Wodorowe mają zielone światło na podziemne

Odpowiedz

moni - 21 lutego 2022

hm… widocznie mają racje

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze