Spotkania z pasją – kobiety w sportach motorowych. Relacja

Nie tylko Motocaina promuje sport motorowy wśród kobiet! Dziś odbyło się pierwsze z cyklu wydarzeń "Spotkania z pasją", w którym udział wzięły zawodniczki czterech dyscyplin.

Spotkania z pasją – kobiety w sportach motorowych. Od lewej na dole siedzą gwiazdy spotkania: Natalia Kowalska, Joanna Modrzewska, Ewa Pieniakowska, Natalia Florek oraz pomysłodawczyni projektu – Magdalena Piasecka. W górnym rzędzie stoją właściciele salonu Motorista, Helena i Przemysław Budniccy, a w środku prowadząca wydarzenie, Joanna Zientarska.
fot. Motocaina.pl

 

Magdalena Piasecka
fot. Motocaina.pl

Temat udziału kobiet w sportach motorowych jest Motocainie wyjątkowo bliski, ponieważ jako pierwsze – i do tej pory jedyne – w Polsce, stworzyłyśmy miejsce, gdzie zgromadziłysmy kompendium wiedzy o najróżniejszych zawodniczkach różnych dyscyplin sportu motorowego, zarówno samochodowego jak i motocyklowego. Od czterech lat organizujemy zawody kartingowe i samochodowe przeznaczone wyłącznie dla kobiet, które często wcześniej nie miały doczynienia z rywalizacją. Wiemy, jak mało jest miejsc, w których można o paniach próbujących swoich sił w sporcie na dwóch lub czterech kółkach usłyszeć, dowiedzieć się o nich trochę więcej, niż tylko, że startowały w zawodach. Dlatego propozycja Magdaleny Piaseckiej – pomysłodawczyni Spotkań z pasją – wyjątkowo przypadła nam do gustu i z miejsca zapadła decyzja o patronacie medialnym.

Gwiazdami dzisiejszego spotkania były cztery zawodniczki, z których każda opowiadała widzom swoją historię, poczynając od początków swojej motoryzacyjnej pasji, na planach na przyszłość kończąc.

Joanna Modrzewska
fot. Motocaina.pl

Joanna Modrzewska – zawodniczka rajdów enduro, współpracowniczka Motocaina.pl – opowiadała o swoich początkach kariery sportowej. Od dziecka była czynnie związana z różnymi dyscyplinami sportu. Uprawiała zawodniczo jazdę konną oraz narciarstwo alpejskie. Wielokrotnie brała udział w zawodach FIS Carving Cup w kraju i zagranicą. Reprezentowała Polskę na wielu zagranicznych imprezach (World Challenge, European Challenge). W sezonie 2003 / 2004 była klasyfikowana na 6 pozycji listy rankingowej FISCC. Od 13 lat jeździ motocyklem enduro. Ma na swoim koncie wyprawy w Alpy, do Rumunii, na Bałkany oraz w 2010 roku do Maroka. Łącznie po bezdrożach Europy i Afryki przejechała ponad 20 000 kilometrów. Ma ogromne umięjętności i mnóstwo doświadczenia, by próbować swych sił w rajdach długodystansowych. Trzy lata temu była jedyną motocyklistką w RMF Morocco Challange (relację Asi z tego rajdu przeczytasz tutaj), zawodach zwanych polskim Dakarem – to był jej debiut w morderczej rywalizacji. Podczas odcinka specjalnego była kontuzjowana, ale jej determinacja wystarczyła aby dojechać z noga o podwójnej objętości – do mety. Trenowała pod okiem Mistrzów z Orlen Team – wygrała taką mozliwość w 2011 roku w konkursie Moto Maroko. Już wówczas Jacek Czachor wypowiadał się o niej, że to jedna z najbardziej obiecujących zawodniczek enduro w Polsce. Rok temu Asia podjęła się do tej pory najtrudniejszego wyzwania – stanęła na starcie rajdu w Albanii oraz krajowego rajdu Baja Gothica, w tym ostatnim stanęła  na podium. W sezonie 2013 trenowała już na wydmach Tunezji, a w planach ma kolejny start w rajdzie w Albanii. Jednak jej głównym celem jest udział w Rajdzie Dakar. Mamy nadzieję, że stanie się to już w 2014 roku!

Natalia Florek
fot. Motocaina.pl

Natalia Florekzawodniczka wyścigów motocyklowych – zaczynała od Wyścigowych Mistrzostw Polski Skuterów, stamtąd szybko trafiła do motocyklowego Pucharu Polski, przeszła przez Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski, startowała w Mistrzostwach Europy Środkowej i Centralnej oraz motocyklowych Mistrzostwach Europy. Jest jedną z najszybszych zawodniczek motocyklowych w historii Polski (sądząc po czasach okrążenia toru Poznań). Rywalizację ma we krwi – hobbystycznie bierze udział w zawodach enduro. Natalia opowiadała na Spotkaniach z pasją, jak trudno jest pozyskać sponsorów, jakie są różnice między zawodnikami z dużym, finansowym zapleczem, a jej możliwościami. Mimo to z ogromną determinacja trenuje i rywalizuje na torze. Pamiętamy jeden z jej startów na torze Poznań, kiedy po dwukrotnym wypadku w całym weekendzie wyścigowym, konkuzjowana, mimo upadku, podniosła swój motocykl po wywrotce na starcie i tak nacierała na rywali aby odzyskąć stratę, że dojechała na 4. miejscu do mety. Jej celem i marzeniem są starty w motocyklowych Mistrzostwach Świata, czego Natalii z całych sił życzymy!

Zarówno Joanna Modrzewska, jak i Natalia Florek startowały w Kartingowym Pucharze Kobiet Motocaina Cup. Natalia dodatkowo brała udział również w samochodowym Pucharze Kobiet Motocaina.pl.

Ewa Pieniakowska
fot. Motocaina.pl

Ewa Pieniakowska – uprawia stunt motocyklowy. Jest jedną z sześciu Polek, które portafią dać pokaz swoich umiejętności związanych z akrobacjami na jednośladzie w taki sposób, aby zachwycić publiczność. Jej początki drogi w tej trudnej dyscyplinie były usiane przeszkodami. Na Spotkaniach z pasją opowiadała, że nie było jej stać, aby kupić sobie upragniony motocykl, a trenowała na motorynce z silnikiem od Simsona. W końcu udało sie jej odłożyć na Hondę CBR600 F3 i przygotowała ją do stuntu. Prywatnie Ewa Pieniakowska jest kuzynką Stuntera 13 (uznanego zawodnika stuntu motocyklowego także za granicami Polski), który wprowadził ją w męski świat polskiego stuntu. To z wyglądu dość niepozorna kobieta, jednak gdy pokazuje swoje umiejętności na motocyklu, kibice natychmiast nabierają szacunku. Ewa daje komercyjne pokazy na wielu motoryzacyjnych wydarzeniach, zawodach, targach i zlotach. Brała udział w jednej z największych imprez stuntowych w Polsce – Stunt Grand Prix International. Uważa, że obecnie miejsce, w którym się znalazła, w zupełności jej wystarczy i jest ze swojej pozycji zadowolona. Na koniec Spotkań z pasją stunterka zrobiła na oczach zgromadzonych widzów kilka najciekawszych trików na motocyklu.

 

 

Natalia Kowalska
fot. Motocaina.pl

Natalia Kowalska, kierowca kartingowy i wyścigowy. Jest uznawana za naszą nadzieję na pierwszą Polkę w Formule 1. Jej przygoda z samochodami jednomiejscowymi zaczęła się w 2006 roku. Jeździła w Formule Renault 2.0 serii Eurocup, testowała Formułę 3, a w 2011 roku brała udział w pełnym sezonie Formuły 2 zajmując m.in. miejsce w pierwszej dziesiątce w Portimao. Obecnie Natalia przygotowuje się do startów w sezonie 2013. Cały czas czynnie uczestniczy w życiu wyścigowym, komentując wyścigi m.in. DTM, NASCAR, F3, Indy Car, serie Volkswagena, na kanale Sportklub. Prowadzi również mistrzowską szkółkę gokartową dla utalentowanych dzieci na jednym z warszawskich torów wyścigowych.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w salonie motocykli Honda Motorista w Warszawie, a prowadziła je Joanna Zientarska. Z niecierpliwością czekamy na następne!

Galeria zdjęć z tego spotkania zamieszczona jest na górze artykułu.

Więcej informacji o poszczególnych zawodniczkach można uzyskać o dziale motorsport lub wpisać w wyszukiwarkę imię i nazwisko zawodniczki, biorąc je w cudzysłów, np. „Joanna Modrzewska”.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze